Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Demirtaş Bu Bölgede Barışı İnşa Edeceğiz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ağustos 2013 - 13:00:03
Demirtaş Bu Bölgede Barışı İnşa Edeceğiz

Demirtaş Bu bölgede barışı inşa edeceğiz…Mardin’in Nusaybin ilçesini ziyaret eden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz ülkeler bölünsün, parçalansın demiyoruz; ama bu tel örgülere, mayınlara gerek olmayan bir ortamı hep birlik-te yaratabiliriz. Bu sınırları kardeşlik barış sınırına dönüştürebiliriz” diye konuş-tu.BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye’ye kapatılan sınır kapılarına dikkat çekmek ve değişik görüşmelerde […]

Demirtas-Bu-Bolgede-Barisi-insa-EdecegizDemirtaş Bu bölgede barışı inşa edeceğiz…
Mardin’in Nusaybin ilçesini ziyaret eden BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Biz ülkeler bölünsün, parçalansın demiyoruz; ama bu tel örgülere, mayınlara gerek olmayan bir ortamı hep birlik-te yaratabiliriz. Bu sınırları kardeşlik barış sınırına dönüştürebiliriz” diye konuş-tu.
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye’ye kapatılan sınır kapılarına dikkat çekmek ve değişik görüşmelerde bulunmak üzere Mardin’in Nusaybin ilçesine ziyarette tespit edil-di. şehir girişinde karşılanan Demirtaş, birlikt eindeki partililer ile birlik-te ilk şeklinde Nusaybin Belediyesi’ni ziyarette etti. Demirtaş’ın ziyareti nedeni ile BDP binasının yer aldı [r] ğı sokak kırmızı, sarı, yeşil bayraklar ile süslendi. BDP Nusaybin ilçe binasında toplanan kalabalığa hitaben konuşan Demirtaş, toplum tarafından Rojava için toplanan yardımların Rojava’ya ulaştırılması için burada olduklarını söyled i. Suriye’de iki yıldır bir iç savaşın yaşandığını hatırlatan Demirtaş, “Bilindiği gibi 2 yıldır Suriye’de bir iç çatışma, Baas ve Esad rejiminin zulmü bir de o yetmezmiş gibi kendilerine Müslüman maskesi takmış El-Kaide, El-Nusra çetecilerin katliamları yaşanıyor. Biz daha öncede söyled ik. Burada bir kez daha belirtiyorum; biz bu çetelere islam demiyoruz, insan dahi demiyoruz. islamla, dinle, kitapla alakaları yoktur” diye konuş-tu. Demirtaş sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Kadın, çoluk, çocuk demeden katleden, boğazlarını kesen ve yaptıklarını kendilerince islamiyet adına yapan bir anlayışı hiçbir şekilde dinimizle alakası olamaz. Buradan tüm halkımızın duyarlı olmaya çağırıyorum; çünkü özel olarak burada birtakım gençlerimizi aldatıp, kandırarak cihada gidiyoruz. Orada ‘şehit olup cennete gideceksiniz’ adı altında götürüp kardeşi kardeşe kırdırtıyorlar. Bu meselede ailelerimizin duyarlı olması lazım. Orada Kürde ve Kürdistan’a karşı cihat olmaz islam’da böyle bir anlayış yoktur. Orada mahsum bir toplum kendi köyünü, toprağını savunuyor. Ne kimseye saldırmış ne de kimseye düşmanlığı vardır. Rojava toplumukimseye karşı katliam yapmıyor. sadece kendi meşru savunmasını yapıyor. ޞimdi ortada mazlum bir toplumun direnişi varken bir taraftan da islamiyet’i kullanarak katliam yapanlara karşı elbirliğiyle kendi ittifakımızla güç birliğiyle karşı duracağız. Rojava halkının yalnız olmadığını herkes bilmek zorundadır, Kamişlo toplumuyalnız değildir. Bizim için Nusaybin neyse Kamişlo’da odur. Araya koyulmuş bir tel örgü kardeşi kardeşten ayıramaz. ޞu ana kadar ayıramadı. Bu saatten sonrada ayıramaz.”

Suriye’deki Kürtlerin kendi iradesiyle geçici yönetimini oluşturduğunun altını çizen Demirtaş, “Türkiye’nin bura ile 800 km sınırı vardır. Hatay ili Reyhanlı’dan Cizre’ye kadar sınırı vardır. Bu sınır mayınlı sınırdır, tel örgü sınırı olmasından çıkarılabilir. Bir kardeşlik sınırına barış sınırına dönüştürülebilir, bu mümkündür” diye söyledi. Demirtaş, şunları belirt ti:

“Çünkü imralı’da Sayın Abdullah Öcalan ile yaptığımız son görüşmede de size ve Rojava halkına selamlarını söylüyordu. Sayın Öcalan şunun altını çiziyOrdu ili ‘Biz bu sınırı, halkları hepsi birbirrinden ayıran mayınlı tel örgülü sınırı olmaktan çıkarabiliriz. Barış ve kardeşlik sınır yapabiliriz’ diyordu. Kendisinin çağrısı budur. Bizler de parti şeklinde halkımızla birlik-te bu anlayışla hareket edeceğiz. En az zaman içerisinde Nusaybin Sınır Kapısı’nın hem ticarete hem insan geçişine hem de insani yardım gidişine açık olması gerekli. Biz bu meselede girişimlerimizi sürdürüyoruz. Umut ediyoruz ki; sınırın öbür tarafında Esad’ın checkündeki güçlerinde bunların bundan sonra böyle olmayacağını görmesi ve o sınırı teslim etmeleri gerekenler kim ise onlara teslim etmeleridir. Büyük acılar, zahmetler, zulümler görmüş halklar şeklinde sınırın bu tarafından da öbür tarafından da bundan sonra barış zamanıdır, kardeşlik zamanıdır, diyoruz; bundan sonra Suriye’deki, Mısır’daki katliamları durdurmak için bizler tüm halklar ile el ele vermek zorundayız. Bizler için Kürdü, Türkü, Arabı, Çerkezi, Süryanisi fark etmez; çünkü katliam ve zulüm hepimize yapılıyor. Daha dün Mısır’da yaşanan katliam, Suriye’de kimyasal silahla yapılan katliam bizi katletmiştür. Orada ölen bebekler, çocuklar bizim çocuklarımızdır. Biz aralarına ayırım koyamayız. Hepimiz eziliyorsak, hepimiz el ele vermek zorundayız. Bu bölgede barışı inşa edeceğiz, ama özgürlüğümüzle ama onurumuzla ama eşit şeklinde işte bu mümkündür. Sayın Abdullah Öcalan’ın 21 Mart’ta yaptığı çağrı ile birlik-te bu süreklikinden daha fazla mümkün kılmıştır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz