Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Darada Kazılar 100 Yıl Sürecek
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:33:15
Darada Kazılar 100 Yıl Sürecek

Darada kazılar 100 yıl sürecek… Güneydoğu’nun Antik Efes’i şeklinde bilinen 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde ortaya çıkan Babil ve Pers imparatorluklarına ait tarihî kalıntıların gün ışığına çıkartılması için kazılar yenide n dan başladı. Kazıların 100 se-ne sürebileceği söylen di. Timurleng zamanında yakılan ve yerle bir edilen Babil [r] ve Pers imparatorluklarına ait saklı kentin ortaya […]

Darada-Kazilar-100-Yil-SurecekDarada kazılar 100 yıl sürecek…

Güneydoğu’nun Antik Efes’i şeklinde bilinen 10 bin yıllık Dara Harabeleri’nde ortaya çıkan Babil ve Pers imparatorluklarına ait tarihî kalıntıların gün ışığına çıkartılması için kazılar yenide n dan başladı.

Kazıların 100 se-ne sürebileceği söylen di.

Timurleng zamanında yakılan ve yerle bir edilen Babil [r] ve Pers imparatorluklarına ait saklı kentin ortaya çıkarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı, kazı çalışmaları için 90 bin TL ödenek gönderdi. Ödeneğin gelmesi ile birlik-te Dara Harabeleri’nde arkeolojik kazılar yenide n dan başladı. Yapılan kazılarda Roma dönemine ait bulunan kalıntılardan sonra Artuklular zamanında kalma tarihi kalıntılar ortaya çıkartıldı.

Mardin’e bağlı Oğuz köyündeki Dara Harabeleri’nde iki se-ne ev-vel başlatılan kazı çalışmaları kapsamında ortaya çıkan eserler tarihe ışık tutabilir nitelikte. MS 6. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen şemsiye ve değişik hayvan figürlü mozaikler, su sarnıçları ile 3 bin yıllık insanlara ait kemikler ortaya çıkarılmıştı. Geçtiğimiz se-ne yapılan kazılarda ise zindan şeklinde bilinen 40 m derinden yapılmışnliğindeki yer altı sığınakları temizlendi. Açık hava tiyatrosu ve kaya evlerin yer aldı ğı alanlarda gerçekleştirilen kazılarda ise Babil ve Pers imparatorluklarına ait askeri garnizon şehrinin erzak ve silah depoları ile kaya mezarlar ortaya çıkarıldı.

Mardin ili merkeze bağlı Dara Harabeleri’nde kazıların yenide n dan başladığını ifade eden Mardin ili Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, Dara’da oldukça çok zengin bir kültür yer aldı ğınu, bu kültürü çıkarmak için 100 se-ne kazı yapılması gerektiğini belirt ti. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kazı çalışmaları için sevk edi-len 90 bin TL ödeneğin gelmesi ile çalışmalara başladıklarını anımsatan Erdoğan, şunları belirt ti: “14. yüzyılın başında Dara’nın terk edildiğini biliyoruz. 14. yüzyıla kadar kullanıldığını ve Artukluluların da bu bölgede yaşadıklarını ve bu bölgede kaldıklarına dair bir yapı ortaya çıkardık. Burada çıkan kazılarda ortaya çıkan seramikler sikkeler Artuklu dönemini yansıtıyor. Roma dönemine yönelik kalıntılar Dara daha ev-vel yapılan kazılarda ortaya çıkmıştı. Ama ilk defa bir Artuklu yapısı üzerinde çalışıyoruz. Bu açıdan da bu bizim için sevindiricidir. Artuklu mimarisini açığa çıkarmış olacağız.”

KÖYÜN TAޞINMASI gerekli

Dara’nın tarihini ortaya çıkarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kentin imar koruma planı hazırlandığını ifade eden Erdoğan, şöyle söyledi: “Bu koruma imar amaçlı planının eylül ya daekim ayında bitirilmesini bekliyoruz. Bundan sonra hemen köylünün yaşamı ile alaka-lı sorunlarını çözmek gerekir. Çünkü sit alanında yaşıyorlar. Yaşamları kısıtlanmış durumdadır. Yeni bir yerleşim yerine taşınmaları gerekir. Onların yaşamları altında kalan geçmiş tarihi yapıların açığa çıkarılması için planlama yapılacak. Köy evlerinin çoğunun alt katları Roma dönemine ait. Çoğu ahır odunluk şeklinde kullanılıyor. üzerinde ise devşirme malzemeleri şeklinde kullanılan evler vardır.”

DARA HARABELERi’NiN YÜZDE 90’I ÖZEL MÜLKiYETE AiT

Roma dönemi yapılarına işlev kazandırılması açılıp temizlenmesi, kentin Roma dönemi kimliğinin tam açığa çıkarılabilmesi için üzerindeki yaşamın bir şekilde başka bir alana alınması gerektiğini kaydeden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Bakanlık şeklinde bunun için koruma amaçlı plan hazırlıyor. Bu çerçevede köyün belli bir alana taşınması ile altta kalan kısımlar açığa çıkartılacak. Belli kamulaştırmalar yapılması gerekir. misafirin kendi mülkiyeti olan alanlar var. Bunları kamulaştırmak gerekir. Bunlar bittikten sonra faka t arkeolojik kazılar hızlandırılacak. ޞu an Hazine adına kayıtlı olan alanlarda kazı yapabiliyoruz. Ama köyün yüzde 90’ı özel mülkiyette olduğu için faka t Hazine’ye ait bölgelerde kazı iznimiz vardır. Arkeolojik kazı çalışmaları uzun soluklu kazılardır. Eski arkeolojik meslektaşlarımızı, hocalarımızı bekliyoruz. Bir alanda ömürlerini tükettiklerini biliyoruz. Dara oldukça çok çok büyük arkeolojik potansiyeli olan kenttir. Burdaki kazı çalışmaların belki 100 sene-si bulabilecek kadar zaman alabileceğini düşünüyoruz.”
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Darada Kazılar 100 Yıl Sürecek, 1.0 out of 10 based on 1 rating
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz