Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Beyaz Toprak Bir Köyün Kaderini Kararttı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 15 Ağustos 2013 - 10:24:12
Beyaz Toprak Bir Köyün Kaderini Kararttı

Cumhuriyetçi köyünde yaşayan misafirin yaşamı, beyaz toprak nedeni ile kararma noktasına geldi. 1960’lı yıllarda beyaz topraklar ile evlerinin duvarlarını boyayan köylülerin büyük çoğunluğu kanser hastalığına yakalandı. pek çok yakınını asbestli toprak nedeni ile yitirdiğini anımsatan Cumhuriyetçi köyü misafirindan Mehmet Bulut, şimdi kanser tedavisi görüyor. Bölgede yaşayan misafirin yüzde 80’inin asbestli toprak nedeni ile kanser riski […]

Beyaz-Toprak-Bir-Koyun-Kaderini-Karartti Cumhuriyetçi köyünde yaşayan misafirin yaşamı, beyaz toprak nedeni ile kararma noktasına geldi. 1960’lı yıllarda beyaz topraklar ile evlerinin duvarlarını boyayan köylülerin büyük çoğunluğu kanser hastalığına yakalandı. pek çok yakınını asbestli toprak nedeni ile yitirdiğini anımsatan Cumhuriyetçi köyü misafirindan Mehmet Bulut, şimdi kanser tedavisi görüyor. Bölgede yaşayan misafirin yüzde 80’inin asbestli toprak nedeni ile kanser riski taşıdığını ifade eden Bulut, ‘Eskiden boya bAdana ili fazla yaygın olmadığı için 60’lı yıllarda o dönemlerde o toprağın altında çıkarılırdı. Damar halinde beyaz kirece benzeyen bir toprak o toprak ile evler bAdana ili edilirdi.[r]. Bu yiyildiğinde bir şey olmazdı faka t bu beyaz toprağın içerisindeki asbestin solunum yolu ile geçmesi halinda maalesef asbeste maruz kalıyormuşuz. Bunu daha önceden biz bilmiyorduk faka t hastalandıktan sonra bu hastalıkla alaka-lı önemli araştırmalar yaptık. İnternet üzerinde bu hastalıkla alaka-lı ölenler var benim tanıdığım kirvemin hanımı 20 se-ne ev-vel bu hastalıktan vefat etti ve yine aynı şekilde o kadının oğlu da vefat etti. Yine maden bölgesinde şimdi bildiğim 2 tane arkadaşım daha var ameliyat olmuş kemoterapi görüyorlar aynı hastalıktan’ diye konuş-tu.

“ASBESTLİ TOPRAKTAN KAÇTIK AMA KADERİMİZDEN KAÇAMADIK’

Dürye Danış adlı vatandaş ise, pek çok yakınını asbestli toprak sebebi ile toprağa verdiklerini belirt ti. Danış, ‘Komşularımız, eniştemin kardeşi, kaynımın oğlu 25-30 yaşlarında hayatlarını yitirdiler bu hastalıktan dolayı. 10-15 şa-hıs bu beyaz toprak sebeb i ile yaşamını kaybeti. Beyaz toprak köyümüzün kaderini kararttı ve gençleri genç yaşta aramızdan aldı götürdü’ diye konuş-tu.

Eşi ve 9 yaşındaki kızı kanser olan Hülya Altuner de, asbestli toprakların bölgede bir oldukça çok şahsıın yaşamına mal olduğunu ifade etti. Altuner, sözlerini şöyle devam ettirdi:

‘Ben küçükken hatırlıyorum annem beyaz toprağı getirip evi boyuyordu. Biz de çocuk olduğumuz için bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. O beyaz toprağı eşim, kaynım ve ötek i akrabalarım küçükken yedikleri için 30 se-ne sonra tama mı bu hastalığa yakalandı. Bu beyaz toprak ölümcül bir hastalık olduğu için bende 9 yıldır Elazığ ilinde yaşıyorum. Asbestli topraktan kaçtık ama kaderimizden kaçamadık. Kızım Sedef de 9 yaşında omurilik kanserine yakalandı. Eşim şimdi asbestli topraktan dolayı kanser tedavisi görüyor. Kızımın omuriliğinde yüksek derecede bir kitle var onun alınması lazım. Daha önceden iki ameliyat oldu şimdi de doktorlar Ankara’ya sevk ediyor faka t onu Ankara’ya götürme imkanım yok.’

“HASTALIĞI BİLMEDİĞİMİZ İÇİN TOPRAĞI PARA ile SATIN ALDIK’

Asbestli topraklar nedeni ile anne ve babasını kaybeden köy muhtarı Ahmet Turan da tek çıkar yollarının, asbestli topraklar ile sıva yapılan evlerin yenide n dan onarılması olduğunu belirt ti. Maden kaymakamı ile konu ile alaka-lı görüştüklerini anımsatan muhtar Turan, yakın zamanda bir çalışma başlatılacağını ve köylülerin bu ehemmiyetli sorundan kurtarılacağını söyled i. Turan, ‘Köyümüzde yaz aylarında 700 şa-hıs yaşıyor. Kış aylarında bu sayı 200’e düşüyor. 50-60 se-ne ev-vel bizim buralarda boya bAdana ili için beyaz toprak kullanılırdı, hatta ben asbest sebebi ile annemi ve babamı yitirdim. pek çok insanımızı da bu nede n le yitirdik. Geçenlerde kaymakamımıza konu ile alaka-lı bilgi verdik. ileriki günlerde bir çalışma yapılacak. Asbestli toprakla sıva yapılan evler devletimiz tarafından onarılacak. Evlerimiz yenide n yenide n dan boya bAdana ili yapılacak. Burada yaşlı bir kadın varmış o kadın bu toprağı satıyormuş. Biz o hastalığı bilmediğimiz için o dönem para ile satın alıyorduk. Ben annemi bu hastalıktan ötürü Ankara’ya götürdüğüm zaman oradaki doktor bize madenden mi geliyorsunuz şeklinde bir soru sOrdu ili ben de madenli olduğumuzu nerden anladınız diye konuş-tum. Doktor bana bu hastaların yüzde 80’inin Maden’den geldiğini ve bu hastalığın Maden’de oldukça çok yaygın olduğunu belirt ti’ ifadelerini kullandı.

Kanser hastalığına yakalanan Cumhuriyetçi köyü sakinleri, görevlilerden konu ile ilgilenmelerini rica etti.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz