Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bıçak Parası Bundan Böyle Yasal
  • Ana Sayfa » Haber
  • 24 Ağustos 2013 - 12:18:19
Bıçak Parası Bundan Böyle Yasal

Bıçak Parası bundan böyle yasal…Üniversite hastanelerindeki ayakta tedavi ve ameliyatlara muayene katkı payının dışında bir de ‘ilave ücret’ getirildi. Pek oldukça çok ameliyattan asgari ücretin iki katı ‘girişimsel işlem’ ücreti alınabilecek.Üniversite hastanelerine, özel hastanelerde olduğu gibi “ilave ücret” geldi. Düzenleme ile daha ev-vel üniversitelerde ödenen muayene katkı payının dışında bir de “ilave ücret” getiriliyor. Milliyet […]

Bicak-Parasi-Bundan-Boyle-YasalBıçak Parası bundan böyle yasal…
Üniversite hastanelerindeki ayakta tedavi ve ameliyatlara muayene katkı payının dışında bir de ‘ilave ücret’ getirildi. Pek oldukça çok ameliyattan asgari ücretin iki katı ‘girişimsel işlem’ ücreti alınabilecek.
Üniversite hastanelerine, özel hastanelerde olduğu gibi “ilave ücret” geldi. Düzenleme ile daha ev-vel üniversitelerde ödenen muayene katkı payının dışında bir de “ilave ücret” getiriliyor.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul’un haberine göre Üniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayakta poliklinik muayenesi olmak arzulayan vatandaş cebinden tahmini 51 TL ödeme [r] yapacak. Mevzuatta yapılan değişiklikle, üniversite hastanelerinde icra edilen pek oldukça çok ameliyattan da asgari ücretin iki katı kadar, “girişimsel işlem” ücreti alınabilecek. Böylece, hükümetin sıkın-tı şeklinde gösterdiği “bıçak parası” uygulaması kurumsal bir nitelik kazanmış olacak.

Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) 1 Ağustos’taki değişiklikte, “ilave ücret alınması uygulamasında, yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için poliklinik muayenelerinde bir katını, ötek i hizmetlerde yüzde 50’sini geçmemek üzere, kuruma fatura edilebilen tutarlar esas alınarak kişilerden ilave ücret alınabilir. faka t alınabilir ilave ücret bir defada asgari ücretin iki katını geçemez” hükmüne yer verildi.ASGARi ÜCRETiN iKi KATI

Yapılan düzenleme ile üniversitelerde muayeneye özel hastane gibi “ilave ücret” yolu açıldı. Üniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayakta poliklinik muayenesi olmak arzulayan vatandaş cebinden tahmini 51 TL ödeme yapacak. Poliklinik muayene ücreti için ödenen bu ilave ücretin ise sadece tahmini 21 TL’si öğretim üyesine gidecek. Geri kalanı ise üniversitelere kaynak şeklinde aktarılacak.

Üniversite hastanelerinde yapılan, “girişimsel işlemlerde” de misafirin cebinden ilave ücret çıkacak. Ameliyat gibi işlemleri içine alan, “girişimsel işlemler” tarifesi ile sosyal güvenlik kurumuna fatura edilen paket fiyatın yüzde 50’sini geçmeyen bir miktar, yani bir defada asgari ücretin iki katı (brüt tahmini 1806 TL ilave ücret) vatandaşın cebinde çıkacak.BAZI AMELiYATLAR MUAF

Düzenleme ile tıptaki tepki çeken uygulamalardan “bıçak parası” resmi tarifeye bağlanırken, birtakım ehemmiyetli ameliyatlar bu uygulamadan muaf tutulacak. Organ nakillerinde, kardiovasküler cerrahi işlemlerinde ve acil işlemlerde ilave ücret alınmayacak.

Düzenlemeler ile üniversite yönetimlerinin ilave ücret almasına olanak sağlanırken, yürürlükteki “döner sermaye işletmesinden verilen hizmetler dolayısı ile öğretim elemanları adına her ne nam altında olursa olsun ayrıyetten ücret talep edilemez” düzenlemesi ile hocaların kendi adına para almasının ise önüne geçiliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz