Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Demirtaş Öcalanın Hücresi Değiştirilecek
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:22:41
Demirtaş Öcalanın Hücresi Değiştirilecek

Demirtaş Öcalanın hücresi değiştirilecek…Öcalan: özel olarak içerisinde yer aldı ğı dar hücrenin değiştirilmesi konusunda zannediyorum bu meselede ilerleme olacak. En azından getirildiği zaman konulduğu yere alınacak BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Danimarka’da mahkemenin yayım lisansını iptal kararı aldığı Nuçe TV’nin sorularını dün gece telefonla yanıtladı. Demirtaş, Öcalan’ın inisiyatifi ile başladığını söyled iği, ‘Demokratik çözüm’ sürecinde […]

Demirtas-Ocalanin-Hucresi-DegistirilecekDemirtaş Öcalanın hücresi değiştirilecek…
Öcalan: özel olarak içerisinde yer aldı ğı dar hücrenin değiştirilmesi konusunda zannediyorum bu meselede ilerleme olacak. En azından getirildiği zaman konulduğu yere alınacak

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Danimarka’da mahkemenin yayım lisansını iptal kararı aldığı Nuçe TV’nin sorularını dün gece telefonla yanıtladı. Demirtaş, Öcalan’ın inisiyatifi ile başladığını söyled iği, ‘Demokratik çözüm’ sürecinde rolünün belirleyici konuma gelmesi gerektiğini belirt ti. Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın koşullarının değiştirilmesine dairolarak, “Bu ada [r] koşullarının değişmesi konusunda hükümetin birtakım adımları vardı. özel olarak içerisinde yer aldı ğı dar hücrenin değiştirilmesi konusunda zannediyorum bu meselede ilerleme olacak. En azından getirildiği zaman konulduğu yere alınacak. Bu belki orada üst solunum yolu proble-mi yaşayan sayın Öcalan’ın kısmen nefes almasını sağlayabilir ama kalıcı sağlık sorunlarının çözülmesi ada koşullarında mümkün değil, imkansızdır. Konumunu stratejik ele alma hem siyasi halinu hem sağlık hali ile alaka-lı doğrudan bağlantılıdır” diye konuş-tu.

“Sayın Öcalan’ın içerisinde yer aldı ğı koşulların değişmesi, dünya ile doğrudan temas kurabilmesi, düşüncelerini, sürece dair önerilerini doğrudan iletebilmesi, bu sürecin kişilikini, gidişatını belirleyecektir. Öcalan 1. aşamada konumunun ağırlıklı şeklinde araçsal düzeyde ele alındığını, gençlerin ölümünün durması diyalog, müzakere döneminin başlaması için en azından bunun katlanabilir olduğunu ifade ediyordu. Bu sürecin ilerleyebilmesi için bundan sonra sürece doğrudan müdahale imkanlarının; aydın, yazar, medya mensupları, akil misafirin , oluşmuş olan komisyonların yine KCK görevlilerinin imralı ile doğrudan temasının bundan sonra önünün açılması gerekir. Sayın Öcalan bu meseleyi açıkça ifade etti; ‘bundan sonra konumum stratejik şeklinde ele alınmalıdır. Çünkü 100 yıllık tarihsel bir proble-mi bitiriyoruz. 40 sene-si çatışma, savaşla geçmiş bir meselenin barışını gerçekleştiriyoruz.’ Bu kadar köklü ve çok büyük çözüm tasarımınde bu tür basit şeylere takılıp da süreç ilerlemezse gerçekten de yazık olur. Kendisinin bu konudaki yaklaşımı mutlaka fedakar ve özverilidir. Kendi kişisel halindan öte sürecin selameti, doğru işleyebilmesi bakımındanbu tür değişikliklerin olması gerektiğini belirtiyor. Biz de katılıyoruz.”

Doğan Haber Ajansı’ndan ihsan Dörtkardeş’ın haberine göre, Demirtaş, ‘Kürt toplum önderi’ şeklinde nitelendirdiği Abdullah Öcalan’ın KCK, halk, bölgesel politika dengeleri üzerindeki etkisi göz önüne alındığında 12 mkarelik bir hücrede iletişim olanakları kısıtlı halde tutmanın süreci ilerletme, devlet ve kendisi bakımındanbundan sonra imkansız hale geldiğini belirt ti.

BDP Genel Başkanı, hazırlanabilir demokratikleşme, reform paketinin mutlaka katılımcı yöntemle uzlaşma çerçevesinde ortaya çıkması gerektiğini, tek taraflı, dayatma ile yapılabilir reformların süreci ilerletme şansının oldukça çok az olacağını ifade eder iken, “Sayın başbakanın yaptığı açıklamalardan daha oldukça çok paketi ev-vel görmek istiyoruz. Kaygıları, bu aşamada yapmak rica ettikleri nedir, bunlar beklentileri ne kadar karşılar sürecin önünü ne kadar açar şimdi paket ortaya çıkmadan peşin şeklinde bunları konuşmak yanıltıcı olur. Kürt halkının istekleri bellidir, bu talepler er ya dageç hayata geçmeden, gerçekleşmeden Kürt problemi nun çözümünün nihai şeklinde gerçekleştiğini söylemek mümkün olmaz” diye konuş-tu. Demirtaş, süreci ilerletecek kadar adımlar atılması halinde tıkanma ile karşı karşıya kalmadan önümüzdeki adımların neler olabileceğini tartışma fırsatı bulabileceklerini bildirirken, şöyle söyledi:

“En azından bu tartışma zemini yakalanmıştır. Geçmişe kıyasla daha güçlü tartışma zemini vardır. Daha ev-vel taleplere kulakları tıkalı bir hükümet yerine şimdi en azından ikinci aşama için bir hazırlık yapan, hazırlığını kamuoyu ile paylaşacağını deklare eden, süreci ilerletme isteğini ortaya koyan bir hükümet var. Sürecin ilerleme ihtimali var, Anca k paketin içeriğinin tümden zayıf olması gerçekten sürecin önünü açabilecek düzeyde, nitelikte hazırlıklar yapılmaması da çok büyük handikap yaratır.

Bu handikapın ortaya çıkmaması için elimizden geleni yapıyoruz. ikinci aşamada 1. aşamanın önemliyet ve ağırlığına denk bir yaklaşım görmek ve bu beklenti içerisinde olmak elbette ki hakkımızdır.Siyasette 24 saatte her şey değişebilir bizler sürecin önünü tıkayabilecek her şeyden kaçındık bugüne kadar hükümetin de böylesi bir yaklaşımı ele almasını bekliyoruz. Öcalan, elindeki kısıtlı imkanlara rağmen Başbakan’ın tüm izahatları takip etmiş gelişmeleri izlemeye çalışıyor. Önümüzdeki1 Eylül, 15 Ekim tarihinin ehemmiyetli olduğunu, hükümetin yaklaşımının görülmesi için biraz daha zamanın geçmesi gerektiğini belirtiyor. Sayın başbakan bu izahatları yapmış olsa da, tartışmalar netice-si birtakım şeyler değişebilir. Çünkü siyasi mücadelenin maksa-dı budur. Hükümet şunu net şeklinde biliyor; Kürt tarafı müzakere sürecinde oyalama ve zamana yayma taktiğini görürse bu sürecin ilerlemesi bakımından önemli handikaplar sıkıntı-lar yaratabilir. 1 Eylül’den sonra tüm bu meseleleri net şeklinde konuşabilmek mümkün olur. Bizler taleplerimizi hedr yerde alanlarda dile getirmeye sürüyoruz. Sayın Öcalan’ın bu konudaki duruşu, ısrarı kararı bizim için oldukça çok değerlidir. Sürecin ilerlemesi konusunda devlet görevlileri ile yaptığı görüşmelerde bir mutabakat sağlıyor, gerçekten de barışa inanarak, barışın gerekliliğine bundan sonra kaçınılmaz olduğuna inancı ile bu süreci sürdürüyor.”

’14 se-ne önceki yere alınacak’

Demirtaş, bir soru sonucu Abdullah Öcalan’ın hayati bir önemliyet yaratabilir derecede sağlık proble-mi olmadığını ifade eder iken şöyle diye konuş-tu;

“65 yaşına gelmiş, 15 yılını neredeyse hücrede geçirmiş, rutubetli bir ada ortamında hiçbir insanın sağlık hali iyidir diyemeyiz. Orada yer aldı ğı her an her saniye sağlık riskinin artarak devam etmesi demektir. Bu kadar önemli bir süreci yürüten önemli bir muhatabın o koşullarda tutulması elbette süreci sıkıntıya sokabilir. Kendisi bunun üzerinde duruyor. Zor koşullara dayanma iradesi oldukça çok güçlüdür. Gerçekten de onun oradaki kararlı duruşunu iradesini gördükçe bizler de o zorlu koşullarda nasıl bir müzakere yürütüldüğünü daha iyi anlıyoruz. Bu ada koşullarının değişmesi konusunda hükümetin birtakım adımları vardı. özel olarak içerisinde yer aldı ğı dar hücrenin değiştirilmesi konusunda zannediyorum bu meselede ilerleme olacak. En azından getirildiği zaman konulduğu yere alınacak. Bu belki orada üst solunum yolu proble-mi yaşayan sayın Öcalan’ın kısmen nefes almasını sağlayabilir ama kalıcı sağlık sorunlarının çözülmesi ada koşullarında mümkün değil, imkansızdır. Konumunu stratejik ele alma hem siyasi halinu hem sağlık hali ile alaka-lı doğrudan bağlantılıdır.”

Programa telefonla bağlanan Türkiye ‘de görüşmelerde bulunan PKK’nın Suriye’deki kolu konumundaki PYD’nin lideri Salih Müslim de, Türkiye’deki temasları hakkında bilgi verdi. Müslim, Suriye’de oldukça çok vahşi saldırılar ile karşı karşıya olduklarını, görüşmelerde insani yardımların ulaştırılması konusunu görüştüklerini, iran’dan sonra Türkiye’ye de yönetim tasarımlerini anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Müslim, karşılarında görüşebilecekleri, muhatap alabilecekleri isim, güç bulunmadığı için geçici de olsa ateşkes ilanı için görüşme yapamadıklarını, Suriye’nin bir parçası olduklarını, komşu ülkeler ile görüşmeye devam edeceklerini diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz