Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

BackUp Klasörünü Silen Virüs
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:18:46
BackUp Klasörünü Silen Virüs

BackUp klasörünü silen virüs…Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in analizlerine göre, dosya yedeklerini hedef alan bir solucan, Temmuz ayında dünyanın en yaygın tehdidi oldu.“Win32/Bundpil.A” şeklinde tanımlanan bu solucan, aslında oldukça yetenekli. USB ve flash disk bellekler yolu ile bulaşıyor, pek oldukça çok dosyayı silebiliyor, kullanılamaz hale getiriyor ve bilgisayarı uzaktan erişilebilir duruma getiriyor. faka t ötek i […]

BackUp-Klasorunu-Silen-VirusBackUp klasörünü silen virüs…
Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in analizlerine göre, dosya yedeklerini hedef alan bir solucan, Temmuz ayında dünyanın en yaygın tehdidi oldu.
“Win32/Bundpil.A” şeklinde tanımlanan bu solucan, aslında oldukça yetenekli. USB ve flash disk bellekler yolu ile bulaşıyor, pek oldukça çok dosyayı silebiliyor, kullanılamaz hale getiriyor ve bilgisayarı uzaktan erişilebilir duruma getiriyor. faka t ötek i solucanlardan deği-şik şeklinde “Backup” başlığı ile açılan yedekleme amaçlı klasörleri de siliyor.Bulut [r] tabanlı zararlı yazılım istatistik sistemi ESET Live Grid verilerine göre bu yılın Temmuz ayında % 3.78’lik bulaşma oranı ile bütü n dünyada en yüksek karşılaşılan tehdit “Win32/Bundpil.A” adlı solucan (worm) oldu.

Win32/Bundpil.A, USB ya da flash disk gibi çıkarılabilir bellekler aracılığı ile bilgisayara yayılıyor. Solucan bir URL adresi içeriyor. Bu adresten bir internet sitesine bağlanıyor ve buradan bir oldukça çok dosya indirmeye çalışıyor. Bu dosyalar çalıştırılıyor ve HTTP protokolü kullanılıyor. Solucan bu aşamalardan sonra .exe, .vbs, .pif ve .cmd gibi bilgisayarın çalışması bakımındanhayati ehemmiyet taşıyan sistem dosyalarını silebiliyor.

Diğer pek oldukça çok solucan gibi Win32/Bundpil.A , oldukça çok yönlü yeteneklere malik. Sisteme indirgediği yazılımlar ile kullanıcının haberi olmadan, bilgisayarı uzaktan erişilebilir hale dönüştürebiliyor. Dosyalar bu yolla çalışamaz hale getirilebiliyor ya da tamamen silinebiliyor.

Hedef Backup

Ancak bu solucanın deği-şik ve sinsi bir yönü daha var. Eğer bilgisayarda “Backup” başlığı ile açılmış bir klasör varsa ve burada dosyalar yedeklenmişse, bu klasörü hedef alıyor. özel olarak ingilizce konuşulan ya da ingilizcenin yaygın şeklinde kullanıldığı ülkelerde kolaylıkla ve sıklıkla “Backup” başlığı ile klasörler açılıyor. Normalde daha oldukça çok sistem dosyalarını hedef alan Win32/Bundpil.A, bu başlıkla belirle-diği klasörü de hedef şeklinde belirliyor ve bu klasördeki dosyaları çalışamaz hale getiriyor ya da siliyor. Böylece bu klasörlerde yedeklenmiş olabilecek sistem dosyaları da işe yaramaz hale geliyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz