Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çocuklarda Astımın Belirtileri Nelerdir
Çocuklarda Astımın Belirtileri Nelerdir

Doç. Dr. Ahmet Akçay, hangi öksürüğün hangi hastalığa dikkat çektiğini yanıtladı. Kış aylarıyla birlikt e hastalıklar da kapıya dayandı. Özellikle soğuk havalardan kolayca etkilenen çocuklar hastalanıyor ve sürekli öksürüyor. Çocukların öksürükleri genellikle 1-2 haftada düzeliyor ama bazılarında 2 haftadan daha uzun sürüyor veya nefes sıkışması görülüyor. Öksürüğün geçmemesi üzerine aileler çocuklarının astım, bronşit ya da […]

Cocuklarda-Astimin-Belirtileri-Nelerdir Doç. Dr. Ahmet Akçay, hangi öksürüğün hangi hastalığa dikkat çektiğini yanıtladı.
Kış aylarıyla birlikt e hastalıklar da kapıya dayandı. Özellikle soğuk havalardan kolayca etkilenen çocuklar hastalanıyor ve sürekli öksürüyor. Çocukların öksürükleri genellikle 1-2 haftada düzeliyor ama bazılarında 2 haftadan daha uzun sürüyor veya nefes sıkışması görülüyor. Öksürüğün geçmemesi üzerine aileler çocuklarının astım, bronşit ya da zatürre hastalıklarına yakalandığını sanarak endişeye kapılıyor. Liv HOSPITAL Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Çocuk Astım ve Alerji Uzmanı Doç.[r]. Ahmet Akçay hangi öksürüğün hangi hastalığa dikkat çektiğini anlatıyor. ASTIM KÖTÜ BİR HASTALIK MIDIR? Aileler astım hastalığından çok korktukları için genelde doktorlar astım kelimesini kullanmaya çekinirler. Bu nede n le bronşit, spastik bronşit, alerjik bronşit gibi isimler tercih edilir. Aslında bütün isimler aynıdır. Bu isimler astımın eş anlamlarıdır. Astımdan korkmamak gerekir. İlk yapılması gereken astım teşhisinin doğru konulmasıdır. ÖKSÜREN HER ÇOCUK ASTIM MIDIR? Her öksüren çocuğa astım teşhisi konulması çok yanlış. Astım teşhisinin bu meselede uzman hekimler tarafından konulması gerekir. Astım teşhisi çocuklarda astım konusunda da bir uzmanlık olan “çocuk alerjisi uzmanı” yeni adıyla “çocuk immünolojisi ve alerji hastalıkları uzmanları” tarafından konulmalıdır. Teşhis doğru konulursa en az tedavi ve en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedavi edilebilir. Aksi takdirde çocuğa astıma benziyor diye birçok gereksiz ilaç verip ilaç yüklemesi yapmış oluruz. ASTIMIN BELİRTİLERİ NELERDİR? • Çocuktaki her grip çok ağır geçiyor ve özellikle 2 haftadan uzun süren öksürük oluyorsa• Nefes sıkışmaları oluyorsa• Çok sık öksürük oluyorsa• Özellikle koşunca öksürük, göğüste sıkışma veya hışıltı oluyorsa• Sabaha doğru öksürükler oluyorsa• Uykuya daldıktan 1-2 saat sonra öksürük başlıyorsa• Öksürük nedeni ile uykudan kalkıyorsa Bu saydığımız belirtiler tekrarlıyorsa çocuk mutlaka astım yönünden incelenmelidir. Özellikle de çocuğun anne, baba, kardeş veya yakın akrabalarında astım, egzama, alerjik nezle gibi alerjik hastalıklar varsa astım olma riski çok yüksektir. ASTIMLI ÇOCUKLARDA NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR? Astımlı çocuklara doğru teşhis konulduktan sonra başarılı bir tedavi ile normal çocuklardan hiçbir farkı kalmaz. Spor yapmalarında sakınca olmadığı gibi sporun faydası da vardır. yalnızca nasıl spor yapmaları ve ne tür önlem almaları gerektiğini bilmelidirler. Astımlı çocukları terleyince kötü olur diye evlere hapsetmemek gerekir. ASTIMLI ÇOCUKLAR NELERDEN KORUNMALIDIR? Alerjisi olduğu alerjenlerden korunması yeterlidir. Örneğin; ev tozu akarlarına alerjisi olan çocuklar akarlara yönelik önlemler almalıdır. Polenlere alerjisi varsa polenlerden korunmalıdır. ayrıyetten yanlarında sigara içilmemeli, keskin kokulu parfümler kullanılmamalıdır. Evde buhar makinelerinin çalıştırılması zararlı olabilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz