Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Aynalarla İlişki Neden Önemli?
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:24:32
Aynalarla İlişki Neden Önemli?

Aynalarla ilişki neden önemli?…Kişinin görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması, yani beden dismorfofobik bozukluğu, hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına yol açıyor.İstanbul ili – Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Hızlan, dismorfofobi bozukluğunu, “Kişinin bedensel görünümünün bir detaaysını aşırı önemsemesi ve bununla alaka-lı değişik biçimlerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu detaay ile ya da […]

Aynalarla-iliski-Neden-OnemliAynalarla ilişki neden önemli?…
Kişinin görünümünde gerçek olmayan, imgesel bir kusur ile sürekli meşgul olması, yani beden dismorfofobik bozukluğu, hastaların kendilerini günlük yaşamdan soyutlamasına yol açıyor.
İstanbul ili – Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Hızlan, dismorfofobi bozukluğunu, “Kişinin bedensel görünümünün bir detaaysını aşırı önemsemesi ve bununla alaka-lı değişik biçimlerde uğraşarak zamanının pek çoğunu bu detaay ile ya da dolaylı biçimde onunla bağlantılı şeyler ile geçirmesi hali” diye tanımlıyor.

Bu durum şahsıın [r] yaşam kalitesini negatif etkileyerek, sosyal ve mesleki yaşamında bir takım olumsuzluklara sebe p olduğunu ifade eden Hızlan, sıkın-tı hakkında şu bilgileri aktarıyor:

“Kişi için rahatsızlık veren bedensel detaay gerçekte fark edilmeyebilir ya da hafif düzeyde dikkati çekici bir özellik olabilir. Bu bozuklukla kastedilen nokta belirgin bir bedensel kusurun yarattığı ruh hali değildir. Bu özel olarakri ile bu bozukluk, var olduğuna inandığı bir hastalık nedeni ile aşırı zaman harcanması ile belirgin olan somatoform bozukluklar içerisinde yer alır ve davranış özel olarakri şeklinde da benzemektedir. Hasta vaktinin çoğunu ya ayna karşısında ya da var olduğuna inandığı proble-mi ispatlamakla uğraşarak geçirir.

ESTETiK CERRAHi proble-mi ÇÖZMEYE YETMEZ

Somatoform bozuklukta kişi, bir hastalığı olduğuna inanmakta, hekimlerin bunu fark edemediğini, tanı koyamadığını düşünerek sürekli doktor değiştirmekte ve etrafındakileri de bu hastalığın varlığına inandırmaya çalışmaktadır. Beden dismorfik bozukluğunda da aynı davranış biçimi, hayali ya da belirsiz bir beden kusuru sonucu odaklanır. Bu kusurun muhatapları genelikle estetik cerrahlar olur; faka t var olduğuna inanılan kusurun özelliği, deği-şik alanlardaki Araştırmacıların da süreç içine katılmalarına yol açabilir. ayrıca hastanın çevresindeki insanlar da sürekli bu kusurun varlığı sonucu inandırıcı olmaya çalışan açıklamalar dinlemek zorunda kalırlar.

DiSMORFOFOBi YEME BOZUKLUĞU iLE KARIޞTIRILMAMALI

Beden dismorfik bozukluğuna sıklıkla başka psikiyatrik tanılar da eşlik eder. Öncelikle takıntı hastalığı (obsesif kompulsif bozukluk), kaygı bozuklukları (anksiyete bozuklukları) ve depresyon sıklıkla beden dismorfik bozukluğu ile birlik-te görülebilir. Bununla birlik-te beden dismorfik bozukluğu, yeme bozukluklarının bir parçası olan kendini şişman görme hali ile karıştırılmamalıdır.

HASTALIK HASTASI OLMAYIN

Tipik davranış özel olarakri tarif edilirken, pek oldukça çok insan kendisinde de birtakım bazı benzeri davranış özel olarakrinin hafif biçimlerde yer aldı ğınu düşünebilir. Bu durum misafirin kendi psikiyatrik sağlıkları konusunda endişeye düşmelerine, okudukları değişik yazılardan sonra psikiyatrik hastalıkları olduğuna inanmalarına yol açar. Oysa bu doğru değildir. Çağdaş psikiyatrik tanı sistemleri bir semptomun varlığı kadar onun günlük hayat içerisinde ne kadar fonksiyon bozulması yarattığını da önemser.

MUTLAKA PSiKiYATRi UZMANINA DANIޞILMALI

Belirgin olmayan kusurların giderilmesi ya da giderilmiş gibi yapılmasının bu hali düzelteceği düşünüldüğünden hasta birtakım bazı bu tür cerrahi ve tıbbi uygulamalara maruz kalmış olabilir. Oysa düzeltiyormuş gibi yapma girişimleri hemen hemen hiç işe yaramaz. Beden dismorfik bozukluğu da ötek i nörotik rahatsızlıklar gibi kaygı temelli bir rahatsızlık olduğu için tedavisi de kaygıyı check altına almak temel prensibine göre şekillenir. Nadiren olguların hezeyan düzeylerinde olduğu durumlarda, yaklaşım psikotik hastalıkların tedavisine benzerlik gösterebilir. Bu tür bozukluklar olduğunda mutlaka bir psikiyatri uzmanın başvurulmalıdır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz