Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çarpıcı Erdoğan Analizi
  • Ana Sayfa » Haber
  • 3 Haziran 2013 - 06:06:31
Çarpıcı Erdoğan Analizi

LeHigh Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı Henri Barkey, BBC Türkçe’ye Gezi Parkı protestolarını analiz ettiTürkiye uzmanı Henry Barkey, Erdoğan’ın krizi kötü yönettiğini, protestoların checkden çıkmasını beklemediğini belirterek, ‘Doğru dürüst muhalefet olsaydı, bunlar olmazdı’ diye konuş-tu. KONTROLDEN ÇIKMAZ ABD’de Pennsylvania’daki LeHigh Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı Henry Barkey, Türkiye’deki protestoların checkden çıkmasını beklemediğini, ‘Taksim Erdoğan’ın Tahrir’i olabilir” yorumlarınının gerçekçi olmadığını […]

Carpici-Erdogan-AnaliziLeHigh Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı Henri Barkey, BBC Türkçe’ye Gezi Parkı protestolarını analiz etti
Türkiye uzmanı Henry Barkey, Erdoğan’ın krizi kötü yönettiğini, protestoların checkden çıkmasını beklemediğini belirterek, ‘Doğru dürüst muhalefet olsaydı, bunlar olmazdı’ diye konuş-tu.

KONTROLDEN ÇIKMAZ

ABD’de Pennsylvania’daki LeHigh Üniversitesi’nden Türkiye uzmanı Henry Barkey, Türkiye’deki protestoların checkden çıkmasını beklemediğini, ‘Taksim Erdoğan’ın Tahrir’i olabilir” yorumlarınının gerçekçi olmadığını söyled [r] i.

Barkey’nin BBC Türkçe’ye değerlendirmesi şu şekilde:

ERDOĞAN KRiZi KÖTÜ YÖNETTi

Hükümetin şu ana kadar krizleri iyi yönettiğini kaydeden Barkey, ama şimdi bu bu krizi bu kadar kötü yönetmesinin herkesi oldukça çok şaşırttığını belirt ti. Barkey, gösterilerin bir zaman daha devam edeceği tahminini dile getirerek şöyle devam etti:

“Önünde sonunda zararlı çıkan iki öğe var. Biri Başbakan ve hükümet. En büyük zarar görenlerden biri de muhalefet partileri. Doğru dürüst muhalefet olsaydı bunlar olmayacaktı. Bu olanlar sadece Erdoğan ve hükümete karşı değil muhalefete de karşı. Muhalefet iş yapamadığı için tamamen aciz olduğu için insanlar kendilerini sokakta bulmak zorunda kaldılar.”

HÜKÜMET SEÇiME GiTSE YiNE KAZANIR

Taksim’deki olay iler ile Mısır’da Hüsnü Mübarek’i deviren Tahrir meydanındaki olay iler arasında bağ kurulduğunun hatırlatılması sonucu Barkey şöyle devam etti:

“Bu Erdoğan’ın Tahrir’i değil. Türkiye’de işbaşında olan hükümet, demokratik yöntemler ile oldukça çok ezici seçim kazançları ile başa gelmiş bir hükümet. Bir rejim söz konusu değil. Hükümet seçime gitse yine kazanır. Ama oy kaybedebilir. Bence olay ilerın çığrından çıkması gerçekçi değil. Ama hükümet şimdiye kadar iyi bir kriz yönetimi sergileyemediği için, açılan yaraları kendisi deştiği için, “Hata yaptık” diyemediği için milleti daha fazla sinirlendirıyor.”

“Başbakan “Sizin mesajınızı aldım. Biraz düşünelim, sivil toplum kuruluşları ile bir düşünelim” deseydi olay iler durulurdu, ama Başbakan belki kendisini zayıf göstereceği için bunu yapmadı. Ama hata yapınca yapılabilir en iyi şey hatayı kabul etmektir.”

ÇEVRESiNDEKiLER ERDOĞAN’DAN KORKUYOR

Barkey’e göre, Erdoğan’ın sorunlarından biri de tek adam olması. ayrıyetten baskıcı bir sistemin ortaya çıkması, Erdoğan’ın aklına gelen her şeyi söylemesi ve bunları politikaya çevirmesi de sorunları arttırıyor.

“Erdoğan’ın bunları check etmesi lazım. ޞimdiye kadar yapmadı” görüşünü anımsatan Barkey, “Yapmamasının iki sebeb i var. Bir muhalefet yok. ikincisi Tayyip Erdoğan’ın etrafındaki insanlar değişti. Bugün hiç kimse, ‘Başbakanım yapma iseniz daha iyi olur’ diyemiyor. Korkuyorlar. ilk seçimi kazanan Erdoğan’la bugünkü Erdoğan arasında büyük fark var. ilk Erdoğan, başkaları ile oldukça çok uyumlu bir şekilde çalışan bir insandı, bugün bundan sonra kimseyi dinlemiyor ve ihalelerden, gazeteleri kimin satın alacağına, reklamlara kadar her şeye karışıyor. Hem parti içi muhalefet hem de parti dışı muhalefet yok” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz