Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Başçı Etkisiz Mi Kalacak?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 27 Ağustos 2013 - 10:32:29
Başçı Etkisiz Mi Kalacak?

Başçı etkisiz mi kalacak?…Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın konuşmalarını yorumladıGaranti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın bugün yaptığı izahatların mevcut global baskı altında TL’nin değerlenmesine katkı sağlama ihtimalini düşük farkettiklerini diye getirdi. Gizem Öztok Altınsaç Foreks’e verdiği demeçte, enflasyon %6.2’ye düşene kadar faiz […]

Basci-Etkisiz-Mi-KalacakBaşçı etkisiz mi kalacak?…
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın konuşmalarını yorumladı
Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı’nın bugün yaptığı izahatların mevcut global baskı altında TL’nin değerlenmesine katkı sağlama ihtimalini düşük farkettiklerini diye getirdi.

Gizem Öztok Altınsaç Foreks’e verdiği demeçte, enflasyon %6.2’ye düşene kadar faiz PD’ler için önceki PPK’da [r] duyurulan %6.75’in altına inmeyeceğinin ve ek parasal sıkılaştırma için de %7.75’in

üzerine çıkmayacağının açıklandığına dikkat çekerek, “Kurda seviye belirtilmesini de oldukça çok etkin bulmuyoruz” diye konuş-tu.

Ekonomist Gizem Öztok Altınsaç sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Tüm bunlara ek şeklinde TL bu denli değer kaybetmişken, faizin bundan sonra enflasyon %6.2’ye düşene kadar değişmeyeceği yönünde MB’nın kendini bağlaması da mutlaka riskli.

Enflasyon da görünümün bozulduğunu düşünüyoruz ve se-ne sonuna kadar %6.2’ye düşme ihtimalini, hele ki TL bu denli değer kaybetmeye devam eder iken olası bulmuyoruz.

Global manada bu denli belirsizlik varken Erdem Başçı’nın mutlaka net bir şekilde “döviz kurunda şu anki hareketleri geçici görüyoruz, oldukça çok eminim bundan” şeklindeki izahatlarını şaşırtıcı buluyoruz. Bu tarz güçlü bir sözlü müdahalenin özel olarak yapıldığını düşünüyoruz.

Bu durumda faizde değişiklik olmayacağı açıklandığına göre ilerleyen vadede MB’nın oldukça yüksek miktarda döviz satma ihtimali yüksek.

MB Başkanı’nın kuru düşürmede mutlaka kendinden emin TL’nin seviyesini telaffuz etmesi, buraya faiz dışında deği-şik müdahaleler geleceğini düşünmemize nede n oluyor.

Tüm bu açıklamalar gelir iken TL’de de değer kaybı sürüyor. Açıklamalardan ev-vel 2.3440 olan sepet 2.3620’ye yükselmiş durumda.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz