Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bakan Yazıcıdan 1.5 Milyon Kişiye Müjde
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:56:04
Bakan Yazıcıdan 1.5 Milyon Kişiye Müjde

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, üyeliğin zorunlu olduğu ticaret odaları ile ilgili, “Aidat tahsilatlarını gelirlerini kamu gücüne yaslanarak elde ediyorlar. Düzenlemeler yapılmalı” diye konuş-tu. Yazıcı ‘kendilerine çeki düzen versinler’ diye de akaryakıtçıları uyardı.Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye genelinde 1.5 milyonu bulan ticaret erbabına oda aidatları ile alaka-lı müjde verdi. Yasaya göre faaliyette olan […]

Bakan-Yazicidan-15-Milyon-Kisiye-MujdeGümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, üyeliğin zorunlu olduğu ticaret odaları ile ilgili, “Aidat tahsilatlarını gelirlerini kamu gücüne yaslanarak elde ediyorlar. Düzenlemeler yapılmalı” diye konuş-tu. Yazıcı ‘kendilerine çeki düzen versinler’ diye de akaryakıtçıları uyardı.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye genelinde 1.5 milyonu bulan ticaret erbabına oda aidatları ile alaka-lı müjde verdi. Yasaya göre faaliyette olan her firmasın üye olma zorunluluğu olduğu ticaret odalarına ödediği aidat ve genel kurul gibi kalemlerden alınan ücrette düzenlemeye gidileceğini anımsatan Yazıcı, odaların işlevleri [r] ile alaka-lı düzenleme yapılması gerektiğini belirt ti. Her firma, bağlı olduğu odaya aylık 110-300 lira arasında matbu ödeme yapar iken yıllık beyan ettiği kazançlarından da binde 5 oda payı şeklinde munzam aidat adı altında 2 taksitte ödeme zorunluluğu bulunuyor.

ODALAR KAMU GÜCÜNE YASLANIYOR

Gündemle alaka-lı STAR’ın sorularını cevaplayan Bakan Yazıcı, oda aidatları ile alaka-lı şunları belirt ti: “Hem esnaf sanatkarlar odası, hem ticaret ve sanayi odalarının kuruluş kanunu ile alaka-lı çalışmalar yapmamız gerekir. Odaların işlevleri ile alaka-lı düzenleme yapılması gerekli. Türkiye’de 3 bin 100 tane esnaf odası var. Belki de bu alanları biraz daha rekabete açmak gerekir diye düşünüyorum. Aidat tahsilatlarını, gelirlerini kamu gücüne yaslanarak elde ediyorlar. Bu alanlara dairde rekabet ortamını oluşturabilir düzenlemeler yapılmalı diye düşünüyorum. Düşünce bazında var. Onlar yapılması gerekir.”

BANKA ÜCRETLERiNi REKABET DÜŞžÜRÜR

Bakan Hayati Yazıcı, tüketicilerin en oldukça çok şikayet ettiği kredi kartı aidatı ve bankaların işlem ücretleri ile alaka-lı şeklinde da, “Bankalar tüketiciye yıllık kart aidatı ile alaka-lı hiçbir ücret almayacağı bir kredi kartı türünü sunmak zorunda. Faiz dışı hangi kalemlerden ücret alınacağı konusunu BDDK belirleyecek. Niye tarife getirmedik? Bankalar tarife getirilmesi halinde tarifedeki rakamı alırlar. Eminim ki bankalar arasındaki rekabet buradaki ücreti aşağı çekecek. Yalın kredi kartına dairolarak taksit yapabilir mi, diyorsunuz onu da bankalar arasındaki rekabet belirleyecek. Anlaşma olursa Rekabet Kurulu devreye girer. Ne göreceklerini biliyorlar” diye konuş-tu.

KART FAiZiNE BDDK EL ATMALI

Bakan Yazıcı “Kredi kartlarına dairfaiz oranları yüksek sanırım. BDDK’nın bu meseleye bir el atması gerektiğini düşünüyorum” diye konuş-tu.

ÖTV’SiZ AKARYAKITIN sonucu GiDECEĞiZ

Türkiye ekonomisini yıllık 2.5 milyar dolarlık vergi kaybına uğratan kaçak akaryakıtla mücadelenin artarak devam edeceğini anımsatan Yazıcı, özel mobil ekiplerin ucuz yakıt satılan şehirler arası yollarda denetim yapacağını diye konuş-tu. Yazıcı, şunları belirt ti: “Bana ulaşan bilgilere göre jet yakıtında ve deniz taşımacılığında, ÖTV’siz yapılan tahsis dolayısı ile büyük ölçüde kaçakçılık yapıldığı kanaati var. Bu kanaati ifade ediyorum ki herkes çeki düzen versin kendisine. Bunların sonucu etkin bir şekilde gideceğiz. Nisan ayında yürürlüğe giren değişiklikler ile akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleyi etkin hale getirdik. Herhangi bir istasyon, bir pompada olsa dahi kaçak akaryakıt olması halinde faaliyetten men edilecek. Geçenlerde iki üç tanesi Samsun ilinde kapatıldı. Caydırıcı, ileride bunların lisansları da iptal edilecek.”

EPDK’dan online takip

EPDK akaryakıtın Türkiye’ye girişinden nihai tüketiciye varıncaya kadar bunu takip edecek bir online sistem kuracağını kaydeden Yazıcı “Depolara varıncaya kadar. Yaygın bir şekilde yapılacak. EPDK da lisans verirken, firmaleri denetleyecek. Bunları denetleyin bakın misafirin ticari faaliyetlerinin önüne ticari duvarlar çıkarmayın ama check denetim yapabileceğiniz yani risk değerlendirmesi yapmak suretiyle yetkilerinizi kullanın” diye konuş-tu.

Kaçak akaryakıtla alaka-lı mücadelede içişleri Bakanlığı ile mutabakat sağlayamadıklarını kaydeden Yazıcı, şunları belirt ti: “Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede özel ekipler oluşturulmasına dairgeçen se-ne ağustos ayında Resmi Gazete’de yayımlanmış Başbakanlık genelgesinde bir düzenleme var, mobil ekip oluşturulmasına yönelik. içişleri Bakanlığı ile mutabakat sağlayamadık. Onlar deği-şik düşünüyorlar. Onu şimdi çözeceğiz, Başbakanlık’ta. içişleri Bakanlığı kendilerine göre yasal mevzuata uygun olmadığını düşünüyor. Ben katılmıyorum. maksadı mız şu, mesela Ankara’dan Konya’ya gidiyorsunuz yol üzerinde istasyonlar var, ucuz yakıt var diyor. Ekip gelecek ucuz yakıtı nasıl satıyorsunuz, nereden temin ediyorsun buna bakacak. Anlık beklenmedik yerde müdahale edecek. Kanıtları bulursa mahkemeye sevk edecek.”

Kimse çözüm sürecini sabote olasılığını alamaz

Çözüm sürecinin kimsenin geri dönülmesi olasılığını alamayacağı bir yerde olduğunu ifade eden Bakan Yazıcı “Çözüm sürecinde bana göre kimsenin geri dönülmesi olasılığını alamayacağı bir yerdeyiz. Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasının Türkiye’ye, bölgeye, coğrafyaya neler kazandırabileceğini son altı-yedi aylık zamanda olup bitenler herkese apaçık gösteriyor. Hiç kimse de böylesine kazanım sağlayan bir süreci sabote etme olasılığını alamayacağı, böyle bir lüksünün olmayacağı idraki içerisinde diye düşünüyorum. Son on sene-de güven ve istikrar ülkeyi büyüttü. Çözüm süreci, Doğu ve Güneydoğu’da da hem sosyal hem ekonomik kalkınmamıza ivme kazandırabilir bir zemin oluşturdu.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz