Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bu Yasak Neden Kalktı?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:01:13
Bu Yasak Neden Kalktı?

Başbakanlık kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık hayvanlarda aranması gereken şap aşısı zorunluluğunu, şap hastalığının en yoğun şeklinde görüldüğü illerden hayvan sevkiyatındaki aşı kağıdı zorunluluğunu kaldırdı. Bu şekilde Kurban Bayramında kesilecek milyonlarca hayvandan insana kolayca geçebilen şap hastalığı riski görül-dü. İnsan sağılığı için büyük tehdit oluşturabilecek tebliğin yayımlanma süreci şöyle başladı;Diyanet İşleri Başkanlığı 20 Temmuz […]

Bu-Yasak-Neden-Kalkti Başbakanlık kurban bayramına sayılı günler kala kurbanlık hayvanlarda aranması gereken şap aşısı zorunluluğunu, şap hastalığının en yoğun şeklinde görüldüğü illerden hayvan sevkiyatındaki aşı kağıdı zorunluluğunu kaldırdı. Bu şekilde Kurban Bayramında kesilecek milyonlarca hayvandan insana kolayca geçebilen şap hastalığı riski görül-dü.
İnsan sağılığı için büyük tehdit oluşturabilecek tebliğin yayımlanma süreci şöyle başladı;Diyanet İşleri Başkanlığı 20 Temmuz 2013 yılı günü Resmi Gazetede 2013 yılı sene-si Kurban Hizmetleri Uygulanmasına Dair Tebliğ yayımladı. Tebliğin 6. maddesi “Salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlar” başlığı altında düzenlendi. Buna göre kesilecek kurbanlık hayvanlarda [r] salgın hastalık riskine karşı aranması gerekli koşullar düzenlendi. ŞAP HASTALIĞININ İNSANA GEÇMEMESİ İÇİN YASAKLANMIŞTI7. fıkra “Kampanya tarzı şap aşılaması yapılan illerden kurbanlık şeklinde sevk edilecek sığır cinsi hayvanlar sevklerinden daha fazla 6 ay önce şap hastalığına karşı aşılanmış olmalıdır. Şap aşısı olmayan hayvanlara aşı yapılarak, aşı tatbik tarihi itibarıylan sonraki 15 2. günden itibaren sevklerine izin verilecektir. Yapılan son aşılama uygulamasının üzerinden 6 ay geçmiş ya da15 gün geçmemiş hayvanların nakillerine yeterli koruma oluşmaması nedeni ile izin verilmeyecektir.” şeklinde,ŞAP HASTALIĞININ EN YOĞUN GÖRÜLDÜĞÜ İLLER İÇİN GETİRİLEN ZORUNLULUKTU9. fıkrası ise “Erzurum, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ili ve Hatay ili illerinde sığır cinsi hayvanların şap hastalığına karşı şap aşısı ile aşılanıp aşılanmadığı kayıtlar ve aşılama makbuzları ile check edilecek, veteriner sağlık raporunun alaka-lı bölümüne şap aşısının yapıldığı tarih, aşının seri numarası, aşılama-serumlama makbuzunun tarihi ve seri numarası yazılacaktır.” şeklinde;Kurbanlık hayvan işletmeleri ve hayvan sevkleri iel alaka-lı alınabilir önlemlerin düzenlendiği 7. maddenin 8. fıkrası ise;HASTALIKLI HAYVANLARIN KURBANLIK şeklinde TAŞINMASINA YASAK”KKKS veri tabanında geçici kurbanlık hayvan satış yeri için her ilçeye bir işletme numarası tahsisi yapılmıştır. Kurbanlık şeklinde veteriner sağlık raporu verilen koyun ve keçi türü hayvanların, gideceği il/ilçenin geçici kurbanlık hayvan satış yerlerine veri tabanında mutlaka nakilleri yapılacaktır.” şeklinde düzenlendi.BAŞBAKANLIK TEBLİĞİ İLE BÜTÜN YASAKLAR KALDIRILDIAncak Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığının kurbanlık hayvanlardaki bulaşıcı şap hastalığına karşı aldığı önlemleri düzenleyen yasakları 7 Ağustostos tarihi itibarı ile Resmi Gazetede yayımlanan 3 maddelik tebliğname ile kaldırdı. Böylelikle Kurban Bayramında kesilecek tahmini 2 milyon büyük ve küçükbaş hayVan ilinde şap hastalığı aşısı zorunluluğu aranmayacak. Hayvandan insana geçen en kolay hastalıklar arasında bulunan şap hastalığı bulunan büyük ve küçükbaş hayvanlar kesilecek, dağıtılabilir ve yenecek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz