Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Ayşe Arman Kürtaj Hikayesini Oku
Ayşe Arman Kürtaj Hikayesini Oku

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman bugünkü köşesinde okuyanı altüst eden bir kürtaj hikayesine yer verdi. Devlet hastanesinde narkozsuz kürtaj edilen Eda K.B.’nin hikayesinin anlatıldığı mektupta tüyleri diken diken ifadeler yer alıyor. Kürtaj olduğu için doktorun kendisini cahillikle suçladığını, “kocanın altına yatmayı biliyorsunuz ama.[r].” şeklinde hakaret içeren cümleler kurduğunu yazan Eda K.B., kürtaj olanları cezalandırmak için […]

Ayse-Arman-Kurtaj-Hikayesini-Oku

Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman bugünkü köşesinde okuyanı altüst eden bir kürtaj hikayesine yer verdi. Devlet hastanesinde narkozsuz kürtaj edilen Eda K.B.’nin hikayesinin anlatıldığı mektupta tüyleri diken diken ifadeler yer alıyor. Kürtaj olduğu için doktorun kendisini cahillikle suçladığını, “kocanın altına yatmayı biliyorsunuz ama.[r].” şeklinde hakaret içeren cümleler kurduğunu yazan Eda K.B., kürtaj olanları cezalandırmak için devlet hastenesinde narkozsuz kürtaj uygulandığını iddia etti.
işte o mektup:
‘iÇiMiZ oldukça çok ACISA DA ALDIRMAYA KARAR VERDiK’
iki evladım var, 37 yaşındayım. Eşimle korunmamıza karşın bir şekilde hamile kaldım. Olurdu olmazdı derken, içimiz oldukça çok acısa da, aldırmaya karar verdik. oldukça çok zor bir karardı ama yaptırmak zorundaydık. Maddi olarak üçüncü bir çocuğu büyütmemiz, yetiştirmemiz mümkün değil. Çocuk demek para demek. Yok böyle bir imkânımız.
‘KÜRTAJ OLMAK 750 LiRADAN BAޞLIYORMUޞ’
Böyle sakin yazdığıma bakmayın. Geçen hafta hamile olduğumu öğrenince şok yaşadım. Eşim de, en az benim kadar perişandı. Hemen fiyatları incele me ya başladık, kürtaj olmak 750 liradan başlıyormuş, diye konuş tuk ki, Devlet hastanesine gidelim…
‘DOKTOR AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ’
Salı günü bir devlet hastanesinin Aile Planlama Merkezine gittim. Ultrasona aldı doktor beni. Evet, bebek vardı. Kadın doktor açtı ağzını yumdu gözünü, ilkokul mezunuyla üniversite mezunu arasında en ufak bir fark yok. Hepiniz aynısınız! diye konuş tu. Hekimlikten ve hasta psikolojisini anlamaktan uzak, sadece kişisel egosunu tatmine dayalı bir sürü söz sarf etti. Hiç cevap vermedim, vermek de istemedim, çünkü benim üzüntüm bana yetiyordu.
‘ETEK TIRAޞI OL, BANYO YAP’
Perşembe gününe randevu verdi. gelir iken etek tıraşı olmamı, banyo yapmamı ve bir de etek getirmemi belirt ti. Tuhafıma gitti. Ha bir de gelmeden, mutlaka bir şeyler ye! diye konuş tu. Oysa narkoz alacağımı düşündüğüm için, Bu doğru olmaz! diye geçirdim aklımdan.
‘KOCANIN ALTINA YATMAYI BiLiYORSUN AMA
Perşembe sabahı erkenden kalktım ve hazırlandım, eşimle yola koyulduk. Saat tam 08.45te hastanedeydik. Eşimi bekleme salonuna aldılar, beni de başka bir bölüme. Odada 4 kadın dık. Bir saat kadar bekledikten sonra doktor hanım geldi. Sanki çocuklarıymışız gibi, Geçin bakim şuraya diye konuş tu, geçtik. Üreme sistemini anlattı. Sonra da verdiği bilgilerin pekiştiğinden emin olmak adına, Neyle korunacaksın bundan sonra? gibi sorular sordu. Cevap veren kadına, Madem öyle, bunu daha evve l niye yapmadın? diye konuş tu. Kadın, Kocam… diye geveleyince Altına yatmayı biliyorsun ama diye azarı bastı.
ODADAN ÇIKAN KADINLARIN YÜZÜNDEKi DEHޞET iFADESi
Sonra bizi ranzaların olduğu bir odaya aldılar. 4 yatak vardı 4ü de birbirinden leş, camlar açık. Eteklerimizi giymemiz söylenince, hiç tanımadığım kadınların önünde soyundum, iç çamaşırımı çıkardım, eteğimi giydim ve sıramı beklemeye başladım. Kadınları tek tek, başka bir odaya alıyorlardı. Meğer en korkunç şey o odada yaşanacakmış da, haberim yokmuş! Ben en sonuncuydum. Odadan çıkan her kadının yüzünde dehşet ifadesi vardı ve kimsenin ağzını bıçak açmıyordu. Sıra bana geldi.
NARKOZSUZ KÜRTAJ
Odaya girdim. O odanın da camı açıktı, jinekoloji masası da camın yanındaydı. Uzanmam belirtil di. Ben hâlâ saf bir şekilde narkozcu bekliyorum. Herhalde bir narkozitör gelip beni uyutacak diyorum. Masanın hemen yanında ağzı açık bir tıbbi atık çöp kovası var, içi de kanlı gazlı bez ve pamuk dolu, ona bakıyorum. Bu arada, odanın kapısı açık hasta mahremiyeti yok, isteyen istediği gibi girip çıkıyor. Allahım ben napıyorum burada? Bu insanların arasında işim ne? demeye kalmadan, bir spekülümün kabaca içime yerleştirilmesiyle irkildim. Meğer kürtaj yapar iken ne narkoz, ne sakinleştirici, ne de ağrı kesici hiçbir şey vermiyorlarmış!
‘BEBEĞiMi, BEN KENDiMDEYKEN VAKUMLADILAR’
O an yaşadığım bedensel ve duygusal travmayı asla unutmayacağım. Ağlamaya başladım. Ki ben ketum bir insanım kolay kolay ağlamam ama rızam da olsa, gözümün önünde bebeğimin alınması, kocaman bir aletin bebeğimi ben kendimdeyken vakumlaması…
‘HER ޞEYDEN NEFRET ETTiM’
Beni oldukça çok sarstı. Her şeyden nefret ettim. Kendimden, eşimden, çaresizliğimizden, bunu bana yapan insanlardan, maruz kaldığım bu iğrençlikten, bu zihniyetten… Beş dakika kadar sürdü. Masanın kenarlarını sıkmaktan avuçlarımın içi acıdı, morardı. Ayağa kalktığımda titriyordum. Kendimi tecavüze uğramış gibi hissediyordum. Zaten duygusal olarak, orada tecavüz ettiler bana.
‘DEVLET KADINLARI BÖYLE CEZALANDIRIYOR’
Yaşadıklarımı şimdi yorumladığimde… Kürtajın, narkoz, sakinleştirici, hatta ağrı kesici bile verilmeden yapılmasını, devletin kadınları bir tür cezalandırma şekli olduğunu düşünüyorum. Benim bedenim, benim kararım diyorsunuz öyle mi? Alın size! demek bu. Başka yerlerde, tür acı deneyimler yaşayan kadınlar var mı bilmiyorum. Ben yaşadıklarımı paylaşmak istedim, belki konu dikkatini çeker, yazarsın ve bu sayede bazı şeylerin değişmesine vesile olursun… Sevgiler. (Eda K.B.)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • nil erkoclar ayse arman
  • ayşe arman nil
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz