Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çocuğunuz İsmine Tepki Vermiyorsa Otistik Olabilir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:34:51
Çocuğunuz İsmine Tepki Vermiyorsa Otistik Olabilir

Memorial Diyarbakır ili Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Yaramış, çocuklarda otizmin teşhisinin anne karnında mümkün olmadığını belirt ti. Otizmin sebeb i ve tedavisi hakkında hala bir gelişme kaydedilemediğini anımsatan Yaramış, “Teşhisi anne karnında mümkün olmayan otizm, kız çocuklarına oranla erkek [r] çocuklarda dört kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebeb i tam şeklinde bilinmemektedir. […]

Cocugunuz-ismine-Tepki-Vermiyorsa-Otistik-Olabilir
Memorial Diyarbakır ili Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bölümü’nden Prof.

Dr. Ahmet Yaramış, çocuklarda otizmin teşhisinin anne karnında mümkün olmadığını belirt ti. Otizmin sebeb i ve tedavisi hakkında hala bir gelişme kaydedilemediğini anımsatan Yaramış, “Teşhisi anne karnında mümkün olmayan otizm, kız çocuklarına oranla erkek [r] çocuklarda dört kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebeb i tam şeklinde bilinmemektedir. ismi ile çağrılan çocuklar tepki veremezler ve bunların neredeyse tümünde konuşma problemleri vardır. Otistik çocuklar işaret ile isteklerini gösteremezler, iletişim problemleri oldukça çok sıktır. Yaşıtları ya dabüyükler ile iletişim kurmada isteksizdirler.” diye konuş-tu.

Doğumundan aylar geçmesine rağmen bebeğiniz sizinle göz teması kuramıyorsa, sürekli huzursuz bir şekilde ağlıyor, alt ıslatma ya da açlık gibi durumlarda tepki vermiyorsa otizm ile karşı karşıya olabilirsiniz. birtakım çocuklarda bebeklik çağında, bazılarında ise aylar sonra ya dabir yaşından sonra görülebilen otizm konusunda anne babaların dikkatli ve bilinçli olması gerekli. Memorial Diyarbakır ili Hastanesi Çocuk Nörolojisi Bölümü’nden Yaramış, otizm hakkında bilgi verdi. Otizmin sebeb i günümüze kadar yapılan araştırmalar neticesinde şimdi-lik bulunamadığını anımsatan Yaramış, “Genetik ve birtakım çevresel faktörler (doğum komplikasyonları, viral enfeksiyonlar ve hava kirliliği) otizmin sebeb i şeklinde gösterilmiş faka t şimdi-lik kesin şeklinde ispatlanamamıştır. faka t beyin fonksiyonlarını ve hücre iletişimlerini bozan, nadir de olsa birtakım genetik, nörometabolik (beyin kimya bozuklukları) ya daepilepsi gibi hastalıklarda otizm bulgularının görüldüğü bilinmektedir. Daha önceden bilinenin aksine günümüzde aşı ile otizm arasında bir ilişkinin olmadığı bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

Otizmin erkek çocuklarda dört kat daha fazla görüldüğünü anımsatan Yaramış, şu bilgileri aktardı: “Teşhisi anne karnında mümkün olmayan otizm, kız çocuklarına oranla erkek çocuklarda dört kat daha fazla görülmektedir. Bunun sebeb i tam şeklinde bilinmemektedir. Otizm, yaygın gelişimsel bozuklukların bir alt grubudur. Yaygın gelişimsel ötek i bozukluklar ise Asperger sendromu: Dil gelişimleri otizme göre daha iyi olmaktadır. Rett sendromu: sadece kız çocuklarında görülen ağır zihinsel geriliği ve baş çevresi küçüklüğü ile seyreden bir genetik hastalıktır. Dezintegratif: ilk iki yaşa kadar çocuğun gelişimi normaldir, faka t sonrasında otizm benzeri bulgular başlamaktadır.”

Otizmin en temel belirtisinin çocukların göz teması kuramaması olduğunu anımsatan Yaramış, konuşmasını şöyle devam ettirdi: “ismi ile çağrılan çocuklar tepki veremezler ve bunların neredeyse tümünde konuşma problemleri vardır. Bu hastalar ya hiç konuşamazlar ya dageç ve problemli konuşurlar. Otistik çocuklar işaret ile isteklerini gösteremezler, iletişim problemleri oldukça çok sıktır. Yaşıtları ya dabüyükler ile iletişim kurmada isteksizdirler. Grup oyunlarına katılamaz ve oyuncaklar ile anlamlı oynayamazlar. birtakım çocuklarda sallanma, el çırpma, kanat çırpma gibi ‘stereotipi’ denilen sebeb i belli olmayan yenide nlayan anormal hareketler ya daışığı açma-kapama gibi takıntılı davranışlar görülebilir. Otistik çocukların bir ötek i ehemmiyetli belirtisi temastan hoşlanmazlar. Bebeklik çağında dahi anne kucağında sakinleşmezler, aksine rahatsız olurlar.”

Otizmin bilinen bir tedavisinin olmadığını vurgulayan Yaramış, “Erken yaşta başlanan, aile desteği ile birlik-te çocuğun yeteneklerine ve ihtiyaçlarına göre bireysel ve grup şeklinde özel eğitim programları hazırlanması, uzman kişilerce uygulanması, günümüzde bilinen tek ‘tedavi’ yoludir. Özel eğitim ve ekip çalışmasını gerektiren tedavi uzun sürelidir ve ekipte çocuğun kendi doktoru, özel eğitimcisi, konuşma uzmanı, çocuk psikiyatri ve/veya çocuk nöroloğu mutlaka bulunmalıdır. Uygulanabilir olan ilaç tedavileri ise otizme eşlik eden ve varsa mevcut problemleri azaltmaya yöneliktir.” diye konuş-tu.
Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz