Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bakandan Irkçılık Açıklaması
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Mayıs 2013 - 18:05:58
Bakandan Irkçılık Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe Takımı-Galatasaray derbisinin arkasından gündeme gelen ırkçılık tartışmaları ile ilgili, “Biz tarih boy…Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe Takımı-Galatasaray derbisinin arkasından gündeme gelen ırkçılık tartışmaları ile ilgili, “Biz tarih boyunca kafatasçılık yapan bir millet olmadık” diye konuş-tu. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bakanlık konferans salonunda tertiplenen “2013 yılı […]

Bakandan-Irkcilik-AciklamasiGençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe Takımı-Galatasaray derbisinin arkasından gündeme gelen ırkçılık tartışmaları ile ilgili, “Biz tarih boy…
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe Takımı-Galatasaray derbisinin arkasından gündeme gelen ırkçılık tartışmaları ile ilgili, “Biz tarih boyunca kafatasçılık yapan bir millet olmadık” diye konuş-tu.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bakanlık konferans salonunda tertiplenen “2013 yılı Sezonu Üniversiteler Spor Ligi Ödül Töreni”ne katıldı. [r] Üniversiteli öğrencilere kupa ve madalyalarını veren Kılıç ile Gaziantep ili Zirve Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı futbolcusu Yassir Said Elbusaidy arasında geçen diyalog son zamanda Türkiye’de yaşanan ırkçılık tartışmalarını akla getirdi. Bakan Kılıç, ödül töreni esnasında sahnede siyahi oyuncuya “Nerelisin” diye sorması sonucu, “Samsunluyum” cevabını aldı. Bunun sonucu salonda renkli anlar yaşandı.

Konuya yönelik törenin arkasından çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplayan Kılıç, “Nerelisiniz diye aslında memleketlerini sordum gençlere ‘Samsunluyuz’ diye konuş-tuler. Kenyalı olduklarını sonradan öğrendim. ev-vel Samsunlu olduklarına inandım yalnız. Liseyi Samsun ilinde okumuşlar. ޞu anda Gaziantep ili Üniversitesi’nde öğrenci gençler” diye konuş-tu.

Son oynanan Fenerbahçe Takımı-Galatasaray derbisinde Fildişili oyuncu Drogba’ya ޞükrü Saraçoğlu Stadı’nda ‘muz’ gösterilmesiyle alaka-lı soru sonucu Kılıç, “Renkleri deği-şik yaratan, kainatı yoktan var eden Allah. Son maç esnasında yaşananları da tartışmaları da doğrusu oldukça çok yanlış buluyorum. Türk toplumunun inançları ve gelenekleri ırkçılık kavramını yaşama imkanı zaten vermez. Bu toplumun haritasında, medeniyet ve kültürel kodlarında ırkçılık kavramının yeri yok. Biz tarih boyunca kafatasçılık yapan bir millet olmadık. Biz misafiri ırklara göre üstün ya da zayıf ırklar şeklinde adlandıran bir millet olmadık. Dolayısı ile yaşananların noktalanmasını, yapılanların bireysel ayıplar şeklinde görülmesini, ayıplanmasını, kınanmasını ama bir yandan da unutulmasını arzu ediyorum. Bu toplumda ırkçı tohumlar yeşermez. Bu toplumda birileri anlık hareketler ile düşüncesizce bu tarz yanlış eylemler içine girebilir ama bu tür eylemler uzun soluklu olmaz. Bu ülke hoşgörününü ve barışı ülkesi ve inancımızı onu reddediyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Kılıç, “Galatasaray’ın Fenerbahçe Takımı’yi yapılan ırkçı saldırıya yönelik UEFA’ya şikayet edeceği” iddialarını ise, “Ben bununla alaka-lı kulüplerden resmi bir izah duymadım” cevabını verdi.

Gaziantep ili Zirve Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı oyuncuları Yassir ve Kombo ise Türkiye’de yaşamaktan memnun olduklarını söyled iler. Siyahi sporcular, her ülkede iyi ve kötü misafirin olduğunu ifade ederek, Türkiye’de ırkçılık konusunda bugüne kadar herhangi bir so-run yaşamadıklarını dile getirdiler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz