Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bosnadaki Gibi Gireriz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:22:31
Bosnadaki Gibi Gireriz

Bosnadaki gibi gireriz…Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye alaka-lı BM Güvenlik Konseyi’nin sert bir karar alması gerektiğini belirt ti. Davutoğlu, “Konsey bunu yapmazsa, Bosna örneğinde olduğu gibi biz, istekli ülkeler ile birlik-te hareket etmeliyiz” diye konuş-tu.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası toplumun, şimdiye kadar Suriye rejiminin kullandığı yöntemlere kararlı bir tepki vermeoiğini belirterek, Güvenlik Konseyi’nden etkili bir şekilde […]

Bosnadaki-Gibi-GirerizBosnadaki gibi gireriz…
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye alaka-lı BM Güvenlik Konseyi’nin sert bir karar alması gerektiğini belirt ti. Davutoğlu, “Konsey bunu yapmazsa, Bosna örneğinde olduğu gibi biz, istekli ülkeler ile birlik-te hareket etmeliyiz” diye konuş-tu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası toplumun, şimdiye kadar Suriye rejiminin kullandığı yöntemlere kararlı bir tepki vermeoiğini belirterek, Güvenlik Konseyi’nden etkili bir şekilde bir karar çıkması gerektiğini söyled i. BBC TVninun Newsnight programına misafi r olan Davutoğlu, Suriye’ye karşı BM Güvenlik Konseyi’nden sert bir karar çıkmazsa Bosna’da [r] olduğu gibi bir “istekli ülkeler koalisyonu”nun hareketlenmesi gerektiğini belirt ti.

Esad’a karşı sert karar alınmalı

Uluslararası toplumu, şimdiye kadar Suriye rejiminin kullandığı yöntemlere kararlı bir tepki vermemekle eleştiren Davutoğlu, son hadisede da Güvenlik Konseyi’nden etkili bir şekilde bir karar çıkmadığından yakındı. Davutoğlu “ޞam’daki kimyasal silah Araştırmacılarının araştır-ma yapmak için bölgeye gönderileceğini umuyorduk. Esad kimyasal silah kullanmadığını iddia ediyor. O zaman BM ekibinin incele-me yapmasına izin vermesi lazım. Esad bu izni vermezse BM Güvenlik Konseyi’nin kararlı ve sert bir pozisyon alması lazım” diye konuş-tu.

Srebrenitsa kadar kötü

Davutoğlu, “Bosna’da Srebrenitsa’da benzeri bir şey yaşadık. BM etnik temizliğe tepki göstermedi, arkasından bir gecede 8 bin şa-hıs öldürüldü. O zaman uluslararası toplum, birlik-te hareket etmek arzulayan ülkeler ‘istekli ülkeler koalisyonu’ oluşturdular ve birlikt ece harekete geçtiler. ޞu an BM Güvenlik Konseyi’nin sert bir karar alması gerekli. Konsey bunu yapmazsa, biz, istekli ülkeler ile birlik-te hareket etmeliyiz.”

Suriye dostları grubu var

Dışişleri BakanıDavutoğlu bu koalisyonun kimlerden oluşabileceği ile alaka-lı şöyle söyledi, “Uluslararası hukuka saygılı ülkeler, sadece Esad değil ama gelecekte bu tür kimyasal silahlar ya da ötek i silahlar kullanmaya, insanlık suçu işlemeye niyetlenen tüm diktatörlere kararlı bir mesaj vermek arzulayan ülkeler. BM Genel Kurulu’na Suriyenin dostları grubu şeklinde bir tasarı sunmaya çalıştığımuzda 138 ülke oy verdi, Suriye halkına destek oldu. Tek tek ülkeler değil, bu 138 ülkenin yenide n biraraya gelebileceğini düşünüyorum. Uluslararası toplumun iradesi bu.”

‘Kan akıtmayı durdur’ mesajı

Koalisyonun ne yapacağı konusunda ise Davutoğlu “Herşeyden ev-vel açıkça ‘kan akıtmayı durdur’ mesajı verilmeli. Ve rejimin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt bulursak, durdurmak için uluslararası müdahale yapılmalı” diye konuş-tu.

iSTEKLi ÜLKELER KOALiSYONU NEDiR?

istekli Ülkeler Koalisyonu (Coalition of the willing) BM Güvenlik Konseyi’nin konsensüse varamadığı durumlarda, bir ülkeye yapılan askeri müdahalelere katılan ülkeleri tanımlıyor. 1990 sonrası ilk kez “Barış Gücü Askerleri” oluşturulmasının ardından, terminolojiye giren bu tanım, 1994’de Kuzey Kore’ye olası bir operasyon hazırlığında, dönemin ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kullanıldı. “istekli Ülkeler Koalisyonu”ç 1999 – 2000 arasında, Doğu Timur’da, Mart 2003’de Irak’ta, Mart 2011’de de Libya’da uygulandı.

Srebrenitsa katliamı

BM’nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa’da 1991 – 1995 arasındaki iç savaşta Boşnaklar soykırıma uğradı. Sessiz kalan Batı, 11 Temmuz 1995’te Sırp ordusu 8 bin Boşnak’ı katledince, müdahale seçeneğini onayladı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 1.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bosnadaki Gibi Gireriz, 1.0 out of 10 based on 1 rating
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz