Çiçekten Suriye Ve Mısır Mektubu

27 Ağu 2013 Sal 10:27
Bu haber 533 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Cicekten Suriye Ve Misir Mektubu Çiçekten Suriye Ve Mısır MektubuÇiçekten Suriye ve Mısır mektubu…
TBMM Başkanı Çiçek, başta ABD olmak üzere 45 ülkenin parlamento başkanları ile Avrupa Parlamentosu Başkanı ve 8 uluslararası asamble başkanına, Suriye ve Mısır’daki gelişmeler konusunda mektup gönderdi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye ve Mısır’da yaşananlara dairbaşta ABD olmak üzere 45 ülkenin parlamento başkanları ile Avrupa Parlamentosu Başkanı ve 8 uluslararası asamble başkanına mektup gönderdi.

Mektupta, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde 2010 sene-si sonunda başlayan ve 2011 yılında ivme kazanan köklü değişim ve demokratikleşme sürecinin; demokrasinin gelişmesi,


temel insan hak ve özgürlüklerinin yaygınlaşması bağlamında herkesi umutlandırdığı söylen di. 

Küresel ölçekte de ehemmiyetli yansımaları olması beklenen tarihi önemdeki bu sürecin, bölge halklarının meşru taleplerine dayalı şeklinde söylendiğı kaydedilen mektupta, “Bölge halkları daha onurlu ve daha iyi koşullarda bir yaşam için demokratik taleplerini seslendirdiler. Hepimizin ortak umudu, etnik ya damezhep temelinde ayrışmalara meydan vermeden, yönetimlerin, halklarının meşru taleplerini dikkate almaları ve bu doğrultuda zamanlı reformlar gerçekleştirmeleri idi” denildi.

Halkların özgür iradeleri ile paylaştıkleri temsilcilerinin bulundu ğu parlamentoların oluşmasının bölgenin en büyük kazanımlarından biri olacağı vurgulanan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Bu noktada parlamentolararası işbirliği yolu ile bizlerin de seçilmiş temsilciler şeklinde Ortadoğu halklarının demokratikleşme mücadelelerine ehemmiyetli katkı sağlayacağımız muhakkaktır.

Ne var ki hepimizi umutlandıran sürecin ehemmiyetli engeller ile karşılaştığı bir dönemden geçiyoruz. Suriye’de rejimin toplumun taleplerini gözardı ettiğini ve kendi halkına karşı kanlı bir mücadele içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu ülkede Mart 2011 ‘den bu yana devam eden şiddet olay ilerında 100 binden fazla insan yaşamını yitirmiştir. Ülke içerisinde yerlerinden edilmiş beş milyon kadar insan bulunmaktadır. tahmini iki milyon Suriyeli komşu ülkelere sığınmıştır. Suriye rejiminin nede n olduğu oldukça çok yönlü yıkım bölgede özgür seçimler ile oluşmuş parlamentoların rol oynadığı demokrasilerin gelişmesi umutlarına darbe vurmuştur.

Mısır’da ise 2011 yılında başlayan demokratik sürecin askeri darbeyle kesintiye uğradığı bir kriz söz konusudur. 3 Temmuz 2013 yılı tarihi itibarı ile yapılan askeri darbeyle Mısır’ın tarihi itibarı ile ilk defa özgür seçimler ile seçilmiş parlamentonun faaliyetlerine son verilmiş, adil seçimler ile seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanı devrilmiş, referandumla yürürlük kazanan Anayasa askıya alınmıştır. Anayasal meşruiyet ihlal edilmiştir. Ülkede temel insan hak ve özgürlüklerinin açıkça ihlal edildiği bir dönem yaşanmaktadır.  Çok sayıda sivil, gösteri hakkını kullanırken katledilmiş ve yaralanmıştır. Basın ve ifade özgürlüğü kısıtlanmıştır. Her yönüyle, demokratikleşme sürecine darbe vurulmuştur.”

“Tehlikeli sonuçları olur”

Mektupta, gerek Suriye, gerek Mısır’daki negatif gelişmelerin uluslararası toplumun sessizliği ile cesaretlendirilmemesi gerektiği belirtilerek, demokrasi karşıtı çabalara karşı uluslararası toplum tarafından ortak ve kararlı bir tutum sergilenmemesinin tehlikeli sonuçları olacağı vurgulandı.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde demokrasinin gelişmesi ve insan haklarının korunması için ortak çabalara ihtiyaç olduğuna işaret edilen mektupta, “Bölge halkları için demokrasi ve insan hakları bakımındanevrensel standartların altında kalan koşullar dayatılmaktadır. Bu durum kabul edilemez olduğu kadar sürdürülemez niteliktedir” denildi.

Mektupta, şunlar kaydoldu: 

“Uluslararası toplumun Mısır ve Suriye ‘deki gelişmeler karşısında demokrasi ilkeleri temelinde, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasını amaçlayan ortak bir tutum belirlemesi acil bir öncelik halindadır. misafirin din, dil, ırk, mezhep ayrımına tabi tutulmadan, çoğulcu demokrasinin bütü n nimetleri karşısında eşit haklara malik oldukları, yönetimlerin ayrımcı değil kucaklayıcı bir yaklaşımı samimiyetle maliklendikleri bir düzenin oluşturulmasını arzu ediyoruz. Bizlerin de demokratik ülke parlamentolarının başkanları şeklinde bunun gerçekleşmesi için ehemmiyetli katkı sunabileceğimize inanıyorum. Parlamentolarımız tarihi bir sorumluluğa maliktir. Uluslararası topluma ortak ve güçlü bir sesle yapılabilir açıklamalar ile hükümetler üzerinde etki yaratılabilecek ve kamuoyu bilgilendirilebilecektir. 

Demokratikleşmeye vereceğimiz destek, oluşabilir demokratik rejimlerin yolunu açacak, böylece bölgenin demokratikleşme çabalarında geri döndürülemez bir aşamaya geçilmesini sağlayacaktır. Desteğimiz, bölgede bununnla birlikte uzun vadeli istikrar ve barışın da teminatı olacaktır.”

Mektup, ABD dahil 45 ülkenin toplum ve temsilciler meclisi başkanları ile Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve uluslararası asamble olan AGiTPA, NATOPA,   AKPM, iSiPAB, APA, AiBPA, KEiPA ve PAB’ın başkanlarına sevk edil-di.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...