Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çözüm Süreci Hayvancılığı Da Uçardı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 3 Temmuz 2013 - 12:01:02
Çözüm Süreci Hayvancılığı Da Uçardı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinin hayvan ıslahına katkıda bulunacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin mera varlığı…Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinin hayvan ıslahına katkıda bulunacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin mera varlığının yüzde 41’inin yer aldı ğı Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri, 15.8 milyon civarında koyun ve keçi varlığına malik. O alanların […]

Cozum-Sureci-Hayvanciligi-Da-UcardiGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinin hayvan ıslahına katkıda bulunacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin mera varlığı…
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm sürecinin hayvan ıslahına katkıda bulunacağına dikkat çekerek, “Türkiye’nin mera varlığının yüzde 41’inin yer aldı ğı Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri, 15.8 milyon civarında koyun ve keçi varlığına malik. O alanların ıslah edilmiş meralar şeklinde kullanılmış olması ile birlik-te [r] ilave 18 milyon koyunun burada beslenmesi mümkün” diye konuş-tu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık Kampüsü’nde tertiplenen ‘Halk Elinde Koyun-Keçi Islahı Ülkesel tasarımı’nin tanıtım etkinliğine katıldı. Eker, yaptığı konuşmada, “Coğrafyamızı en iyi anımsatan Anadolu’nun hikmetli sözlerinden birisi de ‘buğday ile koyun, gerisi oyundur’. Bizim coğrafyamız üzerinde hangi canlıların yaşayacağını tayin eder. Bizim yağışımız, toprağımız bize diyor ki ‘bu topraklarda koyun ve keçi yetişir’. Biz bunun gereğini yaptığımız ölçüde Anadolu’nun doğal kaynaklarını doğru kullanmış olur, rasyonel bir üretim faaliyeti yapmış oluruz. Bu faaliyet sürdürülebilir bir faaliyet olur. Bu hakikati idrak ederek göreve geldiğimiz günden itibaren koyun ve keçi yetiştiriciliğine ehemmiyet verdik” diye konuş-tu. Tarımın ötek i sektörlerin üvey evladı olduğunu ifade eden Eker, koyun ve keçi yetiştiriciliğin Cumhuriyet tarihi itibarı ile ilk defa AKP Hükümetleri döneminde desteklendiğini belirt ti.

Koyun ve keçi sayısının yenide n artırıldığına dikkati çeken Eker, “Türkiye’nin bu ehemmiyetli varlığından yeteri kadar istifade etmenin önünü açtık. 10 yıl öncesinde 32 milyonun dahi altında olan koyun ve keçi varlığı bugün 36 milyonu buldu. 4 milyonluk bir artış var. Bundan sonraki süreçte bu sayı oldukça çok daha çok büyük sürat-le artacak. Çünkü, bugüne kadar uygulanan politikalar bundan sonra daha çok büyük ivmeyle meyve verir hale geldi” diye konuş-tu.

Türkiye’de koyun ve keçi yetiştiricisinin hayvanını söyledirmek suretiyle devletten her bir hayvan için yıllık 20 TL aldığını bildiren Eker, koyun ve keçi sütünün, inek sütüne göre 3-4 kat prim desteği aldığını ifade etti. Eker, “Daha önceden de birtakım bazı Türkiye’de ıslah tasarımleri uygulanmış. incele-me kuruluşlarımız melezleme çalışması yapmışlar ama bu ırklar yaygınlaşmamış. Anadolu’da koyun ve keçide 27-28 tane ırk belirle-dik. Bir ilde ya dabir ilçede 6 bin tane dişi varsa 300 tane de o ırkın erkeğinden varsa biz orayı bir tasarım alanı kabul ediyoruz” diye konuş-tu. Türkiye’nin 66 vilayetinde bu tasarımnin uygulandığını anımsatan Eker, hedeflerinin bunu oldukça çok daha iyi bir noktaya taşımak olduğunu söyled i.

Eker, konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Çözüm süreci bu alana katkı sağlayabilir bir tasarım. Türkiye’nin mera varlığının yüzde 41’inin yer aldı ğı Doğu ve Güneydoğu Anadolu illeri 15.8 milyon civarında koyun ve keçi varlığına malik. Halbuki o alanların ıslah edilmiş meralar şeklinde kullanılmış olması ile birlik-te ilave 18 milyon koyunun burada beslenmesi mümkün. sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesiyle 33 milyon koyun ve keçi varlığına ulaşmamız mümkün.”

Bakan Eker, kendisine hediye edilen kuzuyu kucağına alarak, çobanların omuz hizasılarına aldıkları dikişsiz, kolsuz ve keçeden yapılan kepeneği giydi. Eker, daha sonra ıslah edilen keçi ve koyunların yer aldı ğı alanları gezerek hayvanları sevdi. Bakan Eker’e ayrıyetten kaval ve çoban çantası hediye edildi.

Etkinlikte, UNESCO tarafından ‘Yaşayan insan Hazinesi’ seçilen Yaşar Güç, kaval çaldı. toplum Elinde Koyun Keçi Islahı tasarımı’nin 2. döneminde 13 olan il sayısı 66’ya, ırk sayısı 28’e, yetiştirici sayısı 7 bine, koyun ve keçi sayısı ise 1 milyona çıkartıldı.

(iHA)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz