Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Dakika Bir Dolandırıcılık
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:55:53
Dakika Bir Dolandırıcılık

SPK, Bakanlar Medya ile alaka-lı şeklinde hisse senedinde dolandırıcılık suçunun işlendiğine kanaat getirdi.Bir yatırımcıya  6 ay işlem yasağı getirildi. Benzer halin Beyaz Filo hisselerinde de yaşandığı görül-dü.SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), hisse senedi piyasasında gerçekleştirilen manipülatif işlemlerin önüne geçmek için, yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nda yaptırımları ağırlaştırmasına rağmen, bu tür hareketlerin önüne geçmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. SPK’nın […]

Dakika-Bir-DolandiricilikSPK, Bakanlar Medya ile alaka-lı şeklinde hisse senedinde dolandırıcılık suçunun işlendiğine kanaat getirdi.
Bir yatırımcıya  6 ay işlem yasağı getirildi. Benzer halin Beyaz Filo hisselerinde de yaşandığı görül-dü.SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), hisse senedi piyasasında gerçekleştirilen manipülatif işlemlerin önüne geçmek için, yeni Sermaye Piyasası Kanunu’nda yaptırımları ağırlaştırmasına rağmen, bu tür hareketlerin önüne geçmek sanıldığı kadar kolay olmuyor. SPK’nın son haftalık bülteninde [r] iki hisse senedinde olan işlemlerin incelenmesi sonucunda dolandırıcılık suçunun işlendiğine dair makul sonuçlara ulaşıldığı söylen di. Dolandırıcılık suçunun işlendiği hisseler ise Beyaz Filo Oto Kiralama ve Bakanlar Medya oldu. Bakanlar Medya’da suçun işlendiği tarih aralığının başlangıcının, firmasın hisselerinin borsada işlem görmeye başladığı ilk gün olması şaşkınlık yarattı.

iLK GÜN ޞÜPHELi iޞLEM

Sermayesinin yüzde 30,3’ünü temsil eden 1 milyon hissesini Gelişen işletmeler Piyasası’nda 4.84 liradan halka arz eden Bakanlar Medya, 3 Haziran 2013 yılı tarihi itibarı ile borsada işlem görmeye başladı. ޞirket hisseleri toplam 79 yatırımcıya satılmıştı. SPK’nın son haftalık bülteninde Bakanlar Medya hisselerinde 3 Haziran/31 Temmuz tarihleri arasında gözlenen olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerinin 6362 sayısı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde sayılan piyasa dolandırıcılığı suçunun işlendiğine dair makul makul şüphenin yer aldı ğı sonucuna ulaşıldığı söylen di.

YÜZDE 136 YÜKSELDi

Bu işlemler ile alaka-lı şeklinde Ebru Zana adlı yatırımcı hakkında, 6 ay süreyle işlem yasağı getirilirken, bu kişiye ait kaydi payların takas işlemlerine mesele edilmelerinin önlenmesi için ‘borsada işlem görmeyen paylar’ satatüsünde izlenmesi konusunda Merkezi Kayıt Kuruluşu’na bildirimde bulunulmasına karar verildi. 4.84 liradan borsada işlem görmeye başlayan Bakanlar Medya’nın hisseleri, borsadaki ilk günü olan 3 Haziran’da yüzde 21 yükselerek 5.86 liraya çıktı. Hissenin fiyatı, SPK’nın tesbit ettiği tarih aralığının sonu olan 31 Temmuz’da ise 13.85 liraya ulaştı. Bakanlar Medya hisselerindeki toplam yükseliş yüzde 136,3 oldu. Sermayesi 3 milyon lira olan Bakanlar Medya’nın tahmini yüzde 70’ı Ahmet Bakan’a ait bulunuyor. Ebru Zana’nın ismi 2011 yılında tertiplenen borsa operasyonunda geçmişti. O dönemde Zana’nın hesapları da bloke edilmişti.

BEYAZ FiLO’DA BENZER iޞLEM

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz