Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Aslantepede Yeni Bir Bina Kalıntısı Bulundu
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:22:05
Aslantepede Yeni Bir Bina Kalıntısı Bulundu

Aslantepede yeni bir bina kalıntısı bulundu… Dünyanın en eski kerpiç sarayının yer aldı ğı Malatya’daki Aslantepe Ören Yeri’nde bu yılki kazı çalışmaları başladı. Dünyanın ilk sarayının yer aldı ğı höyükte yapılan kazı çalışmalarında yeni bir tespit edil-di. italyan’ın La Sapienza Üniversitesi’nden öğretim üyesi ve Aslantepe Kazı [r] Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, bu yıl kazı […]

Aslantepede-Yeni-Bir-Bina-Kalintisi-BulunduAslantepede yeni bir bina kalıntısı bulundu…

Dünyanın en eski kerpiç sarayının yer aldı ğı Malatya’daki Aslantepe Ören Yeri’nde bu yılki kazı çalışmaları başladı.

Dünyanın ilk sarayının yer aldı ğı höyükte yapılan kazı çalışmalarında yeni bir tespit edil-di.

italyan’ın La Sapienza Üniversitesi’nden öğretim üyesi ve Aslantepe Kazı [r] Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane, bu yıl kazı çalışmalarına başladıklarını söyled i.

Geçtiğimiz se-ne yapılan çalışmalarda yeni bir yapıyı söylendiğını anlatan Frangipane, “Biz o binaya eski tunç bir diyoruz. O bina MÖ 3000-3200 yılına ait. Biliyorsunuz bu açık hava müzesinin yerinde saray olduğu biliniyor. Ve sarayda çok büyük yangın oldu. Saraydan ev-vel ise burada sadece çoban evleri olduğunu düşünüyoruz. Ama geçen se-ne bir sürpriz oldu. Bu tepenin tam üzerinde çok büyük bina bulduk. Çoban dönemi diye konuş-tuğimiz dönemle o büyük bina aynı dönemde yapılmış. Demek ki Aslantepe’deki merkez saraydan sonra sürüyor. Allahın izniyle Aslantepe’deki bu merkezi komple açacağız.” diye konuş-tu.

Bu yılki kazı çalışmalarında Aslantepe Höyüğü’nde daha fazla tarihi eser bulmayı ümit ettiklerini anımsatan Frangipane, şöyle devam etti: “Bulduğumuz bina eski tunç 1/B dönemine ait çok büyük duvar var ve o duvar altında sürüyor. Bu duvarı şimdi kaldırıyoruz ve bu binanın tabanının da her şey var. Küpler, bakırdan yapılmış eşyalar. Bu eşyalar şimdi müzede. Allahın izniyle bu yıl daha fazla eser bulacağız. Bulduğumuz çoban kültürü çok büyük kültür değil ama şimdi oldukça çok çok büyük bina bulduk. Aynı döneme ait. Yeni bir bina. Çoban kültüründe devlet kavramı yok. Devlet bitiyor. Burada şef diyebileceğimiz çok büyük adam vardı. Demek ki, saraydan sonra burada bir şef vardı. Burada devlet yok, burada bulduğumuz yerdeki kültürde devlet sistemi bitiyor, bürokrasi yok, mühür baskıları yok buna klan kültürü de diyebiliriz.”

Alişar, Alacahöyük kültürüyle Aslantepe’de var olan kültürün bağlantılı olduğunu ifade eden Frangipane, Aslantepe’de iki büyük dönemin olduğunu belirte-rek “Eskiden burada Mezopotamya ile bağlantı vardı. Mezopotamya’daki aynı sistem, aynı politika burada da sürüyordu. Sonra burada bir şey oldu, bunun ne olduğunu miyoruz. Belki savaş, belki daha çok büyük şey. Daha sonra bu sistemin bitmesiyle Anadolu bağlantısı başlıyor. Bura ile Orta Anadolu’nun oldukça çok bağlantısı olduğu görül-dü. Mesela, Alişar, Alacahöyük kültürüyle buradaki var olan kültürün bağlantısı vardı. Burada çok büyük şey değişti. Mezopotamya’daki devlet sistemi devam ettiği halde buradaki devlet sistemi bitti. Hittiler döneminde ise buradaki devlet sistemi yenide n başlıyor.” diye konuş-tu.

Malatya ili il Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay da Aslantepe Açık Hava Müzesi’nin turizm bakımındanoldukça çok ehemmiyetli bir değer olduğunu belirt ti. Müzeyi geçen se-ne 11 bin 200 turistin ziyaret ettiğini aktaran Özbay, özel olarak Nemrut turundan sonra Aslantepe Höyüğü’nün turistler için vazgeçilmez ziyaret mekanı olduğunu söyledi.

Kaynak: Cihan

HABERiN RESiMLERi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz