Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Atatürk Evi Ziyarete Açıldı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 17 Ağustos 2013 - 08:57:00
Atatürk Evi Ziyarete Açıldı

Selanik’teki Atatürk Evi’ndeki 3 se-ne süren yenileme çalışmaları sona erdi. Müze kimliğiyle hizmet veren bina, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katıldığı törenle ziyarete açıldı.SELANiK – Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği ev tahmini üç se-ne süren yenileme çalışmalarının arkasından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yenide n dan ziyarete açıldı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün […]

Ataturk-Evi-Ziyarete-AcildiSelanik’teki Atatürk Evi’ndeki 3 se-ne süren yenileme çalışmaları sona erdi. Müze kimliğiyle hizmet veren bina, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in katıldığı törenle ziyarete açıldı.
SELANiK – Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği ev tahmini üç se-ne süren yenileme çalışmalarının arkasından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yenide n dan ziyarete açıldı.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında hayata gözlerini açtığı ve babası Ali Rıza Efendi’nin vefatına kadar yaşadığı [r] Selanik “Atatürk Evi”nin avlusunda tertiplenen resmi açılış törenine, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kiryakos Gerontopulos, ABD’nin Selanik Başkonsolosu Robert Sanders, Selanik Belediyesi Başkan Vekili Konstantinos Zervas, Selanik Metropiliti temsilcisi, Gümülcine PASOK milletvekili Ahmet Hacıosman, SYRiZA iskeçe ve Gümülcine milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf, Bilgili Holding Başkanı Serdar Bilgili ve Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşunun arkasından Türk ve Yunan milli marşlarının okunması ile başlayan törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, “Bugün, bizim için manevi açıdan oldukça çok ehemmiyetli bir gün” diye konuş-tu.

“Atatürk Evi”nin, Atatürk’ün hatırasına yakışabilir şekilde çağdaş bir anlayışla yenilenmesi maksadı ile sürdürülen çalışmaların sona erdiğini ifade eden Çelik, “Böyle bir günde devletimizin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve saygı ile anıyoruz” diye konuş-tu.

Atatürk Evi’nin yenide n dan düzenlenmesinde iki ülke kurumlarının sergilediği işbirliğinden duyduğu memnuniyeti anımsatan Çelik, “Bizim değer verdiğimiz eserlere gereken özeni gösterdiği için Yunanistan devletine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Atatürk Evi’nin restorasyon çalışmaları esnasında iki ülkenin kamu kurumlarının, özel sektörünün ve Araştırmacıların sergilediği işbirliği umarız bundan sonra ötek i alanlarda da hayata geçecektir. Böylesine ehemmiyet taşıyan Selanik’te, Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından 22 Temmuz 2011 tarihi itibarı ile modern anıt şeklinde tescil edilen Atatürk Evi’nin dışında ötek i tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına da katkıda bulunmak rica ettiğimizi belirtiyoruz” diye konuş-tu.

Konuşmasında, “Atatürk Evi”nin yenilenme çalışmalarının sponsorluğunu üstlenen Bilgili Holding’in Başkanı Serdar Bilgili’ye Türk hükümeti adına teşekkürlerini sunan Çelik, “Ayrıca, Marmara Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi akademisyenleri ve ötek i bütü n emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan büyük ehemmiyet taşıyan ilk Cumhurbaşkanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu bu evin açılışına alaka-lı gösteren Yunanistan makamlarına oldukça çok teşekkür ediyoruz. Türk toplumuadına Yunanistan halkını selamlıyorum, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı. 

ATATÜRK EVi TARiHÇESi

Türk tarihinin ehemmiyetli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında “Atatürk Evi” şeklinde Selanik’te ziyarete açılan yapı, Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfınca 1870 yılında yaptırıldı.

Ali Rıza Efendi ise iki kez mülkiyet değiştiren bu evi Ata’nın doğumundan birtakım se-ne ev-vel kiraladı ve 1888 yılında vefatına kadar bu evde ikamet etti. Atatürk, bu evin ikinci katında, güney taraftaki odada dünyaya geldi.

Atatürk, daha sonraki yıllarda Selanik’teki görevi esnasında annesi ve kız kardeşiyle bu evde kaldı. Selanik kentinin 1912 yılında Yunan yönetimine geçmesinin arkasından ev Türkiye ve Yunanistan arasındaki anlaşma gereğince Yunan hükümetine bırakıldı. Daha sonraki yıllarda Selanik Belediyesi bir Yunan ailenin mülkiyetine geçen evi Atütürk’e hediye etmek üzere satın aldı.

Ev, 19 ޞubat 1937 tarihi itibarı ile Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğuna teslim edildi. Bina 1950 yılında başlatılan çalışmaların tamamlanmasının arkasından Atatürk’ün 15. ölüm se-ne dönümü olan 10 Kasım 1953’te “Atatürk Evi” şeklinde ziyarete açıldı. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik Apostolu Pavlu Cadde 17 numaradaki yapı, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkenin parçası şeklinde müze kimliğiyle hizmet veriyor. Atatürk Evi, pazartesi günleri dışında, Türkiye ve Yunanistan’daki resmi ve dini bayram tatilleri dahil haftanın her günü saat 10.00-17.00’de misafirlere hizmet sunuyor.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz