Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çiftçiye Enerji Müjdesi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:14:42
Çiftçiye Enerji Müjdesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek. GAP’ın sulama kısmının henüz tamamlanamaması nedeni ile Şanlıurfa, Mardin ili ve Diyarbakır ili başta olmak üzere bölge genelindeki illerde tahmini 25 bin üretici kendi imkanları ile kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor. faka t yeraltından suyun çekilmesinde kullanılan elektrik bedelinin pahalı […]

Ciftciye-Enerji-Mujdesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçiler tarımsal sulamada kullandıkları enerjinin tahmini yüzde 20’sini ödeyecek.
GAP’ın sulama kısmının henüz tamamlanamaması nedeni ile Şanlıurfa, Mardin ili ve Diyarbakır ili başta olmak üzere bölge genelindeki illerde tahmini 25 bin üretici kendi imkanları ile kazdıkları kuyular sayesinde yeraltı suyu ile tarlasını suluyor. faka t yeraltından suyun çekilmesinde kullanılan elektrik bedelinin pahalı olması nedeni ile [r] sıkın-tı yaşayan çiftçilerin büyük kısmı bu enerjiyi kaçak şeklinde kullanıyor. Dicle EDAŞ, çiftçilerin bu sıkıntısını sona erdirmek ve enerji kullanımının düzenli hale getirilmesi maksadı ile yeni bir çalışma başlattı. Bu amaçla bölgedeki tüm illerde sulama birlikleri, ziraat odaları ve tarım müdürlükleri temsilcileri ile yapılan toplantıların arkasından Dicle EDAŞ ve üreticiler uzlaşmaya vardı.3 deği-şik yöntem uygulanacak.GENEL MÜDÜR AÇIKLADIGenel Müdür Murat Karagüzel, tarımsal sulamada kullanılan enerji bedeli fiyatında büyük indirim yaptıklarını söyledi.Bu se-ne için geçerli olabilir uygulamaya göre arzulayan üreticilerin trafo gücü, suladıkları alan miktarı ya dakuyu başına ödeme yapacağını bildiren Karagüzel, “1 Temmuz 2013 yılı ile 31 Aralık 2013 yılı tarihleri arasındaki tüketim için arzulayan üretici dönüm başına 60 lira, kuyu başına 7 bin lira ya datrafo gücüne göre ödeme yapacak. 50 KVA kurulu trafo gücü olan 4 bin lira, 100 KVA için 5 bin lira, 160 KVA için 6 bin lira, 250 KVA için 8 bin lira ve 400 KVA için 10 bin lira ödeyecek.”TARIMSAL SULAMADA 6 MİLYAR KİLOVATSAAT ENERJİ TÜKETİLİYORYörede tarımsal sulamaya dönük elektrik kullanımının çok yüksek miktarlarda olduğunu ve bunun büyük kısmının kaçak kullanımdan oluştuğunu vurgulayan Karagüzel, şöyle konuştu:”Çiftçilerimizle yeni bir başlangıç yapmak istiyoruz. Başlangıç şeklinde 2013 yılı yılında bize bu bedeli vermeleri halinde biz sayaçları üzerinden kullandıkları elektriğe herhangi bir işlem yapmayacağız, kaçak uygulaması olmayacak. Kuyunun derinden yapılmışnliğine ve sulamış oldukları alana göre bir kuyunun tükettiği enerji miktarı yıllık 36 ile 60 bin lira arasındadır. KAÇAK KULLANIMI ÖNLEMEYİ HEDEFLİYORUZBiz kaçak kullanımların polisiye tedbirler ile çözülemeyeceğini biliyoruz. Abonelerimizin göstereceği iyi niyetle elektrik tüketim alışkanlıklarının değiştirilmesini hedefliyoruz. Biz abonelerimizin israf etmeden daha az elektrik kullanarak daha fazla iş yapma şeklinde tüketim yapmalarını amaçlamaktayız. Bunun dışında birtakım teşviklerimiz daha olacak. Bunlar ile kaçak kullanımını azaltmayı planlıyoruz. Kaçak kullanımın azaltılması demek israfın olmaması demek yaşam biçiminin değişmesi demektir. Hedefimiz bu.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz