Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

BBP Genel Başkanı Destici Yüzde 10
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:16:42
BBP Genel Başkanı Destici Yüzde 10

BBP Genel Başkanı Destici Yüzde 10… çok büyüklik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ülke genelinde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini belirt ti. Destici, basın toplantısında Rabia selamı verdi. Mustafa Destici, seçimler ve seçim sistemi ile alaka-lı Meclis dışı partilerden Saadet Partisi [r] (SP), Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) ile […]

BBP-Genel-Baskani-Destici-Yuzde-10BBP Genel Başkanı Destici Yüzde 10…

çok büyüklik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ülke genelinde uygulanan yüzde 10’luk seçim barajının kaldırılması gerektiğini belirt ti.

Destici, basın toplantısında Rabia selamı verdi.

Mustafa Destici, seçimler ve seçim sistemi ile alaka-lı Meclis dışı partilerden Saadet Partisi [r] (SP), Demokrat Parti (DP) ve Demokratik Sol Parti (DSP) ile yaptıkları görüşmeler neticesinde mutabık kalınan hususlar ile alaka-lı parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Destici, uygulanmakta olan yüzde 10’luk seçim barajının, temsilde adaleti sağlamadığı gibi yönetimde istikrarın da bir garantisi olmadığını savundu.

“ACiLEN KALDIRILMASI GEREKiR”

Destici, Meclis dışı partilere yaptıkları ziyaretlerde birtakım meselelerde mutabık kaldıklarını belirterek, şöyle devam etti: “2002 yılında ülkemizde seçmenin yüzde 46’sının yani 20 milyona yakın insanın, bir tane dahi temsilcisi Meclis’e giremedi. O dönemde CHP ikinci parti şeklinde Meclis’e girdi. DSP ile aralarında oyları paylaşsalardı yüzde 34’le tek parti Meclis’e girecekti. Yüzde 34’le tek partinin 550 milletvekiliyle malik olması demokratik midir? Ülke genelinde uygulanan seçim barajının acilen kaldırılması lazım. Bize göre bunun sıfır olması lazım. Aslında bu, bir pazarlık konusu da yapılamaz. Çünkü demokrasilerde birtakım haklar pazarlık konusu olmaz. Bunun verilmesi lazım ama Avrupa’nın birtakım ülkelerinde bu yüzde 1 ya dayüzde 3 şeklinde uygulanıyor. Yüzde 10’luk bir baraj hiçbir ülkede yok. ayrıyetten bu yüzde 10’luk baraj varken de bu ülke 90’lı yıllarda 5’li, 6’lı, 7’li meclis tabloları; 3’lü, 4’lü koalisyonlar gördü. 1980 öncesinde ülke barajı yokken de partiler tek başına iktidar oldu. Diyelim ki önümüzdeki genel seçimlerde bir parti yüzde 11 oy aldı, geri kalan tüm partiler yüzde 9.90’ın altında oy aldı. Bu durumda Türkiye’yi sadece yüzde 11’i temsil edenler mi yönetecek, bunun neresi istikrar?”

Milletvekillerinin tercihli sistemle seçilmesi gerektiğini kaydeden Destici, “Hükümetin reform paketinde bulundu ğu bilgisi kamuoyuna yansıyan daraltılmış seçim sistemine karşıyız. Bu, ikinci ve daha yüksek baraj anlamına gelmektedir. Hazine yardımı son genel seçime katılan partilerin aldıkları oy oranına göre anayasanın 68. maddesinde de ifade edildiği gibi adaletli bir şekilde, hakça dağıtılsın. Kanunlar çerçevesinde kuruluşunu gerçekleştirmiş, teşkilatlanma barajını aşmış, ilk büyük kurultayını yapmış ve seçime girmeye hak kazanmış her siyasi parti, bir genel seçime girdikten sonra aldığı oy sayısına göre her se-ne devlet yardımı alır. Bütçeden partilere yardım amacı ile ayrılan miktar, bir önceki seçime esas olan toplam geçerli oy sayısına bölünür. Alınan birim (TL) her partinin aldığı oy sayısı ile çarpılarak partilere dağıtılır. Bütçeden siyasi partilere yapılan yardım azaltılmalı ve aldıkları oy oranlarına göre adaletle dağıtılmalıdır. Seçime katılmaya hak kazanmış her partiye taban yardım yapılmalı, daha sonra bir önceki milletvekili genel seçimlerinde partilerin aldığı oya göre dağıtılmalıdır. Seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’nca kullanılan yazılım sistemi yenilenmeli ve bağımsız denetçiler ile denetlenmelidir. Kamuoyu incele-me firmaleri, denetime tâbi tutulmalıdır. Seçimlerdeki propaganda araçları (bilbord, gazete, radyo, TV, vb. yazılı ve görsel basın) seçime katılmaya hak kazanan bütü n partilere adil kullandırılmalıdır.”

“BU BiR ANAP AKLIDIR”

Daraltılmış bölge sistemi ile alaka-lı de açıklamada bulunan Destici, “Hükümet bununla da yetinmiyor, bu barajın üzerine bir baraj koymaya kalkıyor. Daraltılmış bölge sistemine geçiyor. Hükümet mevcut oyu ile ne kadar fazla milletvekili çıkartırım hesabını yapıyor. Bu demokrasinin bir gereği değildir. Bu demokratik bir aklın işi değildir. Bu AKP içerisindeki ANAP aklıdır. 1991 yılında ANAP bunu yapmıştır. Bir seçimde bundan istifade etmişlerdir. Ama şimdi ANAP’ın hali ortadadır. Bu herkese ders ve ibret olması gerekmektedir. Herkes demokrasiyi kendisi için ve partilerinin kendi menfaatleri için değil, ülkenin milletin menfaati ve demokrasi neyi gerektiriyorsa ona göre düzenlenmelidir.” diye konuş-tu.

“BAޞÖRTÜSÜ ZULMÜ DEVAM ETMEKTEDiR”

Son günlerde tartışılan Meclis Genel Kurulu’na başörtüsü ile girme konusu ile alaka-lı de görüşlerini açıklayan Destici, “Büyük Birlik Partisi şeklinde başından beri başörtüsünün her alanda serbest bırakılmasını arzulayan bir partiyiz. Millet iktidar partisine şunu sorması lazım, ’11 yıldır iktidarsın. Kendi işine gelen, kendi önünü açan tüm değişiklikleri yaptın. Ama başörtüsü ile alaka-lı hiçbir şey yapmadın’ demesi lazım. Başörtüsü zulmü bütü n hızı ile devam etmektedir. Hem okullarda öğretmenlerimiz, hem birtakım üniversitelerde öğrencilerimiz, kamu alanlarında çalışan birtakım çalışanlarımız maalesef bu yasak ile boğuşmaktadır. Bu yasağın her tarafta kaldırılması gerekli. Meclis’e başörtülü milletvekillerinin girmesinin önü açılmalı. Bu bireysel hak ve özgürlüklerin gereğidir. insanlar kılık ve giyisilerinden dolayı hiçbir şekilde dışlanmamalı ve meclise girmeleri engellenmemelidir.” diye konuş-tu.

“SURiYE DE iNSANLIK AYIBI iޞLENMEKTEDiR”

Destici, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına dairise “Eğer bu doğruysa, bu bir insanlık vahşetidir. Batının buna seyirci kalması bundan sonra kabul edilemez bir durumdur. Mutlaka bunun uluslararası bağımsız gözlemciler tarafından araştırılması ve gerçekten böyle bir insanlık suçu işleniyorsa buna müdahale edilmesi ve bunu yapanlara derhal gerekenin yapılması gerekir.” ifadelerini kullandı.

RABiA SELAMI

Destici basın toplantısını Rabia selamı vererek sonlandırdı. Destici, “Mısır da şimdi çok büyük insanlık ayıbı işleniyor. sürekli demokrasiden, insan haklarından yana olduğunu ifade eden batı, Mısır’dakine darbe diyemediği gibi binlerce insanın yaşamını yitirdiği saldırılara da katliam diyememiştir. Bu insanlık ayıbını, insanlık dünya üzerinde var olduğu sürece Batı’nın yüzüne çarpılacaktır. Batı, emperyalist güçler bunu sürekli yapmıyor.” diye konuş-tu.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz