Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bozdağdan Uluslararası Topluma Çağrı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:36:16
Bozdağdan Uluslararası Topluma Çağrı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, uluslararası toplumu Mısır’da yaşanan zulüm ve insanlık suçu karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet etti.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, uluslararası toplumu Mısır’da yaşanan zulüm ve insanlık suçu karşısında demokrasiden, insan hakları ve insandan yana tavır almaya davet ettiklerini belirterek, “Bir kez daha bu sınavda uluslararası toplumun, kendisinin sınandığını görmesi lazım. Çünkü, Mısır’da olanlar ile alaka-lı sadece Mısır […]

Bozdagdan-Uluslararasi-Topluma-CagriBaşbakan Yardımcısı Bozdağ, uluslararası toplumu Mısır’da yaşanan zulüm ve insanlık suçu karşısında demokrasiden, insan haklarından yana tavır almaya davet etti.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, uluslararası toplumu Mısır’da yaşanan zulüm ve insanlık suçu karşısında demokrasiden, insan hakları ve insandan yana tavır almaya davet ettiklerini belirterek, “Bir kez daha bu sınavda uluslararası toplumun, kendisinin sınandığını görmesi lazım. Çünkü, Mısır’da olanlar ile alaka-lı sadece Mısır halkı, buradaki partiler, Mısır’daki insanlar, demokrasi ve insan hakları sınavlarından [r] geçmiyor. tüm dünya Mısır’da olup bitenler nedeni ile bir demokrasi ve insan hakları sınavından geçmektedir” diye konuş-tu. 

Bozdağ, Sudan Din işleri ve Evkaf Bakanı Fatih Tacussir Abdullah ve birlikt eindeki heyetle Başbakanlık Merkez Bina’daki görüşme öncesinde, gazetecilerin gündeme dairsorularını yanıtladı. 

Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik Ordu ilinin yaptığı katliama ilişkin soru sonucu Bozdağ, “Mısır’da darbeci yönetim maalesef sadece demokrasiyi, milli iradeyi ve hukuku katletmemiştir. bununnla birlikte daha ev-vel ramazan ayında bildiğiniz gibi sahur vakti yüzlerce insanı katletmiş, şimdi katliamlarına bir yenisini eklemiştir. Yine yüzlerce masum insanın katledildiğine, yine yüzlerce insanın yaralı yer aldı ğına dair bilgiler alıyoruz. Ben bu katliamları ve bu katliamları yapanları şiddetle kınadığımızı bir kez daha ifade etmek isterim” yanıtını verdi.  

Mısır’daki darbeci yönetimin masum insanlara dönük yaptığı ve yaptırdığı eylemlerin oldukça çok açık birer insanlık suçu olduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle söyledi:

“Mısır’da darbenin olmasından sonra, darbeye karşı susanlar, darbe demeyenler, darbeyi zımnen ve alenen destekleyenler ve bugüne kadar demokrasiden, insan haklarından, hukuktan yana tavır almayan gerek Batı ülkeleri, gerek AB, gerek BM, gerek islam işbirliği Teşkilatı, gerek islam ülkelerinin ehemmiyetli bazısı ve Batı ülkelerinin ehemmiyetli bazısının tutumları, Mısır’daki darbeci yöneticileri cesaretlendirmiş ve onların eylemlerinin katliama dönüşmesine zemin hazırlamıştır. 1. katliam olduğu zaman susuldu, şimdi ikinci katliam oldu, yine bakıyorsunuz maalesef uluslararası toplum suskunluğunu korumaktadır. sürekli insan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, milli irade dersi veren Batı ülkeleri, AB ve başkaca pek oldukça çok kişi, kurum, ülke ve örgütün maalesef Mısır’da demokrasi, insan hakları, milli irade ve bunların hepsinden de önemlisi insan yaşamı sona erdirilirken herhangi bir tavır ortaya koymaması mutlaka manidardır, düşündürücüdür.”

“Allah indinde de bu olup bitenlerden mesuldürler”

“Nerede AB? Nerede BM? Nerede demokrasi ve insan hakları dersini veren, herkese üstten bakan Avrupa ülkeleri? Nerede islam işbirliği Teşkilatı? Nerede islam ülkeleri? Nerede bu hadi se karşısında sesini yükseltmesi gerekirken, maalesef yükseltmeyenler?” sorularını yönelten Bozdağ, “Mısır’da yaşanan bu katliamdan elbette 1. derecede, darbeci Mısır yönetimi ve onun emriyle keskin nişancı ya dahedef gözetmeden masum insanlara ateş eden, ateş etme emrini verenler 1. derecede sorumludur. Lakin, bu hadiselerin önlenmesi gücüne malik olup da önlemek için hareket etmeyenler de tarih önünde de Allah indinde de bu olup bitenlerden mesuldürler” şeklinde mesele ştu. 

Bozdağ, şunları söyledi:

“O yüzden, uluslararası toplumun, bu işe müdahale etme imkanı olan herkesi ve her kesimi, Mısır’da yaşanan zulüm ve insanlık suçu karşısında, demokrasiden, insan haklarından ve insandan yana tavır almaya davet ediyoruz. Bir kez daha bu sınavdan uluslararası toplumun, kendisinin sınandığını görmesi lazım. Çünkü, Mısır’da olanlar ile alaka-lı sadece Mısır halkı, buradaki partiler, Mısır’daki insanlar, demokrasi ve insan hakları sınavlarından geçmiyor. tüm dünya Mısır’da olup bitenler nedeni ile bir demokrasi ve insan hakları sınavından geçmektedir. faka t Mısır’da yaşananlar nedeni ile maalesef pek oldukça çok uluslararası toplum ve ülke bu sınavı geçememiştir. Bu sınavda başarılı bir performans ortaya koymamıştır.

Biz buradan uluslararası topluma bir kez daha çağrımızı yeniliyoruz; demokrasiye, insan haklarına, hukuka ve insan yaşamına malik çıkmaya davet ediyoruz. Mısır’daki darbeci yönetim umarız ki bu hadiselere bundan sonra son verir ve Mısır’daki ortamı gelecek daha kötü hale sevk edecek, eylemlerden, söylemlerden kaçınır, kaçınmaya özen gösterir. Bunun için de mutlaka Mursi’nin serbest bırakılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması ve oradaki misafirin taleplerinin dikkate alınması mutlaka önemlidir.

Tabii bunlar insanlığa karşı suçlardır. insanlığa karşı suçlar işlendiği için de uluslararası toplumun da sessiz kalmaması gerekmektedir. Mutlaka uluslararası toplumda burada gereken tavrı ortaya koymalıdır. Eğer bir bu manada bir tavır koymazsa korkarız ki Mısır’da başka sorun-lar ortaya çıkabilir, arzu edilmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. tüm bunları önleme gücü ve kuvveti olan ülkelerin ve uluslararası örgütlerin, vakit geçirmeden bu olup biten karşısında net, tartışmasız tavırlar ortaya koymasına ihtiyaç vardır. “ 

“Keskin nişancılar, masum misafiri hedef alıyor”

Uluslararası kuruluşların yaşanan olay ilera müdahalesinde sebe p geç kaldığı sorusu sonucu de Bozdağ, bugün Başbakanlıktan bir izah yapıldığını, açıklama öncesinde ise Dışişleri Bakanlığının pek oldukça çok ülke ile temaslarda yer aldı ğınu diye konuş-tu.

Bozdağ, Mısır’da yaşananlar ile alaka-lı tavır koymaya ve bu meselede ortak hareket etme konusunda çağrılar yapıldığını belirterek, “Ama şu ana kadar baktığınızda AB’den itidale davet eden bir izah var. ‘Katilamlara son verin, bu işi durdurun, bu yaptığınız yanlıştır, fevkalade kötü şeydir’ deyip orada tavır koymak yerine tarafları itidale davet ediyor. Yani elinde silah olmayan, hiçbir şiddete başvurmayan, sadece barışçıl şeklinde bir noktada duran misafirin yaptığı bir şey yok. Ama keskin nişancılar duruyor ve masum misafiri hedef alıyor, ateş ediyor ve öldürüyor. Orada bulunan insanlara yine hedef gözeterek gerçek mermi kullanarak onların yaşamına son veriyor” değerlendirmesinde tespit edil-di.

“Tavrı olan tek ülke Türkiye’dir”

Ramazan ayında sabaha karşı bir saldırının yapıldığına dikkati çeken Bozdağ, “Bunlar karşısında itidal çağrısından öte söylenecek sözler olduğunu ve yapılacakların olduğunu düşünüyoruz. faka t maalasef bu meselede şu ana kadar gerek islam ülkelerinden gerek batı ülkelerinden gerek islam işbirliği Teşkilatından gerek AB’den gerek BM’den baktığınız zaman şu ana kadar kamuoyunu rahatlatabilir bir tavır ortaya malasef konulamamıştır. Tavrı olan tek ülke, Türkiye’dir. Biz sürekli demokrasiden yana, insan haklarından yana, insan yaşamından ve insan yaşamının kutsallığından yana olan tavrımızı sürdüreceğiz ve bu noktadaki duruşumuzu devam ettireceğiz” diye konuş-tu. 

Bir daha böyle acılar yaşanmamasını temenni eden Bozdağ, saldırıda yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi.
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz