Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

CHPli Koç Kartın Başörtü İle İlgili Görüşü Kişisel Görüşüdür
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:36:04
CHPli Koç Kartın Başörtü İle İlgili Görüşü Kişisel Görüşüdür

Cumhuriyet toplum Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kapsamında kamuda ve TBMM’de başörtü serbestliğine dairolarak, “CHP’nin tutumu açık ve net, devletin temel niteliği inançlar ve kimlik konularında tarafsız olmaktır, nötr olmaktır. Yürütme ve yargı alanında hizmet [r] verme boyutunda olanların, tarafsızlıklarını ihlal edecek her hangi bir sembol ve […]

CHPli-Koc-Kartin-Basortu-ile-ilgili-Gorusu-Kisisel-Gorusudur
Cumhuriyet toplum Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kapsamında kamuda ve TBMM’de başörtü serbestliğine dairolarak, “CHP’nin tutumu açık ve net, devletin temel niteliği inançlar ve kimlik konularında tarafsız olmaktır, nötr olmaktır.

Yürütme ve yargı alanında hizmet [r] verme boyutunda olanların, tarafsızlıklarını ihlal edecek her hangi bir sembol ve simge taşımalarını biz kabul etmiyoruz.” değerlendirmesinde tespit edil-di. CHP Milletvekili Atilla Kart’ın milletvekillerin Meclis’e başörtülü girebileceklerine dair çıkışını da Koç, “Sayın Kart’ın yasama ile alaka-lı görüşü kendi kişisel görüşüdür. Partinin görüşü özetlediğim çerçevedeki sınır ile ifade edilebilir.” diye konuş-tu.

CHP’de MYK devam eder iken Parti Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Haluk Koç, gündemdeki gelişmeleri yorumladı. Hükümetin izlediği dış politikayı eleştiren Koç, Türkiye’nin bölgede yalnızlaştığını belirterek, Suriye sınırının aynen Afganistan-Pakistan sınırına dönüştüğünü ve sınırın devletin değil terör örgütlerinin checküne geçtiğini önplanasürdü.

LÜBNAN’DA KAÇIRILAN iKi PiLOTUN hali

Lübnan’da kaçırılan iki pilot konusuna değinen Koç, hükümetin bu meselede yapabildiği tek şeyin halka Lübnan’a gitmeme tavsiyesi olduğunu belirt ti. Suriye, Mısır, Irak ve iran ile ilişkilerin de iyi olmadığını savunan Koç, “Bütün bu gelişmelerin karşısında Davutoğlu Ahmet bey gerçekten bir madalyayı hak ediyor; kutlamak lazım kendisini. Bu başarısızlığın altındaki şa-hıs şuanda hala Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı. Boş rüyalar ile Başbakan’ın algılama kapasitesini zorlamış ve Türkiye’yi maceracı bir dış politika çizgisine itmiştir. tüm bu olay ilerdan ev-vel ne deniyordu, tüm dünyada? ‘Türkiye Ortadoğu’ya rol model olabilir’ maalesef Türkiye bırakın bu ülkelere rol model olmayı Türkiye kendini Ortadoğulaştırmıştır.” diye konuş-tu.

ANAYASA UZLAޞMA KOMiSYONU’NUN ÇALIޞMALARI

Anayasa uzlaşma çalışmalarının devam ettiğini aktaran Koç, dün akşama kadar 60 olan uzlaşılan madde sayısının 59’a düştüğünü söyled i. Koç, seyahat özgürlüğü ile alaka-lı maddede CHP’nin son yaşanılan olay iler çerçevesinde; taraftarların spor mücadelelarına gidip gelmesi de dahil, Silivri’ye giderek hükümeti protesto etmek arzulayanlar in ve gezi protestolarının hükümeti korkuttuğunu savunarak, iktidarın herkesin seyahat özgürlüğünü kısıtlama çizgisine geldiğini önplanasürdü.

“KAMUDA HER HANGi BiR SEMBOL VE SiMGEYi KABUL ETMiYORUZ”

Koç, kamuda böşörtüsü serbestiğine dairolarak, kadın milletinin her alanda pozitif ayrımcılığının kabul edildiğini ifade etti. Kamuda türban proble-mi gündeme geldiğini aktaran Koç, şu ifadeleri kullandı: “CHP’nin tutumu açık ve net, devletin temel niteliği inançlar ve kimlik konularında tarafsız olmaktır, nötr olmaktır. Yürütme ve yargı alanında hizmet verme boyutunda olanların, tarafsızlıklarını ihlal edecek her hangi bir sembol ve simge taşımalarını biz kabul etmiyoruz. Bu inanç özgürülüğü ile bağlantılı ona karşı bir kavram değildir. Devletin inanç ve kimlikler karşısında nötr ve tarafsız olmasının doğal bir sonucudur. Bu temel ölçüyü CHP korumaktadır, savunmaktadır.”

CHP’Li MiLLETVEKiLLERi FiޞLENiYOR iDDiASI

Son günlerde CHP’ye yönelik tuhaf olay iler ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Koç, “Aslında tuhaf değil, beklenen olay ilerdı. Bir noktada tahmin ettiğimiz, bildiğimiz, daha ev-vel de bu meselelerde uyarılarda yer aldı ğımuz olay iler. ikisi milletvekili üç arkadaşımızın evlerine birileri girdi. Arkadaşlarımızın evindeki değerli eşyalara dokunmayan bu adamlar özel belgeler ve özel evraklar almakla yetindiler. Eğer niyetleri ziynet eşyaları olsa Karun gibi AKP’liler duruyor, gariban CHP’lilerin evlerini seçmezlerdi diye düşünüyorum. Çünük adi hırsızlar paranın kimde olduğunu biliyorlar. “ diye konuş-tu.

Bir gazetede CHP milletvekillerine yönelik fişleme belgelerinin yayımlandığını ifade eden Koç, “Siyasi tarihimizde ilk defa ana muhalefet partisi böyle bir sistematik saldırı ile karşı karşıya. Siyasi tarihimizde ilk bu. Demek ki sade yurttaşların fişleme işlemleri bitmiş, sıra ana muhalefet partisi milletvekillerine gelmiş. Türkiye’nin gerçekten vahim bir noktaya sürüklendiğini görüyoruz. Bu işin sorumlusu MiT mi Emniyet mi? Her ikisi de Başbakan’a bağlı. Burada sorumlu doğrudan doğruya Başbakan’ın kendisidir. Bunun adı açıkça faşizmdir. Türkiye hukuk devleti tanımaktan çıkmıştır, bir parti devleti haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

BAޞBAKAN’IN SAĞLIK hali

Başbakan’ın son günlerde ortadan çekildiğini ileri süren Koç, Başbakan’ın ortadan bu şekilde çekilmesinin fark-lı yorumlara yol açtığını belirterek, bu yorumların içeriside olmadıklarını ve tarafı da olmadıklarını dile getirdi. misafirin sağlık sorunları üzerinde politika yapmayı etik şeklinde doğru bulmadıklarını anımsatan Koç, AKP Genel Başkanı Hüseyin Çelik’in bu konudaki izahatlarına tepki gösterdi.

“KART’IN izahatları KiޞiSEL GÖRÜŞžÜDÜR”

CHP Milletvekili Atilla Kart’ın Meclis’te başörtü serbestliğine dairdeğerlendirmelerinin hatırlatılması sonucu Koç, devletin eğitim ve yasal alanlarının tarafsız yürütülmesi gerektiğini savunarak, “Sayın Kart’ın yasama ile alaka-lı görüşü kendi kişisel görüşüdür. Partinin görüşü demin özetlediğim çerçevedeki sınır ile ifade edilebilir.” sözlerini dile getirdi.

Bir gazetecinin Türkiye Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın hükümet ile cemaat arasındaki iddialara yönelik dün ki izahatlarını sorması sonucu de Koç, “Biz bu meselelere taraf değiliz. Biz bir siyasi partiyiz. Siyasi parti şeklinde muhatabımız resmi siyasi kurumlardır. Kendi aralarında neyi yaşıyorlar, neyi paylaşamıyorlar, neyin savaşındalar, bunlar açıklıkla gazete sayfalarında önemli tartışılıyor. Kendi sorunlarıdır.

iKTiDARI ޞiKAYET iÇiN IRAK’A GiTMiYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 Ağustos Salı günü Irak’a bir ziyarette bulunacağını hatırlatan Koç, gezinin 4 gün süreceğini, üst düzey temaslarda bulunacağını söyled i. iktidarı şikayet için Irak’a gitmediklerini bildiren Koç, sadece Türkiye Irak ilişkilerinin, Irak’ın toprak bütünlüğü çerçevesinde görüşlerini belirtmek için gittiklerini ifade etti.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz