Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Aşırı Stresin Neden Olduğu HAstalıklar
Aşırı Stresin Neden Olduğu HAstalıklar

Dünyanın en eski ve en oldukça çok can alan hastalıklarından olan vereme dikkat çeken uzmanlar, stres ve aşırı yorgunluğun hastalığa yakalanma nedenleri arasında bulundu ğunı belirt ti. Aşırı Stresin Neden Olduğu HAstalıklar Medical Park Samsun Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Dirican “Verem Haftası” nedeniyle yaptığı açılmada hastalıkla ilg i lı tedavinin ilk şartının […]

Asiri-Stresin-Neden-Oldugu-HAstaliklar Dünyanın en eski ve en oldukça çok can alan hastalıklarından olan vereme dikkat çeken uzmanlar, stres ve aşırı yorgunluğun hastalığa yakalanma nedenleri arasında bulundu ğunı belirt ti.
Aşırı Stresin Neden Olduğu HAstalıklar
Medical Park Samsun Hastanesi doktorlarından Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Dirican “Verem Haftası” nedeniyle yaptığı açılmada hastalıkla ilg i lı tedavinin ilk şartının iyi beslenme ve temiz hava olduğunu söyled i. Verem hastalığı hakkında bilgi veren, Uzm. Dr. Adem Dirican, ötek i adı ‘Tüberküloz’ olan, veremin ‘Koch basili’ adındaki verem mikrobundan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalık olduğunu vurguladı.[r]. Bugün dünya nüfusunun tahmini 1/3 ü verem mikrobu ile enfekte olmuştur yani bu insanlar yaşamlarının bir döneminde bu bakteriyi vücutlarına almışlardır ve her yı l bu insanlardan bir kısmı, uyur durumdaki bakterinin çeşitli nedenlerle harekete geçmesi netices i verem hastalığına yakalanmaktadırlar.” diye konuş tu. Tüberküloz mikrobunun kaynağının, tedavi görmemiş, aktif akciğer ve gırtlak veremi olan hastalar olduğuna dikkat çeken Adem Dirican, “Nefes vermekle, özellikle de öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar havaya saçılır. Sağlıklı şahısla r bu mikropları nefesleriyle alırlar. Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşüktür. Bulaşması için genellikle verem hastası ile belirli süre birlikt e yaşamak gereklidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi başlandıktan sonra bulaşma süra t le sona erer. Çatal, kaşık, tabak, bardak, giysi gibi nesnelerle, kan ile, cinsel ilişki ile bulaşma olmamaktadır.” diye konuş tu. Üç haftayı geçen öksürük, kan tükürme, gece terleme, hafif ateş, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtilerin varlığında derhal akciğer grafisi çekilmesi gerektiğini söyleyen Dirican, verem hastalığından şüpheleniliyorsa balgamda verem mikrobunun aranması gerektiğini söyledi. Tedavinin ilk şartının iyi beslenme ve temiz hava olduğunu belirten Dr. Dirican, “Hastalanan şahs ın tanısı konulduktan sonra mutlaka en az 6 ay süreyle ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. İlaç tedavisinin sonucunda iyileşme görülen hastalar belli aralıklarla doktor kontrolünden geçmelidir” diye konuş tu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

  • stresin neden olduğu hastalıklar
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz