Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bu Cümleler Size Tanıdık Geldi Mi?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 09:00:29
Bu Cümleler Size Tanıdık Geldi Mi?

Bu Cümleler Size Tanıdık Geldi mi?…izmir’i Türkiye’nin liderliğine yükselten boşanma istatistikleri ޞifa Üniversitesi’ni harekete geçirdi.28 Ağustos’ta başlayabilir eğitim programı ile sözlü ve nişanlı çiftler, ev-vel eş olmanın inceliklerini öğrenecek daha sonra nikah masasına oturacaklar. ޞifa Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, ilginç bir eğitim programını açmaya hazırlanıyor. 28 Ağustos’ta başlayıp 13 Eylül’de sona erecek ‘Evlilik Yolunda Eş […]

Bu-Cumleler-Size-Tanidik-Geldi-MiBu Cümleler Size Tanıdık Geldi mi?…
izmir’i Türkiye’nin liderliğine yükselten boşanma istatistikleri ޞifa Üniversitesi’ni harekete geçirdi.
28 Ağustos’ta başlayabilir eğitim programı ile sözlü ve nişanlı çiftler, ev-vel eş olmanın inceliklerini öğrenecek daha sonra nikah masasına oturacaklar.

ޞifa Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, ilginç bir eğitim programını açmaya hazırlanıyor. 28 Ağustos’ta başlayıp 13 Eylül’de sona erecek ‘Evlilik Yolunda Eş Olmayı Öğreniyorum’ eğitim programına [r] sözlü, nişanlı hatta evli çiftler de kabul ediliyor. Eğitim programının koordinatörleri ޞifa Üniversitesi Aile Danışmanı Psikolog Rana Varol ve Uzman Psikolog-Aile Danışmanı Simge Karakaş, boşanma istatistiklerindeki hızlı yükselişe dikkat çekti. Çiftlerin evliliğe hazırlıksız yakalanmaması için bu eğitim programını hazırladıklarını ifade eden Rana Varol, “Diğer dünya ülkeleri ile kıyaslandığında boşanma oranları bakımından Türkiye, dünya ortalamasının altında bir yere malik gibi görünse de bizde de evli ama mutsuz pek oldukça çok çift olduğu aşikardır.” diye konuş-tu.

Evliliklerde memnuniyetsizlik ve boşanmalara gitmiş olan sürece dikkat çeken Aile Danışmanı Psikolog Rana Varol, “Evliliklerin çoğu, pozitif hislerin oldukça çok yüksek olduğu doruk noktası ile başlar. Zaman içerisinde eşler birbirlerine karşı negatif hisler yaşamaya ve tahammül edememeye başlar. Çiftler, çoğu zaman deği-şik aile ortamlarında yetişmiş olmalarının getirileri, kök aile ilişkileri, mali konular, cinsel konular, çocuklar ve evle alaka-lı sorumluluklar, birbirlerine yeterli vakit ayıramama ve iletişim çatışmaları sebebi ile tartışırlar. ilişkiler ile alaka-lı anlaşmazlıklara, çatışmalara bakıldığında çoğu zaman evlilik öncesinde evliliğe iyi hazırlanılmadığını söyleyebiliriz. ‘Ben kimim, bu hayattan ne istiyorum, nelerden hoşlanıyorum, geleceğe dair planlarım, hedeflerim nelerdir’ sorularını şimdi-lik yanıtlamadan karşımızdakini tanımaya ve değiştirmeye çalışıyoruz. ‘Biz sebe p bir araya geldik, neler paylaşmayı hedefliyoruz, her ikimizin de pozitif ve negatif kişilik özel olarakri neler?’ bunları öğrenmeden, keşfetmeden çıkılan evlilik yolculuğu maalesef çoğu zaman büyük sıkıntılar ile devam etmektedir.” diye konuş-tu.

EVLiLiĞiNiZi YORMAYIN

Uzman Psikolog-Aile Danışmanı Simge Karakaş da sıkıntı-lar başlamadan ev-vel koruyucu müdahalelerin öneminden ve ‘sağlıklı nesiller sağlıklı aile ortamlarında yetişir’ felsefesinden yola çıkarak, ‘Evlilik Yolculuğunda ‘Eޞ’ Olmayı Öğreniyorum’ tasarımıni hazırladıklarını belirt ti. Karakaş; tasarım kapsamında birbirini takip edecek ‘Evlilik Yolculuğunda Kendimi ve Eşimi Tanıyorum’, ‘Evlilik Yolunda Çıraklıktan Ustalığa ilerliyorum’ ve ‘Yeni Statüm: Ebeveynlik’, ‘Çocuğumla Kaliteli Zaman Geçirmece (Benimle Oynar mısın?)’ mesele başlıkları ile çiftlere yönelik eğitim programlarını sürdüreceklerini belirt ti. Aile danışmanlığı eğitimlerinden sonra 28 Ağustos’ta evlilik hazırlığındaki çiftlere yönelik açılabilir ilk eğitim programı için oldukça heyecanlı olduklarını anımsatan ekip arkadaşları Rana Varol ve Simge Karakaş, “Sözlü, nişanlı tüm çiftleri; evlilikler yorulmadan, yıpranmadan, ebeveynlerin çocukları ile olan ilişkilerindeki kredileri tükenmeden oldukça çok daha işlevsel bir metod olan ‘tanıyorum, öğreniyorum, kabulleniyorum ve değişiyorum’ sürecine davet ediyoruz.” diye konuş-tu.

BU CÜMLELER SiZE TANIDIK MI?

Aslı: bundan sonra bu evliliği yürütebileceğimizi hiç sanmıyorum. Birbirimizle konuşabilir hiçbir şeyimiz yok…Kerem: Benzer hiçbir yanımız yok. Onunla iyi vakit geçiremiyorum.Leyla: birlik-te keyif aldığımız ve değer verdiğimiz hiçbir şey yok. bundan sonra onunla oldukça çok mutsuzum.Mecnun: bundan sonra oldukça çok tartışıyoruz. Küçük sıkıntı-lar birden bire büyük sıkıntı-lar haline geliyor.Halim: Anne baba şeklinde ortak kararlar alamıyoruz çünkü oldukça çok deği-şik düşünüyoruz.Emine: Eşim bana olan sevgisini ifade etmiyor. bundan sonra beni sevdiğinden hiç emin değilim.Ayşe: Evliliğimizin nasıl sonlanacağından endişeliyim. bundan sonra ikimiz de oldukça çok sinirliyiz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz