Arınç Çekilmenin Yüzde 20si Tamamlandıysa Başlarına Koysunlar

27 Ağu 2013 Sal 10:27
Bu haber 575 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi

Arinc Cekilmenin Yuzde 20si Tamamlandiysa Baslarina Koysunlar Arınç Çekilmenin Yüzde 20si Tamamlandıysa Başlarına KoysunlarArınç Çekilmenin yüzde 20si tamamlandıysa başlarına koysunlar…
Bülent Arınç: Hiçbirimiz, hükümet üyesi olarak, Başbakanımız şeklinde affı düşünmüyoruz. Gündemimizde af yok. Rahatlıkla ve samimiyetle söyleyebilirim

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan’ın ağlaması ile ilgili, “Ben duygusal bir insanım, bundan şikayetçiyim. Başbakanımız daha cesur, daha katı belki ağlamamak için kendini tutan bir insan. Ben bazen yerli yersiz ağlıyorum” diye konuş-tu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldığı TVprogramında gündeme dairaçıklamalarda tespit edil-di.


/>
Gündemlerinde af olmadığını ifade Arınç, “Hiçbirimiz, hükümet üyesi olarak, Başbakanımız şeklinde affı düşünmüyoruz. Gündemimizde af yok. Rahatlıkla ve samimiyetle söyleyebilirim. ikincisi bu sürecin başından itibaren ne Öcalan ne de Öcalan ile bağlantı kuranlar da affı söylememişlerdir. daha önce söylemişlerdir. Ama af bundan sonra bu süreç içerisinde hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde gündeme gelmemektedir” diye konuş-tu.

‘TÜRKiYE TEHDiTLERDEN KURTULMUޞ OLACAK’

PKK’nın çekilme sürecini değerlendiren Arınç, şöyle söyledi:”Çözüm sürecinde oldukça çok çalışıyoruz. Başarıya ulaşırsa Türkiye korkulardan, tehditlerden kurtulmuş olabilir sabırlıyız. Aralık ayında başlayan süreç, neredeyse 8 ayını doldurdu. Eylemsizlik hali eyvallah. Adeta bir bahar havasının olması herkesi mutlu etti. BDP de Öcalan da diyor ki, ‘insanlar ölmeyecek, silahlar ülke dışına çıkacak. Silahların konuşmadığı, fikirlerin, politikain konuştuğu bir alan olacak.’ Buna kimse hayır diyemez.

Öcalan’ın 21 Mart’ta yankılanan sözüydü. Evet denildiğini toplumlar tarafından gördük. Öcalan’ın hitap ettiği kitle, bizim irademiz, önderimizin iradesi diyen kitleler birden fazla. Bunların her birinin evet demesi gerekli. ޞu ana kadar biz evet denildiğini gördük. Öcalan’ın kesin ve kati şeklinde bundan sonra silahlı eylemelerin son bulması. Kandil’e baktığımız zaman kendileri evet demiş olsa dahi bir ikna süreci gerektiğini belirt tiler. Ne yazık ki örgüt fikir ve eylem şeklinde şiddetten kolay kolay uzaklaşmıyor.”

Kandil’de yapılan birtakım izahatların sürece zarar verdiğini anımsatan Arınç, “Öcalan’a karşı mesaj gönderiyor. Ben daha fazla Öcalancıyım gibi. Öcalan’a karşı bir liderlik mücadelesi içerisinde” diye konuş-tu.

PKK’nın tamamen çekilmesine dairkesin bir tarih vermenin doğru olmadığını anımsatan Arınç, çekilmenin en az zaman içerisinde olması gerektiğini söyled i.

‘ÖCALAN KRiTiK BiR ROL OYNUYOR’

Öcalan’ın çözüm sürecinde stratejik bir konumda olduğunu ifade eden Arınç, “Bizimle bir alışverişi yok. Biz onunla herhangi bir pazarlık yapmadık. Ama Türkiye’de terörün bitmesi konusunda Öcalan kritik bir rol oynuyor. Bu rolünde başarılı olursa, Türkiye oldukça çok ehemmiyetli bir meseleyi çözmüş olacak. Sabırlıyız. Bu işe bağcıyı dövmek için çıkmadık. Üzüm yemek istiyoruz. Çekilme süreci bitmedi. Başbakanımız doğru söylüyor. Nefes alışlarının dahi hesabının yapıldığı nerede ne kadar insanın çıktığını bilecek bir istihbarat gücümüz var.

‘YÜZDE YiRMiYi ÖPSÜNLER BAޞINA KOYSUNLAR’

Yüzde 20 demişse Başbakanımız öpsünler başına koysunlar. Yüzde 80’in hala çıkmadığı, belki hemen çıkabileceği, belli yerlerde beklenildiği toplanıldığı tüm bunların bilgisi de var bizde. Çıkma iradesinde bir geciktirmeye yönelik oluşumun varlığını da hepimiz bilmeliyiz. Bunun nedenlerinden biri Öcalan’a karşı bir tavır içerisindeler, iki hükümetin belli meselelerde belki bir yol açmasını ya dahiç yapılmayabilir bir takım söylemlerde bulunmasını istiyorlar. Hayır bizim böyle bir niyetimiz yok. Demokratikleşme adına oldukça çok önceden attığımız, atmayı planladığımız adımlardır” diye konuş-tu.

‘AFFI DÜŞžÜNMÜYORUZ’

Genel af olup olmayacağına yönelik bir soru sonucu ise Arınç şöyle söyledi:

“Hiçbirimiz, hükümet üyesi olarak, Başbakanımız şeklinde affı düşünmüyoruz. Gündemimizde af yok. Rahatlıkla ve samimiyetle söyleyebilirim. ikincisi bu sürecin başından itibaren ne Öcalan ne de Öcalan ile bağlantı kuranlar da affı söylememişlerdir. daha önce söylemişlerdir. Ama af bundan sonra bu süreç içerisinde hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde gündeme gelmemektedir.”

‘AĞLAMA iNSANi BiR VASIFTIR’

Başbakan Erdoğan’ın bir TVkanalında ağlaması ile alaka-lı soruya da yanıt verdi. Arınç, “Ağlama, merhametle, şefkatle alaka-lı insani bir vasıf. Benimle alaka-lı şeklinde belirtil diği için ben bu işin mağduruyum. Ben duygusal bir insanım, bundan şikayetçiyim. Başbakanımız daha cesur, daha katı belki ağlamamak için kendini tutan bir insan. Ben bazen yerli yersiz ağlıyorum. insan kendini tutabilir ama yapay şeklinde ağlamak zordur.” diye konuş-tu.

Demokratikleşme paketinde Ruhban Okulu’na yönelik birtakım hazırlıkların da olduğunu anımsatan Arınç, hükümet şeklinde pozitif yaklaşım içerinde olduklarını dile getirdi.

‘KÜRT KONFERANSI’NA CHP’DEN KATILIM OLACAĞI SÖYLENiYOR’

Erbil’de yapılabilir olan Kürt Konferansı’nı değerlendiren Arınç, “Bu konferans, Öcalan’ın da istekleri arasında. Zannediyorum 4 tane konferans toplanması talimatını vermişti. Biz, bu konferansa ne parti olarak, ne hükümet şeklinde katılmayacağız. Cumhuriyet toplum Partisi’nden katılım olacağı söyleniyor. Ona bir şey diyemem. Konferansa, oldukça çok renkli, fikir ve politika olsun demenin dışında başka unsurların da katılacağı bir toplantı halinde geldi. Biz üşüdük. Üşüdüğümüz için biz AKP şeklinde bu meselede hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde kimsenin katılacağını düşünmüyoruz. Katılmasını da arzu etmiyoruz ” ifadelerine yer verdi.

‘KERKÜK â€˜Ü ZiYARET EDEMEDiLER’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Irak ziyaretine de değinen Arınç, “Gitmesi bakımındanpozitif bakabiliriz. Gidiyor da ne yapıyor? Niçin gidiyor? Kimler ile görüşüyor? Bunları görmemiz lazım. Irak güvenli olmayan bir ülke. Dışişleri Bakanlığımız istihbarat şeklinde gidilmemesi gerektiğini güvenliğin olmadığını belirt ti. Ama onlar kahramanlık tasladılar. Gittiler ama yeşil bölgenin dışına çıkamadılar. Kerkük’ü ziyaret edemediler” diye konuş-tu.

Kılıçdaroğlu’nun Malik’i ile görüştüğünü ifade eden Arınç, Maliki ile Türkiye ilişkilerini iyileştirmeye yönelik görüşmeleri halinde bunun takdir edileceğini faka t Irak ile alaka-lı ortada somut bir neti-ce görmediğini dile getirdi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Benzer Haberler

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü ünlü kaymakamla ilgili flaş detaylar… Gaziantep...

Yorum 
0
Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti… ޞırnak’ın...

Yorum 
0
Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan çağrısı… İstanbul...

Yorum 
0
Medipol Başakşehir İlk Peşinde

Medipol Başakşehir ilk peşinde… İstanbul ili –...

Yorum 
0
AKP İlçe Başkanı Partimin Önüne Biri Fındık Dökmüş Gelin Bu Adamı Temizleyin

AKP İlçe Başkanı Partimin önüne biri fındık dökmüş gelin...

Yorum 
0
Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol kenarında ağaca asılı gelinlik şaşırttı… Keşan-...

Yorum 
0
Emniyetten Çok Önemli Pasaport Uyarısı

Emniyetten çok önemli pasaport uyarısı… Yurtdışına...

Yorum 
0
Çocuğa Cinsel İstismara 19 Yıl Hapis

Çocuğa cinsel istismara 19 yıl hapis… Kayseri ili 3. Ağır...

Yorum 
0
HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı Gözaltına Alındı

HDP Alanya İlçe Eşbaşkanı gözaltına alındı… HDP...

Yorum 
0

Yorumlar

İsim: E-posta: Web:Yorumunuz:


Online Alışveriş Sahurda İkiye Katlandı

Online Alışveriş Sahurda İki...

Online alışveriş sahurda ikiye katlandı…Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden...

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak Aşk Sitesi Hacklendi

Yasak aşk sitesi hacklendi…Evli kişilere çöpçatanlık hizmeti veren Ashley Madison internet sitesi, bilgisayar korsanları tarafından hack’lendi...

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Suruçta Hayatını Kaybetti

HDPli Adayın Eşi Ve Oğlu Sur...

HDPli adayın eşi ve oğlu Suruçta hayatını kaybetti…Suruç ilçesi’nde bugün öğle vakitlerinde olan patlamanın acısı Bursa’ya...

İşini Beğenmeyen Yandı Hükümet Azaltacak

İşini Beğenmeyen Yandı Hüküm...

İŞKUR tarafından 3 kez iş önerildiği halde kabul etmeyenin sosyal yardımları kademeli şeklinde azaltılacak Hükümet tasarruf önlemleri çerçevesinde...

KÖŞE YAZARLARI

POPÜLER HABERLER

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Nil Erkoçlar Pişman Oldu Mu

Tolga Karel, Rüzgar Erkoçlar’ın çocuk pişmanlığı yaşadığını...

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşünüyor

Saat Tabirleri Şu Saatte Seni Düşün...

Çift Saatlerin Anlamları; 01:01 > Seni Seviyor 02:02 > Senden Hoşlanıyor...

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçların Penisi Kaç Cm

Nil Erkoçlar\’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra herkesin...

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İzleyen Adam

İnternette Kendi Seks Görüntüsünü İ...

Trabzon da 44 yaşındaki O.F.S. bir kadın ile seks ilişkisinin görüntüsünü...

Daum İmzaladı

Daum İmzaladı

Bursaspor Takımı’un yeni Teknik Direktörü Christoph Daum, kendisini...

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Nil Erkoçların Erkek Olma Nedeni

Oyunculuğa 10 yaşında reklam filmleri ile başlayan ve sonrasında birçok...