Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Çalışan Annelere Büyük Müjde
  • Ana Sayfa » Haber
  • 16 Ağustos 2013 - 07:51:03
Çalışan Annelere Büyük Müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gebe ve emziren kadın milletinin çalıştırılma şartları ile alaka-lı şeklinde yeni düzenlemeler getirdi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Gebe ya daEmziren kadın milletinin Çalıştırılma ޞartları ile Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. GEBE KADINLARA YÖNELiK YENi UYGULAMALAR Yönetmenliğe göre; gebe kadın milleti […]

Calisan-Annelere-Buyuk-MujdeÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gebe ve emziren kadın milletinin çalıştırılma şartları ile alaka-lı şeklinde yeni düzenlemeler getirdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Gebe ya daEmziren kadın milletinin Çalıştırılma ޞartları ile Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

GEBE KADINLARA YÖNELiK YENi UYGULAMALAR

Yönetmenliğe göre; gebe kadın milleti için işyerlerinde gebe kadınlara yönelik şeklinde [r] şu uygulamalar geçerli olacak;

Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak. Başka bir işe aktarılması mümkün değilse, çalışanın sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli zaman içerisinde, isteği halinde çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydı ile ücretsiz izinli sayılması sağlanacak. faka t bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmayacak.

– Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporu ile tespitinden itibaren doğuma kadar geçen zamanda gece çalışmaya zorlanamazlar.

-Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir se-ne boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu vaktin sonunda sağlık ve güvenlik bakımındansakıncalı olduğunun sağlık raporu ile saptan-dıği dönem boyunca gece çalıştırılmaz.

– Gebe ya daemziren çalışan günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.

– Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik checkleri için ücretli izin verilir.

BEBEK EMZiREN KADINLARA YÖNELiK UYGULAMALAR

Yönetmenliğe göre; bebek emziren kadın milleti için işyerlerinde gebe kadınlara yönelik şeklinde şu uygulamalar geçerli olacak;

-Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının rapor ile belirlenmesi gerekir. Çalışmasının sakıncalı olduğu hekim raporu ile saptanan çalışan, raporda belirtilen zaman ve işlerde çalıştırılamaz.

– Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en oldukça çok 250 m uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

-Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den oldukça çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV’te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 mden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

– işverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlar ile yapacakları anlaşmalar ile da yerine getirebilirler.

– Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içi içerisinde bulunan bütü n işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

– Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar içerisinden çocuğunun annesi ölmüş ya davelayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilir.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz