Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çözümle 22 Yıl Sonra Köylerine Döndüler
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:13:48
Çözümle 22 Yıl Sonra Köylerine Döndüler

Çözümle 22 yıl sonra köylerine döndüler…Çözüm sürecinin arkasından ޞırnak’ın Cizre ilçesi Hisar köyü sakinleri 1991 yılında boşaltmak zorunda kaldıkları köylerine sene-ler sonra dönüş yaptı.Hisar köyü, terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen mücadele nedeni ile 1990’lı yıllardan itibaren güvenlik gerekçesiyle boşaltılmış köylüler Silopi ilçesine yerleşmişti. Silopi’ye tahmini 40 km mesafedeki köye, çözüm sürecinin pozitif etkisiyle tahmini 22 […]

Cozumle-22-Yil-Sonra-Koylerine-DondulerÇözümle 22 yıl sonra köylerine döndüler…
Çözüm sürecinin arkasından ޞırnak’ın Cizre ilçesi Hisar köyü sakinleri 1991 yılında boşaltmak zorunda kaldıkları köylerine sene-ler sonra dönüş yaptı.
Hisar köyü, terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen mücadele nedeni ile 1990’lı yıllardan itibaren güvenlik gerekçesiyle boşaltılmış köylüler Silopi ilçesine yerleşmişti. Silopi’ye tahmini 40 km mesafedeki köye, çözüm sürecinin pozitif etkisiyle tahmini 22 se-ne sonra dönmeye karar veren köylüler, yolları kazma kürek ile açarak köylerine döndü. Harabeye [r] dönen köye ulaşan halk, ilk şeklinde aile mezarlıklarını ziyaret ederek dua ettiler. Köyde sağlam kalan minareye çıkan bir vatandaş tarafından 22 se-ne sonra ilk kez ezan okundu. Köye dönüş yapan halkdan Abdurrahman Yanalak, 1960 yılında şu an yıkık durumda bulunan Hisar ilköğretim Okulunda okuduğunu belirt ti. “ޞimdi burayı görünce anılarım tazelendi” diyen Yanalak, “Bizler köyümüze, topraklarımıza dönmek istiyoruz bunun için devletin bize yardım etmesini bekliyoruz” diye konuş-tu. Yolların kapalı olan olmasına rağmen köylerine ulaştıklarını anlatan Adnan Onan ise sene-ler sonra geldikleri köylerinde sadece cami minaresinin ayakta kaldığını söyleye-rek üzüntüsünü dile getirdi. Onan, “Köy harabeye dönmüş durumda. Ev ve arsalarımızın çoğu tapulu olmasına rağmen bize gerekli ödemeler yapılmamıştır. Köyümüzde yaşamak, köyümüze dönmek istiyoruz ama devletin sağlayacağı imkanlar ile yolun yapılması bahçelerin tazminatının ödenmesini istiyoruz” diye konuş-tu. Köyün Cudi Dağı eteklerinde yer aldı ğınu ve etrafında Kız Kalesi, Rüstem Kalesi gibi ehemmiyetli tarihi yerler yer aldı ğınu anlatan Onan, şunları belirt ti: “Köyümüz bölgede bilinen özel olarak sebze ve meyvesi bol olan bir köydü. 1991-92 yılları arasında yaşanan terör proble-mi nedeni ile köyler boşaltıldı. Ondan sonra her şey kurumaya başladı. 22 se-ne sonra geriye sadece virane evler kalmış. Barış sürecinin başlaması ile birlik-te sene-ler sonra köylerimizi yenide n dan gördük. Bu olanakları bize sağlayan başbakanımız ve cumhurbaşkanımızdan beklentimiz, köye dönüş için gerekli çalışmaları yapmalarıdır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz