Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

CHP
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:48:53
CHP

CHP Tunceli ili Milletvekili Hüseyin Aygün, Alevilerin anayasal hak talep ettiklerini, ingiltere’de yaşayan 250 bin kişilik Alevi toplumunun da bu amaçla imza kampanyası tertiplediği belirt ti. Aygün, Alevi toplumunun temsilcileri ile birlik-te TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında ingiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi [r] Başkanı israfil Erbil de yeni anayasada Aleviliğe de yer verilmesi […]

CHP
CHP Tunceli ili Milletvekili Hüseyin Aygün, Alevilerin anayasal hak talep ettiklerini, ingiltere’de yaşayan 250 bin kişilik Alevi toplumunun da bu amaçla imza kampanyası tertiplediği belirt ti.

Aygün, Alevi toplumunun temsilcileri ile birlik-te TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında ingiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi [r] Başkanı israfil Erbil de yeni anayasada Aleviliğe de yer verilmesi talebiyle topladıkları 7 bin imzayı TBMM Başkanlığı’na sunacaklarını belirt ti.

Başkan israfil Erbil, Alevilerin Türkiye’de yasaklı toplum olduğunu savunarak, bu halin yeni anayasada da devam edeceğine dair endişeleri yer aldı ğınu ifade etti.

ALEViLER iNGiLTERE’DE RAHAT

ingiltere’de Alevilerin inanç ve öğretilerini serbestçe yaşadığını ve cemevlerinin inanç merkezi şeklinde kabul edildiğini anlatan Erbil, Türkiye’de de eşit yurttaş şeklinde yaşama talebini imza kampanyasına dönüştürdüklerini söyled i. ingiltere’deki imza kampanyasında 7 bin imza topladıklarını, bu imzaları CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi CHP’li Rıza Türmen’e ilettiklerini anımsatan Erbil, TBMM Başkanlığı’na da bu imzaları sunacaklarını belirt ti. Erbil, “Kadim geleneklere malik topraklar üzerinde kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 21. yüzyılda tek ırk, tek dil, tek din dayatması yapamaz, yapmamalıdır. Vatandaşlık bağı ile bağlı yurttaş olan her can kendi değerleri ile yaşayabilmelidir. Yeni anayasa, bütü n inançlar gibi Aleviliği de öğretisi, inancı, ibadeti ve ibadet yerleri ile teminat altına almalıdır” diye konuş-tu.

Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz