Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Atatürk
  • Ana Sayfa » Haber
  • 12 Ağustos 2013 - 11:12:23
Atatürk

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te doğduğu evi yenide n dan restore etti. Çağdaş müzecilik anlayışına uygun şeklinde yenilenen evde Atatürk’ün silikondan yapılmış heykeli de bulunuyor. Türk tarihinin ehemmiyetli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında [r] ‘Atatürk Evi’ şeklinde Selanik’te ziyarete açılan yapı, 60 se-ne sonra yenide n dan […]

Ataturk
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Selanik’te doğduğu evi yenide n dan restore etti.

Çağdaş müzecilik anlayışına uygun şeklinde yenilenen evde Atatürk’ün silikondan yapılmış heykeli de bulunuyor.

Türk tarihinin ehemmiyetli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında [r] ‘Atatürk Evi’ şeklinde Selanik’te ziyarete açılan yapı, 60 se-ne sonra yenide n dan düzenlenerek ziyarete hazır hale getirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın 2010 yılında başlattığı çalışmalar ile ihtiyaç duyulan bütü n onarımları sürat-le tamamlanan yapıya çağdaş bir müze kimliği kazandırıldı.

Üç kattan oluşan binanın zemin katında yer alan ‘Atatürk ve Çocuk Odası’ ile başlanılan tarihi yolculukta, uğranılan her oda Atatürk’ün yaşamını misafirlere aktarıyor. Binanın üst katlarındaki sofalarda evin eski teşhir düzenini gösteren maketler sergilenirken 1. katta ‘Selanik Odası’, ‘Manastır Odası’, ikinci katta ‘İstanbul ili Odası’ ve ‘Ankara ili Odası’ şeklinde isimlendirilen odalar yer alıyor. Atatürk’ün yaşamını anlatan ve yaşamının geçtiği şehirleri tanıtan bilgi panolarına yer verilen mekânın ikinci katındaki ‘Ankara ili Odası’nda ise misafirler Atatürk’ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış heykeli bulunuyor. Atatürk’ün yaşamına ait kesitlerin güçlü bir görsellik ve bilgilendirme ile misafirlere sunulduğu mekânda, arşivlerden Alınan bilgiler ışığında hazırlanan panolar ve belgesel TV filmler ile misafirlere görsel sunum yapılıyor.

143 YILLIK MiLLi TARiH

Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı’nca 1870 yılında yaptırılan ev ev-vel ibrahim Zühdü Efendi’nin, daha sonra Selanikli Abdullah Ağa ve eşi Ümmü Gülsüm’ün mülkiyetine geçti. Ali Rıza Efendi ise bu evi Atanın doğumundan birtakım se-ne ev-vel kiraladı. Atatürk bu evin ikinci katında, güney taraftaki odada dünyaya geldi. Aile, Ali Rıza Efendi’nin 1888 yılında vefatına kadar bu evde ikamet etti. faka t Ali Rıza Efendi’nin vefatından sonra, Zübeyde Hanım çocukları ile birlik-te Atatürk’ün doğduğu evin bitişiğindeki daha küçük bir eve taşındı. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra Selanik’te görevlendirilen Atatürk, bu dönemde, annesi ve kız kardeşiyle birlik-te burada kaldı. O, Selanik’ten ayrıldıktan sonra annesi ve kız kardeşi bir zaman daha bu evde yaşadı. 1912 yılında Selanik kenti Yunanistan’ın yönetimine geçince Atatürk’ün annesi ve kız kardeşi de istanbul’a gelmek halinda kaldı.

Bundan sonraki süreçte bu ev, Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma gereğince Yunan Hükümeti’ne bırakıldı ve sonrasında da bir Yunan aile tarafından satın alındı. Evi daha sonra, Atatürk’e hediye edilmek üzere Selanik Belediyesi satın aldı. Anahtar ise 19 ޞubat 1937 tarihi itibarı ile Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu’na teslim edildi.

Binada 1950 yılında başlatılan çalışmalar tamamlanarak, Atatürk’ün ölümünün 15. yıldönümü olan 10 Kasım 1953 tarihi itibarı ile yapı “Atatürk Evi “ şeklinde ziyarete açıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik’in Apostolou Pavlu Caddesi 17 numaradaki yapı günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile birlik-te aynı yerleşkenin parçası şeklinde müze kimliğiyle hizmet veriyor.
Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz