Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bu Kitap Edebi Değil Müstehcen Bulundu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:13:41
Bu Kitap Edebi Değil Müstehcen Bulundu

Yargıtay, “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı Fransızca kitabı müstehcen buldu. Mahkeme kararında, “Kitapta, anneye, teyzeye, kardeşe ve hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler var. Bunlar özgürlükle açıklanmaz” diye konuş-tu.Radikal gazetesinin haberine göre, Sel yayımcılık’ın sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği […]

Bu-Kitap-Edebi-Degil-Mustehcen-BulunduYargıtay, “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı Fransızca kitabı müstehcen buldu. Mahkeme kararında, “Kitapta, anneye, teyzeye, kardeşe ve hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler var. Bunlar özgürlükle açıklanmaz” diye konuş-tu.
Radikal gazetesinin haberine göre, Sel yayımcılık’ın sahibi irfan Sancı ve çevirmen ismail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin “Genç Bir Don Juan’ın Maceraları” adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği için “müstehcenlik” suçundan dava açıldı.

İstanbul ili 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “kitabın edebi eser” olduğu ve suçun unsurları oluşmadığından [r] sanıkların beraatına karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi sonucu dosya, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire, mahal-li mahkemenin kararını oybirliğiyle bozup sanıkların 6 sene-den 10 sene-ye kadar hapis cezası ile yargılanmasını rica etti.

ifade özgürlüğü kapsamında olamaz

Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında, Avrupa insan Hakları Sözleşmesi’nin (AiHS) 10. maddesinde öngörülen ifade özgürlüğünün, kamu makamlarının bir müdahalesiyle mücadeledan şahısla-rın düşünce ve eserlerinin başkalarına ulaştırılmasını kapsadığına vurgu yaparak, davalık kitapta eşcinsel ilişkilerin yakınında hayvanlar ile cinsel ilişkilerin, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde anlatıldığı dile getirildi.

Daire kararında şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Yargılamaya mesele edilen kitapta hiçbir hadi se örgüsüne yer verilmeden, sadece cinsel dürtüleri harekete geçirmeye yönelik, basit, bayağı ifadeler ile ters, lezbiyen, doğal olmayan ve hayvanlar ile yapılan cinsel ilişkilerin, çocuklar kullanılmak suretiyle bayağı bir dil kullanılarak anlatılması, ifadelerin toplumun ar ve haya duygularını 2.tici, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde, bununnla birlikte şahısla-rın dışkılamaları dahi tiksinti verecek şekilde ifade edilmek suretiyle hiçbir sanatsal ve edebi değer katılmadan kurgulanmıştır.

Anneye, teyzeye, kardeşe, aynı cinse, hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler içeren kitabın Fransızcadan tercümesi ve yayımlanmasının, demokratik bir toplumda çoğulculuğun, hoşgörünün, açık fikirliliğin gereği olan ifade özgürlüğü kapsamında kalan eylemler şeklinde kabul edilmesi mümkün değildir.”

Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında ayrıyetten Avrupa insan Hakları Mahkemesi’nin 7 Aralık 1976 tarihli “Hanyside-Birleşik Krallık” kararına da atıfta bulunularak, müstehcenlik ve pornografik ifadeler içeren yayım sınırlarının nereye kadar uzanabileceğinin bu karar ile saptan-dıği ve bu yayımların, demokratik bir toplumda, genel ahlakın ve sağlığın korunmasına, suçların ve düzensizliğin önlenmesine dairmeşru bir amaca yönelik yaptırımlar ile kısıtlanabileceğinin öngörüldüğü vurgulandı.

Mahkemeye eleştiri

Daire kararında mahal-li mahkemenin kararını da eleştirerek şunları dile getirdi:

“Soruşturma aşamasında iki kişilik bilirkişi heyetinden alınan 28 Nisan 2009 tarihli ve yargılama aşamasında Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından tertiplenen 11 Ağustos 2010 tarihli raporlarda belirtilen, ‘yargılamaya mesele kitabın hiçbir sanatsal ve edebi değerinin bulunmadığı’ biçimindeki değerlendirmelere hangi nedenler ile itibar edilmediği açıklanmadan, 12 Mart 2010 tarihli, genel ve soyut ifadeler kullanılarak hazırlanan bilirkişi raporuna itibar edilerek, sanıkların eylemlerinin, TCK’nın 226/5. maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu gözetilmeden, kitabın sanatsal ve edebi değeri olduğu gerekçesiyle beraatlara karar verilmesi kanuna aykırıdır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz