Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bayraktar Çanakkaleden İskenderuna Bütün Sahilleri Temizleyeceğiz
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:55:25
Bayraktar Çanakkaleden İskenderuna Bütün Sahilleri Temizleyeceğiz

Çevre ve ޞehircilik Bakanı: Sayın Başbakan da gördüğü çirkin ve kirli yapılaşmadan rahatsız oldu. Bu proble-mi halletmemiz gerektiğini belirt ti Çevre ve ޞehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Çanakkale’den iskenderun’a kadar tüm sahile çekidüzen vereceğiz. tüm sahili çirkin ve ruhsatsız yapılardan temizleyeceğiz, işgallere son vereceğiz, sahillerimizi misafirimızın faydalanmasına açacağız” diye konuş-tu. Milliyet Gazetesi Genel yayım Yönetmeni Fikret […]

Bayraktar-Canakkaleden-iskenderuna-Butun-Sahilleri-TemizleyecegizÇevre ve ޞehircilik Bakanı: Sayın Başbakan da gördüğü çirkin ve kirli yapılaşmadan rahatsız oldu. Bu proble-mi halletmemiz gerektiğini belirt ti

Çevre ve ޞehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Çanakkale’den iskenderun’a kadar tüm sahile çekidüzen vereceğiz. tüm sahili çirkin ve ruhsatsız yapılardan temizleyeceğiz, işgallere son vereceğiz, sahillerimizi misafirimızın faydalanmasına açacağız” diye konuş-tu.

Milliyet Gazetesi Genel yayım Yönetmeni Fikret Bila, Erdoğan Bayraktar ile Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Muğla’nın [r] Bodrum ilçesinde tekneyle yaptığı denetimleri konuştu.

Çevre ve ޞehircilik Bakanı, “Tekne gezisi gibi göründüğüne bakmayın. Başbakan çağırdı, ekibimi alarak gittim; kıyı denetimi yaptık, daha önceki denetimler ile alaka-lı bilgi sunduk ve yeni kıyı tasarımmizi konuştuk” diye konuş-tu.

Bayraktar şunları belirt ti:

“Çok çok büyük tasarımmiz var, uzun süredir üzerinde çalışıyoruz. Çanakkale’den iskenderun’a kadar tüm sahile çekidüzen vereceğiz. tüm sahili çirkin ve ruhsatsız yapılardan temizleyeceğiz, işgallere son vereceğiz, sahillerimizi misafirimızın faydalanmasına açacağız. Kıyılarımızı Kıyı Kanunumuza ve ötek i mevzuata uygun hale getireceğiz. tasarımnin özü budur ve maksa-dı budur.”

Çirkin ve kirli görüntü

Bayraktar, Başbakan Erdoğan’ın kıyıdan gördüğü manzara için şöyle söyledi:

“Biz o gün sadece Bodrum sahillerini değil daha geniş bir bölgeyi kıyıdan izledik. Sayın Başbakan da gördüğü çirkin ve kirli yapılaşmadan rahatsız oldu. Bu proble-mi halletmemiz gerektiğini belirt ti. Kıyılarda, Kıyı Kanunu’nun öngördüğü 50-100 m kuralının pek çok yerde ihlal edildiğini sapta-dık. Zaten biz uzun süreden beri sahillerimizi kıyıdan teknelerle, helikopterler ile ve karada haritalar üzerinden ayrınntılı bir araştır-ma ve denetime tabi tuttuk. Görüntüler aldık, kayıtlar yaptık. Kıyı Kanunu’na ve alaka-lı ötek i mevzuata uygun olmayan yapıları ve tesisleri de sapta-dık. Bu belirlemeleri yaptıktan sonra da uygulamaya yönelik tasarımmizi geliştirdik.”

Üç ayaklı tasarım

Bakan Bayraktar kıyı tasarımınin nasıl uygulanacağı konusunda da şu bilgiyi verdi:

“Kıyılardaki hukuk ihlallerini önleyeceğiz. 1992 öncesindeki mevzuat ile sonrasındaki mevzuata göre ayrı değerlendirme yapıyoruz. Daha ev-vel hukuka uygun yapılmış olan yapılara müktesep hak (kazanılmış hak) olduğu için dokunmayacağız. Ama hukuka aykırı şeklinde yapılmış olan yapı ve tesisleri kaldıracağız. Ruhsatlı olmayan, 50-100 m kuralına aykırı inşa edilmiş yapıları ve tesisleri görüntü ve çevre kirliliği yaratmıyorsa bedelini ödeyip kamulaştıracağız, derme çatma olanları ise enkaz bedelini ödeyerek kaldıracağız. Böylece kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Bu uygulama ile kıyılarımızı görüntü ve çevre kirliliğinden kurtaracağız. 0-50 m arasında tesis olmayacak. 50-100 m arasında geçici tesis, 100 mden başlamak üzere de yapıların hukuki uygun hale getirilmesini sağlayacağız. işgale izin vermeyeceğiz, misafirimız da sahillerimizden rahat bir şekilde yararlanabilecekler. Kıyılarımızı kanuna uygun hale getirerek kıyı yağmasını önleyeceğiz. Yeşili ve maviyi koruyarak sahillerimizi güzelleştireceğiz. Kıyılarda ruhsatsız, derme çatma, çirkin ve kirli yapılaşmaya izin vermeyeceğiz.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz