Askeriyelerde Disko Kaldırıldı
Gönderen: admin Tarih: 16 Şub, 2013 At 10:02 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Askeriyelerde-Disko-KaldirildiCumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’ ile ‘Disko’ diye tabir edilen oda hapsi cezaları kaldırıldı. Bu cezaya tek istisna, karasuları dışında bulunan gemilerde işlenen disiplinsizlik halleri şeklinde saptan dı.Yine bu kanunla aşırı derecede borçlanma ve borçlarını ödeyememe, ahlaki zayıflık, hizmete engel davranışlarda bulunmak, gizli bilgileri açıklamak, uzun süreli firar etmek, ideolojik veya siyasi amaçlı faaliyetlere karışmak, iffetsiz kimseyle evlenmek veya yaşamak, disiplinsizliği alışkanlık haline getirmek ve gayri tabii mukarenette bulunmak TSK ‘dan ayırma neden i sayılacak.Silahlı Kuvvetler’den ayırma cezası; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında oluşturulabilir yüksek disiplin kurulları tarafından verilecek ve ilg i lı kuvvet komutanı, Jandarma Genel Komutanı veya Sahil Güvenlik Komutanının onayı ile yerine getirilecek. General ve amiraller hakkında ise Genelkurmay Başkanlığı’nda teşkil edilecek yüksek disiplin kurulu tarafından karar verilecek.
Reklam Alanı
.Askeri Yüksek idare Mahkemesi Kanununun 21 2. maddesinin 3. fıkrasında da değişiklik yapılarak, şu hüküm getirildi; “Cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler, Yüksek Askeri ޞura’nın kararları ile disiplinsizlik nedeni ile verilen disiplin cezaları ve ötek i idari yaptırımlar yargı denetimi dışındadır. Lakin; Yüksek Askeri ޞura’nın terfi işlemleri ile kadrosuzluk nedeni ile emekliye ayırma hariç her türlü ilişik kesme kararına ve askeri disiplin ile ilg i lı kanunlarda yargıya açık olduğu belirtilmiş olan disiplin cezalarına karşı yargı yolu açıktır.”

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>