Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Camiyi Cemevi Yaptılar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:34:51
Camiyi Cemevi Yaptılar

Erzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik köylüleri camide, cem töreni yaptı.En son imamın da terk ettiği camide yapılan ceme tüm köylüler katıldı. İstanbul ili ‘da kurulan Kürelik Köyü Derneği Başkanı Haydar Kement’in verdiği bilgiye göre, aralarında Sûnni inançtan kimse bulunmadığı halde 12 Eylül’den sonra köylerine ve köye bağlı Alacahan mezrasına iki cami yaptırıldı. Camilere [r] atanan […]

Camiyi-Cemevi-YaptilarErzincan’ın Refahiye ilçesine bağlı Kürelik köylüleri camide, cem töreni yaptı.
En son imamın da terk ettiği camide yapılan ceme tüm köylüler katıldı.

İstanbul ili ‘da kurulan Kürelik Köyü Derneği Başkanı Haydar Kement’in verdiği bilgiye göre, aralarında Sûnni inançtan kimse bulunmadığı halde 12 Eylül’den sonra köylerine ve köye bağlı Alacahan mezrasına iki cami yaptırıldı. Camilere [r] atanan imamlar sene-ler boyunca tek başlarına namaz kıldı. Geçen se-ne camiye minare dikilmek istenince köylü imza toplayarak karşı çıktı. Köylülerin valiliğe başvurması sonucu minare yapımı durdurulurken, mezranın imamı da köyden ayrıldı. Üç ay ev-vel de Kürelik Köyü imamının gitmesiyle cami boş kaldı.

Hz. Ali resmi ve dede postu

Bir süredir cemevi yapmayı tasarlayan halk Hubyar Sultan Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu ve Cem Vakfı Başkanı izzettin Doğan’a danıştıktan sonra, boş camiye Hazreti Ali’nin resimlerini ve bir dede postu koyarak, ibadet yerini cemevine çevirdi. ilk cem töreni de Ramazan Bayramı’nın 1. günü gerçekleştirildi. seneler-dir adım atılmayan camide izdiham yaşandı. Haydar Kement, Refahiye’nin 126 köyünden 53’ünün Alevi olduğunu, sadece kendi köylerine cami inşa edildiğini belirtiyor. Bu camilere imamlar dışında hiç kimsenin girmediğini anımsatan Kement, “imam da üç ay ev-vel gidince biz cami harap olmasın diye cemevine çevirdik. Ve ilk cemimizi bayramın 1. günü yaptık. oldukça çok mutluyuz” diyor.

Ali Kenanoğlu, Tokat ili ve Sivas’taki Alevi köylerinin yüzde 10’una cami yaptırıldığını ve kullanılmadıklarını belirtiyor. Köylülerin arazi bulamadıkları ya da yer tahsis edilmediği için topraklarında cemevi yapamadığını kaydeden Kenanoğlu, “Biz onlara fiili durum yaratarak camileri cemevine dönüştürmelerini tavsiye ediyoruz. Zira bu camiler kapıları kilitli halde tutuluyor. ‘Devlet ne der, Diyanet ne der’ diyerek girmeye korkuyorlar. Oysa o da ibadet, bu da ibadet” diye konuşuyor.

Radikal

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz