Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Cameron
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:22:07
Cameron

Cameron …Guardian gazetesine ajan baskınının ardından, ingiltere basın özgürlüğü tartışmaları ile çalkalanıyor.Amerikan ve ingiliz istihbaratlarının dünya çapında milyonlarca internet ve telefon bağlantısını izlediği yönündeki verilerin eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından ifşa edilmesiyle patlak veren skandal günden güne yeni boyutlar kazanıyor. Bu bilgileri yayımlayan Guardian gazetesinin genel yayım yönetmeni Alan Rusbridger’ın, iki istihbarat çalışanının gazeteye […]

Cameron-Cameron …
Guardian gazetesine ajan baskınının ardından, ingiltere basın özgürlüğü tartışmaları ile çalkalanıyor.
Amerikan ve ingiliz istihbaratlarının dünya çapında milyonlarca internet ve telefon bağlantısını izlediği yönündeki verilerin eski CIA çalışanı Edward Snowden tarafından ifşa edilmesiyle patlak veren skandal günden güne yeni boyutlar kazanıyor. Bu bilgileri yayımlayan Guardian gazetesinin genel yayım yönetmeni Alan Rusbridger’ın, iki istihbarat çalışanının gazeteye gelerek sabit [r] disklerin imha edilmesini talep ettiklerini açıklaması tartışmaları alevlendirdi. Rusbridger, bu ziyareti gazetenin uzun geçmişindeki en garip anlardan biri şeklinde nitelendirdi. Rusbridger “Kendilerine gösterdiğimiz bilgisayarların kullandığımız bilgisayarlar olduğuna güvenip bizimle bodrum katına indiler. Bilgisayarda şunu şunu şunu sil diye konuş-tuler. Bir daha hiçbir şekilde okunamayabilir ya da onarılamayabilir şekilde. Evet. Böyle garip bir andı. Talimatları sonucu bilgisayarları kullanılamaz hale getirdik” diye konuş-tu.

TALiMATI KiM VERDi?

Ancak istihbaratçıların, binlerce belge içeren bu verilerin daha ev-vel kopyalanmış olup olmadığı ile ilgilenmemesi ilgi çekici. Rusbridger de bu soru karşısında şaşkınlığını gizlemiyor ve “Ne değişti ya da Londra’daki bir kopyanın imha edilmesi onlar için niye önemliydi, bilmiyorum. faka t benzer koşullarda Amerika’da tutulan kopya konusunda oldukça alakasızlerdi” şeklinde konuşuyor.

Guardian Genel yayım Yönetmeni Alan Rusbridger, iki ay ev-vel ‘başbakan adına hareket ettiğini anımsatan oldukça çok üst düzey bir hükümet görevlisinin’ kendisiyle temas kurduğunu belirtmiş, bu şahsıın daha sonraki iki buluşmada üzerinde çalıştıkları bütü n materyali kendilerine vermeleri ya da imha etmeleri talebinde yer aldı ğınu kaydetmişti.

ingiltere’nin önde gelen yayım kuruluşları BBC, Independent ve Daily Mail, baskın talimatının Başbakan Cameron’un oldukça çok yakın çevresinden geldiği yönünde birbiriyle örtüşen haberler yayımladı. ingiliz yayım kuruluşları bu ismin Cameron’un başbakanlık müsteşarı Jeremy Heywood olduğunu diye konuş-tu. En üst düzey hükümet danışmanı statüsü içerisinde bulunan Heywood, bakanlar kurulu toplantılarında Cameron’un yakınında oturuyor.

“KIRMIZI ÇiZGi AޞILDI”

Son bilgiler ışığında hükümet üzerindeki baskı artıyor. ingiliz hükümeti sözcüsü, münferit vakalar ile alaka-lı yorum yapamayacaklarını söyled i, “Ancak mutlaka hassas bilgiler güvenli bir ortamda saklanmıyorsa hükümet yükümlülüğünü yerine getirip bunları güvenliğe almak zorundadır” diye konuş-tu.

Alman hükümeti ise bu müdahale ile kırmızı çizginin aşıldığı görüşünde. Federal hükümetin insan hakları sorumlusu Markus Löning, Berliner Zeitung’a verdiği demeçte, Rusbridger’in tasvir ettiği hadisenin arkasından bir hayli sarsıldığını söyled i ve ingiltere’deki basın ve ifade özgürlüğü konusunda endişelendiğini belirt ti.

Alman Gazeteciler Sendikası (DJV) da Guardian’a yapılan baskını eleştirdi ve bunu, basın özgürlüğüne yapılan bir saldırı şeklinde yorumladı. Sendikanın Sözcüsü Hendrik Zörner, böyle bir şeyin Almanya’da mümkün olmayacağını belirt ti. Zörner “Hayır, bu bizde söz konusu olmaz. Alman yasaları, ister Anayasayı Koruma Teşkilatı ister Dış istihbarat Teşkilatı olsun, istihbarat birimi çalışanlarının, bir gazetenin yazı işlerinde boy gösterip, incele-me amaçlı kullanılan malzemelerin yok edilmesini denetlemesine izin vermiyor” diye konuş-tu.

GiZLi BELGELER VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Bununla birlik-te Berlin Teknik Üniversitesi’nin Medya Bilimleri Bölümü’nden Profesör Norbert Bolz, söz konusu halin araştırmacı gazetecilikten oldukça çok daha deği-şik değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bolz, bunu şöyle açıklıyor: “Sınırsız bir ifade ve basın özgürlüğü için çırpınan gazetecilerin verdiği tepki, oldukça çok normal ve tamamen anlaşılabilir. ötek i yandan şunu da görmek lazım; klasik devlet menfaatleri vardır ve bunlar içerisinde, tam da bu gizli belgeler gibi hassas bilgiler, mutlak basın özgürlüğü ile uyumlu değildir.”

Bolz, ingiliz hükümetinin tutumunda gelecekte bir değişiklik olmasını beklemiyor, hükümetin sadece taktiğini değiştirebileceğini düşünüyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz