Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Bakan Çağlayandan Mısırla İlgili Önemli Açıklama
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:56:29
Bakan Çağlayandan Mısırla İlgili Önemli Açıklama

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Mısır’la gerek ikili, gerekse transit ticaretimizde herhangi bir sıkın-tı görünmüyor” diye konuş-tu.Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır izleme Masası sayesinde bu ülkede yaşanan gelişmeleri anında izleyerek, taleplere karşılık verdiklerini belirterek, “Mısır izleme Masası’na dün gece itibarı ile gelen talep sayısı 108 oldu. Bunların 11’i güvenlik, 97’si ticari. Ticari talepler daha oldukça çok […]

Bakan-Caglayandan-Misirla-ilgili-Onemli-AciklamaEkonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Mısır’la gerek ikili, gerekse transit ticaretimizde herhangi bir sıkın-tı görünmüyor” diye konuş-tu.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mısır izleme Masası sayesinde bu ülkede yaşanan gelişmeleri anında izleyerek, taleplere karşılık verdiklerini belirterek, “Mısır izleme Masası’na dün gece itibarı ile gelen talep sayısı 108 oldu. Bunların 11’i güvenlik, 97’si ticari. Ticari talepler daha oldukça çok lojistik, bankacılık ve ödemeler konularında. Bu [r] sorulara cevaplar anında iletiliyor” diye konuş-tu.

Zafer Çağlayan, “Mısır’la gerek ikili, gerekse transit ticaretimizde herhangi bir sıkın-tı görünmüyor” diye konuş-tu.

Bakanlıkta basın mensuplarının Mısır’da yaşanan gelişmelere dairsorularını cevaplayan Çağlayan, “Bazı Türk firmalarının, Ülker’in üretimi durdurduğu haberleri var. Türkiye’de 250 firma orada iş yapıyor, oradaki firmaları korumak için adım atabilir mısınız?” şeklindeki soru sonucu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün bu konunun insani boyutu hakkında geniş açıklamalarda yer aldı ğınu anımsattı.

Bu boyutu ile Mısır’da bir insanlık ayıbı yaşandığını anımsatan Çağlayan, bir an ev-vel aklıselimin Mısır’da hakim olması temennisinde tespit edil-di. Çağlayan, “İstanbul ilinde dört ağaç kesildiği için kanallarını 24 saat açanları, bütü n dünyaya orada insanlık ayıbının olduğu bir ortamda insani görevlerini yapmaya davet ediyorum. Aynı hassasiyeti daha fazla göstermeleri gerektiğini ifade ediyorum” diye konuş-tu.

Çağlayan, akan kanın bir an ev-vel durması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Neredeyse ağustos ayında tatile çıkmış gibi kendilerini kabul eden BM Güvenlik Konseyi. dün toplantı yaptı, izahatlarını gördünüz. Toplantı yapmanın ve açıklamanın değerinin asl a olmadığı bir komediyi hep birlik-te izledik. Bu meselede ötek i ülkelerin de oldukça çok süratli şekilde adım atmaları gerektiğini, insan hakkı örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının mutlak surette Mısır’daki gelişmelere ‘dur’ diyecek girişimleri başlatmaları gerek. yani orada bir insanlık ayıbı, insanlık suçu maalesef bütü n dünyanın gözü önünde işlenmeye sürüyor.”

MISIR’DA 260’A YAKIN TÜRK YATIRIMCISI VAR

Mısır’ın Türkiye’nin Kuzey Afrika’da ehemmiyetli bir ticari partneri olduğunu anımsatan Çağlayan, Suriye’de yaşanan sıkıntı-lar nedeni ile bu ülke üzerinden transit ticaret yapılan ülkelere şimdi Mısır üzerinden ulaşım sağlandığına dikkat çekti. Mısır’da oldukça çok ehemmiyetli Türk yatırımcılarının yer aldı ğınu bildiren Çağlayan, şunları söyledi:

“Mısır’da 260’a yakın Türk yatırımcısı var. Türkler’in toplam bütü n dünyadaki uluslararası yatırım toplamı tahmini 25 milyar dolar civarında. Bunun 5-6 milyar doları Afrika kıtasında. Afrika kıtasındaki Türk firmaların toplam yatırımlarının üçte biri de Mısır’dadır. Türk firmaları bakımındanehemmiyetli olduğu kadar Mısır bakımındanda ehemmiyetli bu yatırımlar. Oradaki firmalar 50 bin üzerindeki insana istihdam sağlıyor. Mısır’ın ihracatında oldukça çok ehemmiyetli paya malikler.”

Türk yatırımcıların özel olarak Arap Baharı ve Mısır’daki darbeyle negatif yönde etkilendiğini anımsatan Çağlayan, gelişmeler sonrasında Ekonomi Bakanlığı şeklinde Mısır izleme Masası kurduklarını ve bu sayede Mısır’da yaşanan gelişmeleri anında izleyerek, taleplere karşılık verdiklerini diye konuş-tu. Çağlayan, “Mısır izleme Masası’na dün gece itibarı ile gelen talep sayısı 108 oldu. Bunların 11’i güvenlik, 97’si ticari. Ticari talepler daha oldukça çok lojistik, bankacılık ve ödemeler konularında. Bu sorulara cevaplar anında iletiliyor.” Kaynak: haber365.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz