Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

BBP
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:16:15
BBP

BBP… çok büyüklik Partisi (BBP) Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri ismet Büyükataman’ı ziyaret etti. MHP Genel merkezindeki ziyarette Üzeyir Tunç, çok büyüklik Partisi’nin siyasi partiler yasasında yapılması gereken düzenlemeler, partilerin seçim yardımı, seçim barajı ile alaka-lı hazırlamış olduğu dosyayı [r] Atamana takdim etti. Tunç ifadesinde şunları belirt ti: “Ülkemizde hâlen […]

BBPBBP…

çok büyüklik Partisi (BBP) Genel Sekreteri Üzeyir Tunç, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Sekreteri ismet Büyükataman’ı ziyaret etti.

MHP Genel merkezindeki ziyarette Üzeyir Tunç, çok büyüklik Partisi’nin siyasi partiler yasasında yapılması gereken düzenlemeler, partilerin seçim yardımı, seçim barajı ile alaka-lı hazırlamış olduğu dosyayı [r] Atamana takdim etti. Tunç ifadesinde şunları belirt ti: “Ülkemizde hâlen uygulanmakta olan yüzde 10’luk seçim barajı, temsilde adaleti sağlamadığı gibi yönetimde istikrarın da bir garantisi değildir. 2002 yılında ülkemizde seçmenin yüzde 46’sının yani 20 milyona yakın insanın, bir tane dahi temsilcisi Meclis’e giremedi. O dönemde CHP ikinci parti şeklinde Meclis’e girdi. DSP ile aralarında oyları paylaşsalardı yüzde 34’le tek parti Meclis’e girecekti. Yüzde 34’le tek partinin 550 milletvekiliyle malik olması demokratik midir? Ülke genelinde uygulanan seçim barajının acilen kaldırılması lazım. Bize göre bunun sıfır olması lazım. Aslında bu, bir pazarlık konusu da yapılamaz. Çünkü demokrasilerde birtakım haklar pazarlık konusu olmaz.”

“SEÇiME KATILMAYA HAK KAZANAN HER PARTiYE TABAN YARDIMI YAPILMALI”

Milletvekillerinin tercihli sistem ile seçilmesi gerektiğini ifade eden Tunç, şunları belirt ti: “Hükümetin reform paketinde bulundu ğu bilgisi kamuoyuna yansıyan “Daraltılmış Seçim Sistemi“ne karşıyız. Bu, ikinci ve daha yüksek baraj anlamına gelmektedir. Hazine yardımı son genel seçime katılan partilerin aldıkları oy oranına göre Anayasa’nın 68. Maddesi’nde de ifade edildiği gibi adaletli bir şekilde, hakça dağıtılsın. Kanunlar çerçevesinde kuruluşunu gerçekleştirmiş, teşkilatlanma barajını aşmış, ilk büyük kurultayını yapmış ve seçime girmeye hak kazanmış her siyasi parti, bir genel seçime girdikten sonra aldığı oy sayısına göre her se-ne devlet yardımı alır. Bütçeden partilere yardım amacı ile ayrılan miktar, bir önceki seçime esas olan toplam geçerli oy sayısına bölünür. Alınan birim (TL) her partinin aldığı oy sayısı ile çarpılarak partilere dağıtılır. Bütçeden siyasi partilere yapılan yardım azaltılmalı ve aldıkları oy oranlarına göre adaletle dağıtılmalıdır. Seçime katılmaya hak kazanmış her partiye taban yardım yapılmalı, daha sonra bir önceki milletvekili genel seçimlerinde partilerin aldığı oya göre dağıtılmalıdır. Seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’nca kullanılan yazılım sistemi yenilenmeli ve bağımsız denetçiler ile denetlenmelidir. Kamuoyu incele-me firmaleri, denetime tâbi tutulmalıdır. Seçimlerdeki propaganda araçları bilbord, gazete, radyo, TV, vb. yazılı ve görsel basın) seçime katılmaya hak kazanan bütü n partilere adil kullandırılmalıdır.”

Tunç ayrıyetten, “Türkçe dışında mahal-li adların verilmesi, Türkçe dışında eğitim dilinin kullanılması ve devletin birliğini ve bütünlüğünü bozacak, milleti ayrıştırabilir çalışmalardan vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

YENi BiR ANAYASA YAPMA DÜŞžÜNCESi YOK

MHP Genel Sekreteri Ataman ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, BBP ve meclis dışı partilerin mutabık kaldığı maddelere aynen katıldıklarını söyled i. Ataman, iktidarın 2002 yılından bu yana yeni anayasa yapma sözü verdiğini, faka t bugüne kadar yapmadığını, partilerinin öneri verdiğini, AKP’nin yeni bir anayasa yapma düşüncesinde olmadığını söyledi. BBP ile devlet ve millet ile alaka-lı çalışmalarda bilgi alışverişinde bulunacaklarını söyledi. Ziyarete BBP Genel Başkan Yardımcıları Sehalattin ޞenliler, Ahmet Gürhan ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ali Keser de hazır tespit edil-di.

Kaynak: Cihan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz