Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Dikkat Giysilerde Kanserojen Tehlikesi Var
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 12:51:31
Dikkat Giysilerde Kanserojen Tehlikesi Var

Dikkat Giysilerde kanserojen tehlikesi var…Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin ޞeker, giysilerde kök boyaların yerini alan “azo şiklerinin” saptanan yasal sınırların üzerinde kullanılmasının kansere sebe p olabileceğini belirt ti.ޞeker, azo şiklerinin sadece giysilerde değil, otomotiv sanayi ve inşaat sektöründe de kullanıldığını söyled i. Azo şiklerindeki 7 […]

Dikkat-Giysilerde-Kanserojen-Tehlikesi-VarDikkat Giysilerde kanserojen tehlikesi var…
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin ޞeker, giysilerde kök boyaların yerini alan “azo şiklerinin” saptanan yasal sınırların üzerinde kullanılmasının kansere sebe p olabileceğini belirt ti.
ޞeker, azo şiklerinin sadece giysilerde değil, otomotiv sanayi ve inşaat sektöründe de kullanıldığını söyled i. Azo şiklerindeki 7 maddenin kanserojen etkiye malik olduğunu anımsatan ޞeker, giysilerde kullanılan azo şiklerinde ise kanserojen etkiye malik “arilamin” maddesinin yer aldı ğınu dile getirdi. KÖK BOYASI GiTTi SAĞLIKSIZ ÜRÜNLER GELDi [r] Temasın fazla olması nedeni ile bu maddenin giysilerde kullanımının insan sağlığını ilgilendirdiğini vurgulayan ޞeker, “Giysilerde eskiden kök boyası kullanılırdı. Kök boyalarının yerini son yıllarda sentetik fabrikasyon ürünü olan azo şikleri aldı. Azo şikleri, yasal sınırı aştığında kanserojen etkiye maliktir. Azo şiklerinin mesane kanserine yol açtığı kanıtlandı. Akciğer ve meme kanserine de yol açtığı ileri sürülüyor faka t bunlar şimdi-lik ispatlanamadı” diye konuş-tu. UZAKDOĞU’DAN GELEN ÜRÜNLER TEHLiKELi Azo şiklerinin 1960’lardan itibaren bilindiğini anımsatan ޞeker, Türkiye’de 1995 yılında içerisinde azo şiklerinin olduğu boya maddelerinin kullanımına yasal sınır konulduğunu belirterek, şunları belirt ti: “Normal şartlarda azo şiklerinin sağlığa zararlı olmayan miktarı 20 ppm, yani 1 gram maddede 20 mikron civarında bulunabilir. izin verilen üst sınır ise 30 ppm. 30’a kadar devlet izin veriyor ama 30’un üzeri hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde yasak. Bu nede n le 30 ppm’den yüksek miktarda azo şeni içeren boyalara denetime açık firmalarda rastlanması zor ama kaçak üretimler sürekli olabilir. Burada en büyük risk, yurt dışından gelen ürünler. 2011 yılında İstanbul ilinde yapılan denetimlerde yasal sınırından 300 kata varan yüksekliklerde azo şeni içeren ithal giysilere rastlandı. Bu giysiler toplanıp, imha edildi faka t denetim dışı pek çok giysinin halka satıldığını biliyoruz. En büyük risk, Uzakdoğu’dan gelen ürünlerde. Markası ne olursa olsun Uzakdoğu’da maliyet düşük olduğu için bu boya maddeleri daha sık kullanılıyor. özel olarak Hindistan, Çin ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen giysilerde risk daha fazla. Bu ülkelerdeki denetimlerde sıkın-tı var.” “PARLAK VE RENKLi GiYSiLERE DiKKAT” Uzakdoğu ülkelerinde üretilen giyisilere karşı dikkatli olunmasını öneren ޞeker, “Daha oldukça çok parlak ve renkli giysilere dikkat edilmeli. Parlak renk, azo maddesinin fazlalığından kaynaklanıyor ama her parlak renkli giyside de ‘azo şikleri var’ demek yanlış olur. Genellde kadın giysilerinde kullanılıyor” diye konuş-tu. Giysilerdeki “arilamin” maddesinin dokunmakla geçmeyeceğini vurgulayan ޞeker, “insan derinden yapılmışsi bu tür maddelerin geçişine izin vermez. Bu boya maddesinin olduğu kıyafet, tişört, şort ya daherhangi bir giysi terlediğinizde cildinize direkt temas ediyorsa o zaman risk ortaya çıkar” diye konuş-tu. Yrd. Doç. Dr. ޞeker, arilaminin sadece boyalarda değil, sigaranın dumanında da yer aldı ğınu belirterek, bu maddenin, sigara içen ve aynı ortamdaki şahsıın sağlığını tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz