Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Beyaz Peynire Kireç Karıştırıyorlar
  • Ana Sayfa » Haber
  • 23 Ocak 2013 - 22:33:44
Beyaz Peynire Kireç Karıştırıyorlar

Beyaz peynir sofralarımızın vazeçilmezi. Hemen hergün tüketiyoruz. faka t piyasada satılan ürünlerin bir çoğunda ne yazık ki misafirin sağlığını hiçe sayan şahısla r tarafından bir oldukça çok hile yapılıyor. Gıdamızda hile yapılan ürünlerin başında beyaz peynir geliyor.Beyaz peynire kireç katılarak parlak beyaz olması sağlanıyor. Peynirin Km oranı düşürüp su tutucu olarak Jelatin ve nişasta katılarak […]

Beyaz-Peynire-Kirec-KaristiriyorlarBeyaz peynir sofralarımızın vazeçilmezi. Hemen hergün tüketiyoruz. faka t piyasada satılan ürünlerin bir çoğunda ne yazık ki misafirin sağlığını hiçe sayan şahısla r tarafından bir oldukça çok hile yapılıyor. Gıdamızda hile yapılan ürünlerin başında beyaz peynir geliyor.
Beyaz peynire kireç katılarak parlak beyaz olması sağlanıyor. Peynirin Km oranı düşürüp su tutucu olarak Jelatin ve nişasta katılarak maliyet düşürülebilmekte. ayrıyetten sütün içinden süt yağı çekilerek yerine ayçiçek yağı veya margarin katılarak maliyet düşürülmesi sağlanmakta. Nişasta ve bitkisel yağ katılmış döküntü beyaz peynirler yağlı tulum [r] peyniri olarak satılabilmekte. iyi kalite bir beyaz peynir nasıl olmalıdır?Yörsan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakarayan kaliteli beyaz penirin nasıl olması gerektiği konusunda şunları belirt ti: “Kaliteli bir beyaz peynir düz ve eşit kenarlı bir kalıpta olmalı. Peynirin üzerinde herhangi bir kirlilik bulunmamalı. Peynir özelliğine göre değişmekle birlikt e beyaz peynirde renk canlı olarak ve parlak beyaz olmalıdır.” diye konuş tu.Beyaz peynir üretimi fabrikalarda nasıl gerçekleşiyor?Türkiye’de kültürlü beyaz peynir ve 1000 gr peynir tenekesini ilk piyasaya süren firma ünvanını taşıyan Yörsan’ın Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilüfer Hakayan fabrikalarında beyaz peynir üretimini nasıl gerçekleştirdikleri konusunda şunları belirt ti: Yörsan beyaz peynir üretimi titizlikle gerçekleştirilmekte olup çiğ süt işlenilecek olan peynir çeşidine göre yağ oranını ayarlamak için standardizasyon işlemine tabi tutulur. Standardize edilen sütler, pastörizatörlerde pastöRize ili edilerek süt içerisi içinde bulunan zararlı mikroorganizmaların ısıl işlemle bertaraf edilmesi sağlanır. PastöRize ili edilen sütler, pastörizatör içerisinde ısı alışverişi ile belli bir dereceye kadar soğutularak teknelere alınır. Teknelere alınan süte kültür ilavesi yapılır. Süte maya ilavesi de yapılarak süt mayalanır. Mayalı süt belli bir zaman bekletilerek pıhtı oluşması sağlanır. Pıhtı oluştuktan sonra pıhtı kırılarak, çıkan peynir altı suyu uzaklaştırılır. Daha sonra tekne içerisi içinde bulunan cendere bezi ile pıhtının süzülmesi sağlanır. Peyniraltı suyunun iyice uzaklaşması ve şekil alması için mekanik presleme yapılır. Presleme işleminden sonra peynir kesilir. Daha sonra tekne içerisine salamura verilerek peynir dilimlerinin salamura alması sağlanır. Salamura alan peynirler teknelere (ambalaja) alınır ve ön olgunlaştırma için bekletilir. Daha sonra peynir sonucu salamura konularak paketlenir ve soğuk hava deposunda depolanır. Ürünlerin kalite checkleri yapılarak sevkiyatı gerçekleştirilir. diye konuş tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz