Berfo Anaya İnsan Hakları Ödülü
Gönderen: admin Tarih: 11 Oca, 2013 At 09:25 PM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Berfo-Anaya-insan-Haklari-Odulu

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) her yı l verdiği insan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü, 12 Eylül darbe döneminde gözaltında işkence edilerek fail-i meçhul cinayete kurban gitmiş olan Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Ana’ya verildi. Berfo Ana’nın rahatsız olmasından dolayı ödülü oğlu Mükail Kırbayır aldı.
TANRIKULU: CUMARTESi ANNELERi TARiH YAZDI
SODEV tarafından verilen ödül, bu yı l “yakınları faili meçhul şekilde kaybolmuş olan ve 1995’ten bu yana yakınlarının bulunması için mücadele veren” Cumartesi Anneleri adına Berfo Ana’ya verildi. Taksim il Otel’de yapılan ödül gecesine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve oldukça çok sayıda davetli katıldı. Tanrıkulu, ödülü Berfo Ana adına oğlu Karabayır’a verdi.
Reklam Alanı
. Unutma ve unutulma üzerine politikasına karşın onlar unutmamak üzere yaşadılar. Bir mücadele tarihini Türkiye’de yaygınlaştırdılar. 400 haftadır süren bir mücadeleyi demokrasi ve insan hakları tarihine yazdılar. hepsini n ellerinden öperim.” diye konuş tu.
KARABAYIR: MEZARLARINI BiLE ELLERiMiZDEN ALDILAR
Kayıp yakınları adına konuşan Karabayır ise, “(Fransa’da)Katledilen üç kardeşimizin acısını paylaşıyorum. Berfo Ana 105 yaşında. Acıları yiğitler adağına dönüşmüş Berfo ananın selamını size getirdim. Biz kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak hayatımız, 32 sene den bu yana cuntacı darbeci yönetiminin nedeniyle zifiri karanlığa döndü. Bunlar, yakınlarımızın sadece yaşam haklarını elinde almadılar, onların mezarlarını da ellerimizden aldılar.” diye konuş tu.
Cumartesi Anneleri’nın simge isimlerinden Berfo Ana yıllardır, gözaltında öldürülen oğlu Cemil Kırbayır’ın ölümünden sorumlu olanların cezalandırılması ve oğlunun mezarının bulunması için mücadele ediyor. Cemil Kırbayır 13 Eylül 1980’de Kars, Göle’deki evinden gözaltına alındı. 8 Ekim’de işkenceyle öldürüldü, mezarı açıklanmadı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>