Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Blackberryin Sahibi Bir Türk Olabilir
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 09:36:57
Blackberryin Sahibi Bir Türk Olabilir

Bazı Türk firmalerinin kasasındaki nakit şu ara zorda olan Blackberry’i üçe katlıyor.Satış dahil opsiyonlar için düğmeye basan Blackberry’de gözler, potansiyel alıcılara çevrildi. Sahneye şimdi-lik çıkan yok ama Blackberry’yi piyasa değerinde 2’ye katlayan Türk teknoloji firmaleri var. Kasalarındaki nakitse Kanadalı firmaten 3 kat fazla.. HT Ekonomi’den Necdet Çalışkan’ın haberine göre oldukça çok değil, bundan 5-6 se-ne […]

Blackberryin-Sahibi-Bir-Turk-Olabilir-Bazı Türk firmalerinin kasasındaki nakit şu ara zorda olan Blackberry’i üçe katlıyor.
Satış dahil opsiyonlar için düğmeye basan Blackberry’de gözler, potansiyel alıcılara çevrildi. Sahneye şimdi-lik çıkan yok ama Blackberry’yi piyasa değerinde 2’ye katlayan Türk teknoloji firmaleri var. Kasalarındaki nakitse Kanadalı firmaten 3 kat fazla..

HT Ekonomi’den Necdet Çalışkan’ın haberine göre oldukça çok değil, bundan 5-6 se-ne ev-vel [r] akıllı telefon denilince ilk akla gelen marka olan Kanadalı Blackberry, (Türkçe anlamı ile ‘böğürtlen’) hem yeni teknolojiler ile gelişen ve değişen cihaz pazarında hem de hızın giderek ehemmiyet kazandığı mobil iletişimde trendleri iyi takip edemeyince, satılmanın eşiğine geldi. Satış dahil deği-şik alternatifleri değerlendirmek için özel bir komite oluşturan Blackberry için talipliler de yavaş yavaş hesap kitap yapmaya başladı. Çinli bilgisayar üreticisi Lenovo, se-ne başından bu yana Blackberry’yi takip listesinin içerisinden çıkarmazken, pazar payını koruyamamasına rağmen Blackberry’nin uluslararası bir marka şeklinde değeri, uzun seneler-dir “yerli cep” hayali kuran Türkiye için de yeni bir ışık oldu.YERLi ÜRETiM Mi YERLi MARKA MI?

Bu alanda ışığı yeşile çeviren iki ehemmiyetli gelişme var: ilki, FATiH tasarımı ile gündemimize giren faka t bir türlü resmi somut adım atılamayan yerli mobil cihaz üretimi hayali. FATiH’in tabletine Apple, Samsung ve Microsoft gibi yabancı devler talip oldu Lakin, bu firmalerin üretim üslerini Türkiye’ye kaydırıp yerli üretim yapması kısa olan vadede pek olası görünmüyor. Yerlilerden ise Türkiye’de Turkcell, Vestel ve Casper, akıllı telefon için düğmeye basan firmalerin başında gelir iken, GSM sektöründeki iştiraki Avea ile Türk Telekom (TT) da yerli üretimden gözünü ayırmayan grupların başında. faka t Çin ile rekabet edebilecek bir üretim tesisi kurmanın zorluğu hesaba katıldığında sıfırdan fabrika yerine uluslararası bir marka satın alınması Türkiye’yi ‘yerli cep’ hayaline kısa olan yoldan ulaştırabilir.KASADAKi NAKiT ‘TÜRK’LERDEN YANAibreyi Türkiye’ye çevirebilecek bir ötek i gelişme ise finansman ile ilgili. ޞöyle ki, 2008 sene-si ortasında 85 milyar dolarlık piyasa değeri olan Blackberry, Turkcell ve TT’nin toplam değerinin 3.5 katı bir büyüklüğe malikti. Kanadalı firmasın şu anki değeri ise 5.7 milyar dolar seviyesinde. ötek i bir deyişle TT ve Turkcell, tek başlarına Blackberry’yi 2.3’e katlıyor. Artı olarak “para” da bundan sonra Türklerden yana. Turkcell ve TT’nin 2012 sonu itibarı ile kasasında, Blackberry’nin 1.6 milyar dolarlık nakdinin tahmini 3 katı nakit varlığı bulunuyor.ARTILARI…1- Her ne kadar pazar payı 5 yıllık bir süreçte yüzde 16’lardan yüzde 2’lere inse de, iş dünyası hâlâ ‘Blackberry’ye güveniyor.2- 2012 sonu itibarı ile dünya çapında halen 79 milyon kullanıcısı var. Artı olarak bu sayıya bu se-ne çıkan yeni işletim sistemli cihazlar dahil değil.3- 1 Haziran 2013 yılı itibariyle 1.1 milyar dolar borcu olan Blackberry’nin kasasında halen 1.6 milyar dolarlık nakdi var.4- Geçtiğimiz yılın haziran ayında 518 milyon dolar olan firmasın zararı da bu se-ne aynı dönemde 84 milyon dolara geriledi.EKSiLERi…1- Anlık mesajlaşma servisi Blackberry Messenger, Whatsapp başta olmak üzere akıllı uygulamalara mağlup oldu.2- 2007’de iPhone çıktığında, “Dokunmatik ekran tutmaz, klavye şart” diye konuş-tu. 2008 sonunda ilk dokunmatik Blackberry’yi çıkardı ama tutmadı.3- Özel sunucularına bağlanan Blackberry Internet Services (BIS), mobil internet paketlerine mağlup oldu.4- ޞirketin 2011’de çöken sunucuları, güvenlik konusundaki avantajını da yitirmesine yol açtı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz