Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bu Yıl Palamut Bol Hamsi Az
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:23:03
Bu Yıl Palamut Bol Hamsi Az

Bu yıl palamut bol hamsi az…Sinop ili Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Özdemir bu sezon iyi bir palamut ve hamsi avı beklentisi içerisinde olduklarını belirterek, “Ancak hamsi ile palamut avcılığı arasında bir ters ilişki görüyoruz. Palamut avcılığının yüksek olduğu dönemlerde hamsi avcılığında düşüş yaşandığı yapılan çalışmalarda görülmekte. Bu se-ne da palamutun […]

Bu-Yil-Palamut-Bol-Hamsi-AzBu yıl palamut bol hamsi az…
Sinop ili Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Özdemir bu sezon iyi bir palamut ve hamsi avı beklentisi içerisinde olduklarını belirterek, “Ancak hamsi ile palamut avcılığı arasında bir ters ilişki görüyoruz. Palamut avcılığının yüksek olduğu dönemlerde hamsi avcılığında düşüş yaşandığı yapılan çalışmalarda görülmekte. Bu se-ne da palamutun yüksek olması halinda hamsi üzerinde negatif etkilere sebe p olabilir” diye konuş-tu.
1 Eylül’de başlayabilir olan balık avı sezonu için balıkçılar geri sayıma başladı. Teknelerini ve ağlarını yeni sezona hazırlayan balıkçılar bu sezondan umutlul olduklarını belirt ti. Bereketli bir sezon geçirmeyi ümit ettiklerini anımsatan Sinop-Kastamonu ili Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, Karadeniz’de besin zincirinin korunabilmesi [r] için palamut ve hamsi avında biran ev-vel kota uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirt ti.

Bayrak, “Balığı bol tutmak, oldukça çok tutmak pek fazla bir anlam taşımıyor. ehemmiyetli olan arz talep dengesini sağlamak. Balığı talepten fazla avladığımızda ister istemez para etmesini engellemiş oluyoruz. Bu meselede kooperatifler şeklinde fark-lı çalışmalarımız oluyor. Önceki yıllarda lüfer balığının 20 santimin altında tutulmaması ile alaka-lı bir yasak getirildi. Bu yasak neticesinde bölgede lüfer çoğalmaya başladı. Demek ki bir şeyler yapıldığı vakit karşılığını da alıyoruz. Hatta balık stoklarımızı tespit ederekten, bütü n balıklarda arz talep dengesini sağlayaraktan kota uygulamasına geçilmesini istiyoruz” diye konuş-tu.

Bu yılki göstergelerin, palamut ve hamsinin bol olacağına dikkat çektiğini kaydeden Ali Bayrak, “Denizde palamut var istavritimiz bol. Bu se-ne üniversitelerinde bu konudaki görüşlerine itibar ederek, hamsinin de bol olacağını düşünüyoruz. Bize gelen bilgiler o yönde. bütü n balıkçı camiasının bu yıl hayırlı verimli bir se-ne geçirmesini temenni ediyoruz” diye konuş-tu.

Sinop ili Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Özdemir bu se-ne balıkçıların bol palamut ve hamsi beklentisi içerisinde olduklarını belirt ti. Doç. Dr. Özdemir, “Yeni av sezonun 1 Eylül itibari ile başlayabilir olması ile hem balıkçılarımız hem misafirimız iyi bir av sezon beklentisi içerisindeler. Geçtiğimiz yıl palamut avcılılığında ehemmiyetli bir artış oldu. Tabii bunu takiben hamsideki beklenti hem balıkçıyı hem vatandaşımızı tatmin edici derecede olmamıştır. Allahın izniyle bu yıl iyi bir palamut ve onu takiben hamsiyle alaka-lı iyi bir av sezonu beklentisi içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıl Sinop’ta 35 bin ton civarında olan palamut avcılığının bu se-ne da aynı rakamlarda seyretmesi tahmin ediliyor. Hamsi ile palamut avcılığı arasında bir ters ilişki görüyoruz. Palamut avcılığın yüksek olduğu dönemlerde hamsi avcılığının düşüş yaşandığı yapılan çalışmalarda görülmekte. Dolayısı ile Geçtiğimiz yıl palamutun oldukça çok olması hamsinin düşüş yaşamasına sebe p oldu. Bu se-ne da palamutun yüksek olması hamsi üzerinde negatif etkilere sebe p olabilir” diye konuş-tu.

Son yılarda balıkçıların aşırı avlanması ve birtakım yasaklara uyulmaması nedeni ile balıkçılığın negatif etkilendiğini anımsatan Doç. Dr. Süleyman Özdemir, “Karadeniz’in değişen bir yapısı var. Aşırı avcılığın devam etmesi ile birtakım yasaklara uyulmaması nedeni ile balıkçılığımız negatif etkilenmekte. özel olarak getirilen derinden yapılmışnlik yasağı ehemmiyetli bir katkı sağladı. Kıyı balıkçılarımız bu yönde ehemmiyetli bir avantaj yakalamış durumda. saptanan bütü n yasaklara balıkçılarımızın uyması bütü n balıklarımıza en az bir kere üreme şansının verilmesi gerekli” diye konuş-tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz