Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

BM Bölgeye Deliller Karartılmadan Ulaşmalı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:15:42
BM Bölgeye Deliller Karartılmadan Ulaşmalı

BM bölgeye deliller karartılmadan ulaşmalı…Dışişleri Bakanı Davutoğlu, taleplerinin; BM heyetinin bölgeye deliller karartılmadan ulaşması ve saldırının kurbanları üzerinde araştır-ma yapma imkanının tanınması olduğununu diye konuş-tu.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ve birlikt eindeki heyeti, Çırağan Sarayı Ottoman Salonu’nda kabul etti. Kabul öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Jarba ile son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya […]

BM-Bolgeye-Deliller-Karartilmadan-UlasmaliBM bölgeye deliller karartılmadan ulaşmalı…
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, taleplerinin; BM heyetinin bölgeye deliller karartılmadan ulaşması ve saldırının kurbanları üzerinde araştır-ma yapma imkanının tanınması olduğununu diye konuş-tu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ve birlikt eindeki heyeti, Çırağan Sarayı Ottoman Salonu’nda kabul etti.

Kabul öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Jarba ile son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya geldiklerini belirt ti.

Jarba’ya ve Suriye Ulusal Koalisyonu’na, Suriye halkını temsil eden heyete, geçen [r] günlerde ޞam’da yaşanan facia ve insanlık trajedisi nedeni ile başsağlığı dileyen, taziyelerini ileten Davutoğlu, şöyle söyledi: 

“Suriye halkı, kahraman bir halktır. Son 2,5 se-ne içerisinde oldukça çok büyük zulümler gördü, oldukça çok büyük baskılar gördü. Kararlı ve inançlı bir şekilde bu baskılara karşı insanlık onurunu ve Suriye halkının onurunu ayakta tutmayı başardı. Anca k, son yaşananlar bunu oldukça çok ötesinde bir anlam taşıyor. Suriye rejimi, insanlık suçlarının en büyüğünü işleyerek, bir kitle kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdi. Suriye rejiminin, saldırının kendisi tarafından yapılmadığı iddiaları söz konusu. ޞimdi Suriye rejimi bakımındanbir imtihan söz konusudur.”

Temel talep

Avrupa başkentlerini son iki gün içerisinde gezdiğini, başta BM Genel Sekreteri olmak üzere oldukça çok sayıda telefon görüşmesi yaptığı anlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle devam ettirdi: 

“Temel talebimiz şu oldu; BM’nin alandaki heyetine derhal bölgeye ulaşım imkanı tanınmalı. Bu kimyasal silah saldırısındaki tüm gerçekler ortaya çıkarılmalıdır. Bundan kimin mesul olduğu konusu ortaya çıkarılmadan, herhangi bir şekilde insanlık vicdanının bunu kabul etmesi mümkün değildir. Suriye Ulusal Koalisyonu, fark-lı vesileler ile böyle bir erişim konusunda elinden geleni yapacağını vurguladı. Bugünkü görüşmelerde de bunu ele alacağız.

ޞu ana kadar Suriye rejimi BM’den gelen talep konusunda sessiz kaldı. Beklentimiz ve talebimiz; bütün uluslararası toplumdan bu erişimin bir an ev-vel sağlanması ve BM heyetinin bölgeye deliller ortadan kalkmadan, karartılmadan ulaşması ve doğrudan bu barbarca saldırının kurbanları üzerinde gerekli incelemeleri yapma imkanının tanınması ve oradaki yaralı kardeşlerimize bir an ev-vel tıbbi yardımın ulaştırılmasıdır.”

“Her türlü çabayı göstereceğiz”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bu meselede aslında uluslararası toplumun istenilen hızda davranamadığını vurgulayarak, “Türkiye şeklinde sürekli olduğu gibi Suriye halkının yakınındayız. Büyük acılar gören büyük Suriye halkının her bir acısı bizim acımızdır. Hangi etnik ve mezhep kökene malik olursa olsun bu kardeşlerimizin acısını dindirmek için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz” diye konuş-tu. 

Alandan bilgileri de “değerli kardeşim” diye hitap ettiği Jarba’dan alacağını anımsatan Davutoğlu, şöyle devam etti: 

“Uluslararası toplum üzerindeki baskımızı, taleplerimizi aralıksız devam ettireceğiz. Allahın izniyle oradaki kardeşlerimizin, masum kadın ve çocukların hukukunu korumak için gereken ne adım varsa bunları atacağız. Mesullerin cezalandırılmasına kadar da insanlık vicdanı rahat etmeyecek. Allah kahraman Suriye halkına bir daha böyle acılar göstermesin. Türk halı şeklinde Suriye halkının sürekli olduğu gibi yakınındayız. Bu barbarca saldırılara rağmen Suriye’nin Allahın izniyle en az zaman içerisinde onurlu ve geleceğe ümitle bakan bir perspektifle kendi iradesini ve ޞam’a ve Suriye’ye yansıtacağından eminiz. Allah vefat edenlere rahmet eylesin, yakınlarını kaybedenlere sabır nasip eylesin.”
Kaynak: AA

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz