Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bülent Arınçtan Ergenekon Açıklaması
  • Ana Sayfa » Haber
  • 14 Ağustos 2013 - 07:46:12
Bülent Arınçtan Ergenekon Açıklaması

Arınç, Kanal 24 Televizyonu’nda yayımlanan programda, gündeme dair meseleler hakkında değerlendirmelerde tespit edil-di.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Niye Vardar Ovası olmadı diye o akşam tüm TVkanalları hadises i verdi. Bereket ki her şeyi verdiler, yoksa kesip biçip verselerdi, ‘adam rakıya oldukça çok fena taktı’ derlerdi. Yüzde 100 espriydi. Espriyi bu kadar ile anlayan, bu kadarını dahi […]

Bulent-Arinctan-Ergenekon-AciklamasiArınç, Kanal 24 Televizyonu’nda yayımlanan programda, gündeme dair meseleler hakkında değerlendirmelerde tespit edil-di.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Niye Vardar Ovası olmadı diye o akşam tüm TVkanalları hadises i verdi. Bereket ki her şeyi verdiler, yoksa kesip biçip verselerdi, ‘adam rakıya oldukça çok fena taktı’ derlerdi. Yüzde 100 espriydi. Espriyi bu kadar ile anlayan, bu kadarını dahi hoş görmeyen bir [r] zihniyet var karşımızda, bu onların seviyesini gösterir” diye konuş-tu.

Ramazan Bayramı’nda Bursa ilinde katıldığı bir programda Vardar Ovası adlı türküye içerisinde rakı kelimesi geçiyor diye itiraz edildiğine yönelik yorumlar yapıldığının anımsatılması sonucu Arınç, söz konusu hadisenin Bursa ilinde Balkan göçmenleri ile bayramlaşma esnasında yaşandığını ve gündem maddesi haline gelmesine anlam veremediğini belirt ti.

“Neşeli ortamda geçen hadises i malesef sürekli olduğu gibi mecrasından saptırdılar. iyi de oldu, bu vesileyle kimin ne kadar, kaç gram, kilo olduğu, ne yapmak rica ettiği ortaya çıkıyor” diyen Arınç, Bursa’daki hadisede Kültür ve Turizm Bakanlığı kadrosunda yer aldı ğınu anımsatan kadın sanatçının yurt dışı turnelere gönderilmediğinden şikayet ettiğini, kendisinin de “birkaç şarkı dinleyip, not vereceğim, 8’i aşarsan Kültür Bakanımızdan seni yurt dışına göndermesini söyleyeceğim” diye espri yaptığını anlattı.

Arınç, oldukça çok neşeli, espiritüel bir ortamda türkülerin belirtil diğini, Vardar Ovası türküsüne sıra gelince “Onun içerisinde rakı falan geçiyor” diye konuş-tuğini ve herkesin güldüğünü, kimsede Olağan dışılük olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Niye Vardar Ovası olmadı diye o akşam tüm TVkanalları hadises i verdi. Bereket ki herşeyi verdiler, yoksa kesip biçip verselerdi, ‘adam rakıya oldukça çok fena taktı’ derlerdi. Yüzde 100 espriydi. Espriyi bu kadar ile anlayan, bu kadarını dahi hoş görmeyen bir zihniyet var karşımızda, bu onların seviyesini gösterir. Orada rakı parası geçiyor, bununnla birlikte sıla parası da başlık parası da geçiyor. iki yıl öncesini bulmuşlar Atatürk incele-me Merkezi’nin Atatürk ile bir toplantısına başkanlık etmiştim Üsküp’te. Orada da sanatçılar bir çok türküler belirt tiler. Ben de twitimde bunlardan ne kadar oldukça çok hoşlandığımı yazmışım, ama orada hoşlandığım şarkıyı, türküyü yazmamışlar. Belki orada sıla parası vardı, belki başlık parası, belki de rakı parası vardı. Öyle bir twit atmanın 2 yıl sonra böyle karşılanacağını hiç tahmin etmemiştim. Diyelim ki bu bir espri değildi, önemli şeklinde belirt tim, buna da kimsenin gücenmemesi lazım, kızmaması lazım. Her şarkıyı, türküyü beğenecek halimiz yok.”

“Bazılarını beğenmemek benim için de hak olmalı”

Arınç, MHP İzmir ili Milletvekili Kenan Tanrıkulu’nun ülkücüleri ziyaretinde açılan “Türküyü sevmeyen, Türk’ü de sevmez” pankartı ile kendisine gönderme yapıldığını ve buna üzüldüğünü belirterek, “Öyle türküler, şarkılar var ki içerisinde ringo ringo şişelerden, tombul tombul bilmen nereye kadar, sana tapıyorumdan bilmem neye kadar. Ankaralı Namık’tan ya daTurgut’tan birşey dinleyen insan coşup bunları yenide nlayabilir, bazılarından kadınlar, bazılarından erkek milleti oldukça çok hoşlanabilir, ama bırakın ben de bazılarından hoşlanmayayım, dinlemek istemeyeyim. Bazılarını beğenmemek benim için de hak olmalı” diye konuş-tu.

Alkollü içkilerin satışına dairyasal düzenlemelerin yapıldığını ve yapılan düzenlemenin Avrupa’nın pek çok ülkesinde uzun seneler-dir uygulandığını vurgulayan Arınç, şöyle devam etti:

“ister önemli kabul edin bunu, benim için bir hak şeklinde görmelisiniz, isterse bunu baştan itibaren yüzde 100 espiri şeklinde alın, bunun üzerinde hiç durmamak gerekirdi. Medyamız bunun sonucu din bilginlerine dahi sordular, ‘içinde rakı geçerse şarkı türkü dinlemek caiz midir’ diye. Sorabilir başka bir şey bulamamışlar. Sosyal bilimcilere, politikaçilere soruyorlar, işin ön kötüsü de o.

Yalova ilinde malum meşhur birisi var, hemen Atatürk ile bağlantı yapmış. Adam, Atatürk deyince rakı geliyor aklına, rakı denince Atatürk aklına geliyor, Atatürk’ün ne devrimleri ne bu ülkeye yaptıkları, komutanlığı, politika, devlet adamlığı değil. Ağzınızdan rakı çıktı mı? Hele nahoş bir şekilde çıktıysa ona göre, bu rakıyı Atatürk sevdiği için sevmeyenlerden filan diye yakıştırma yapıyor. Başka garip politikaçiler de var. Böyle bir hadi se Türkiye’nin gündemine birtakım gündür oturunca şunu düşünüyorum: birtakım bazı birtakım şeyler söylesem, insanlar bunları tartışsa diye Anca k hükümet sözcülüğü vazifesi omuz hizasılarımdan beni çökertiyor, rahat hareket edemiyorum. ‘Sen, önemli bir politika adamı biliniyorsun, birtakım bazı bu tür şeyler söyleyince zihnimiz dağılıyor’ diyenler de var. Onlara da elbette hak vermek gerekir.”“Ergenekon ismiyle bilinen terör örgütünün varlığını mahkeme kabul ediyor”

Başbakan Yardımcısı Arınç, Ergenekon davasının sonuçlarına dairsoru sonucu de davanın 5 sene-ye yakın zamandır devam ettiğini anımsatarak, “Önemli olan bitmesidir, keşke daha ev-vel bitebilseydi, çünkü adaletin hız-la sonuçlanması lazım, keşke pek çoğu tutuksuz yargılanabilseydi” değerlendirmesinde tespit edil-di.

Tutuksuz yargılamaların asıl olduğunu ve bu konudaki görüşlerini daha ev-vel pek çok kez kamuoyu ile paylaştığını ifade eden Arınç, “Tuncer Kılıç, tutuksuz yargılandı, mahkum oldu. ‘Gel’ diye konuş-tuler, geldi. ‘Gel’ diye konuş-tukleri halde gelmeyenler var, birtakım şa-hıs kaçar ya dagelmez diye düşünerek, içeridekileri tahliye etmemek oldukça çok hukuki bir davranış olmaz. Keşke daha az zaman içerisinde bitebilseydi, keşke tutuksuz yargılamalar mümkün olabilseydi. Milletvekilleri bakımındanda tüm sanıklar bakımındanda özel olarak ilker Başbuğ bakımındanda” ifadelerini kullandı.

Ergenekon davasının temyiz duruşmalarının da Balyoz davasının temyiz aşaması gibi duruşmalı yürüyebileceğini, sanık ve vekillerinin sözlü savunmalarını Yargıtay aşamasında da yapabilceklerini anlatan Arınç, mahal-li mahkeme kararının onanması halinde sanıkların cezalarını çekeceklerini, bozulması halinde ise deği-şik sonuçlar ile karşılaşılabileceğini söyledi.

Arınç, meseleye sadece eski Genelkurmay Başkanı ilker Başbuğ bakımındanbakmamak gerektiğini vurgulayarak şunları belirt ti:

“Sayın Başbakanımız da bir mesai arkadaşı hakkında onu koruyabilir sözler söylemişti. Bana Bakanlar Kurulundan sonra gazeteciler sordular, ‘siz de böyle diye konuş-tuniz, Başbakan’da böyle diye konuş-tu, ama yargı deği-şik bir karar verdi, müebbet ağır hapis cezası verdi’. Aslında bu sözün içerisinde cevabı var ve o cevap Türkiye’de herkesi memnun etmesi lazım. Demek bağımsız mahkemeler Başbakanın sözüyle, Başbakan Yardımcısının sözüyle ya daanamuhalefet parti liderinin sözüyle hareket etmiyor ya daonların gösterdiği doğrultu da karar almıyor. Kendi elindeki dosya, deliler, bunların tartışılması ve sonunda hem hukuka hem de vicdani kanaatlerine karşı karar veriyorlarsa… Bildiğim kadarı ile oy birliğiyleverilmiş bir karar var.

Ergenekon ismiyle bilinen terör örgütünün varlığını mahkeme kabul ediyor. Varlığını kabul ettiğine göre, bunun yöneticisi, kurucusu, bu örgüte destek olanlar, 11 tane deği-şik suç var. Silah temin etmekten tutun birtakım sanık için uyuşturucu temin etmek de var, adam öldürmek var, Danıştay saldırısı da bu dava ile birleştirildi. Bir sanığını bir tane suçu olabilir, ona göre ceza almıştır, bir sanıığın deği-şik zamanlarda işlenmiş, deği-şik vasıflarda suçları olabilir. sadece ilker Başbuğ orgeneraldi ve genelkurmay başkanıydı, terörle mücadeleden sorumluydu ve terörle mücadele de yapıyordu. Nasıl oluyor da böyle bir suçlama ile mahkum ediliyor, mahkemenin kabulune bakmak lazım. sadece mahkemeyi suçlar iseniz, Kılıçdaroğlu gibi gayrimeşru ilan etmeye kalkar iseniz ya daBahçeli gibi mahkeme hakkında ağza alınmayabilir sözler söylerseniz kolaycılık yaparsınız ve meseleyi çarpıtırsınız, ama mahkemeyi yok sayamazsınız.”“Temyiz kararını bekleyeceğiz”

Özel görevli mahkelerin Devlet Güvenlik Mahkemelerinin arkasından kurulduğunu, 2005 yılından bu yana görevliy-diğını hatırlatan Arınç, “Özel görevli mahkemeler 2005’ten beri onlarca karar veriyor, o kararların hiçbirine itiraz etmemişsiniz, sanki bu mahkemenin hakimleri uzaydan geldiler, hiç bilmeden dosyaya baktılar ve kafalarındaki kurguyu mahkemenin kararına döktüler. Yazık, bunların tama mı kıdemli hakim, onlarca davaya bakmış insanlar. Kendilerine göre bir kurgu yapmışlar, bu kurguda bir örgütü koymuşlar, içerisindekileri koymuşlar, örgütün faaliyetlerini koymuşlar, örgüte yardım yataklık yapanları koymuşlar ve örgütün kafasındaki ana amaca uygun eylem yapanları da biraraya toplamışlar” diye konuş-tu.

Terörün ve terör örgütünün tarifinin Terörle Mücadele Kanunu’nda bulundu ğunı, cebir ve şiddet kullanmak suretiyle, baskı, yıldırma, korkutma gibi birtakım unsurlar ile Türkiye Cumhuriyeti anayasasını tebdil, tahir, ilga ve hükümetleri devirmek gibi suçların terör suçu sayıldığını anlatan Arınç, “Özel yetikli mahkemeler ya daTCK’ya bakar iseniz 2005’ten beri bunlar var. Siz yeni uyandınız, siz sadece Ergenekon’un varlığını bildinizi halde, inkar eder görünüyorsunuz, onlar ile dayanışma içerisinizdesiniz, onların amaçlarına uygun Türkiye’de bu iktidarın yıkılmasına ve yerine bir ihtimal sizin geleceğinizi düşünerek böyle bir karar ile bundan sonra bunun da tarihe karıştığını görerek tepki gösteriyorsunuz” diye konuş-tu.

Ergenekon davası ile ala-ka kararın hukuki bir karar olduğuna işaret eden Arınç, şöyle söyledi:

“Burada mahkemelerin kararları Yargıtay’a gidiyor. Yargıtay, bu mahkeme kararını onaylarsa kimi kime şikayet edeceksiniz? Ondan sonra da bireysel başvuru hakkı, Avrupa insan Hakları Mahkemesi var. Gideceğiniz 10 tane yol var, niye bu 10 yolu tüketmektense şimdiden bağırıp çağırıp mahkemeyi yok sayacak, Türkiye’de böyle bir örgütün savunmalığını yapabilir ya dabu örgütün işlediği suçlara hamilik yaparak bir noktaya geliyorsunuz.

Ben, zannediyorum sanıklardan daha fazla dışarıdaki belli mihraklar bağırıyorlar. Çünkü sanıklar, yargılamada her birinin 40 saatten aşağı olmamak üzere savunma yaptı. Kimse ‘ben suçlamanın ne olduğunu bilmiyorum’ diyebilecek noktada da değil. Sonuçları bekleyeceğiz, gerekçeli karar yazılacak, temyizde duruşmalar yapılacak. Temyizin kararını bekleyeceğiz. ayrıca tahliye olanlar yine olabilir, süresi itibarı ile onların da ülkede söyleceklerini karşılayacağız.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz