Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti
Gönderen: admin Tarih: 13 Eyl, 2017 At 10:21 AM | Kategorisi : Haber | 0 Yorum

Arici-Cocuklarin-Borazan-Ve-Tenekeli-Kus-NobetiArıcı çocukların borazan ve tenekeli kuş nöbeti…

ޞırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde arıcılıkla uğraşan ailelerin çocukları, arıları kuşlardan korumak için gün boyu borazan üfleyerek, tenekelere vuruyor.

Beytüşşebap’ta arıcılar, havaların soğumaya
Reklam Alanı
başlaması ile birlik-te arılarını yaylalardan indirme telaşına kapıldı. Bir an ev-vel arılarını sıcak yerlere indirerek, bal sağımı yapmak arzulayan arıcılar, kış bakımları için de yoğun mesai harcıyor. ilçede, aileleri arıcılıkla uğraşan çocuklar ise, arıları kuşlardan korumak için gün boyu borazan üfleyip, tenekelere vuruyor. Kovanların yer aldı ğı yerlere içerisine taş bırakılan pet şişeler de asılarak kuşlar bölgeden uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

“HER se-ne BU ÇiLEYi ÇEKiYORUZ” 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to paste your ad code.


Çocuklardan Azat Gökçe, babasının 80 arı kovanının yer aldı ğın belirterek, “Her se-ne bu çileyi çekiyoruz. Arılarımızı yayladan getirdikten sonra kuş nöbetleri tutuyoruz. Ben ve kardeşlerim sürekli borazan çalıyoruz” diye konuş-tu.

Muhammet Gökçe ise, ağaçlara astığı pet şişeleri taşlar ile doldurup ses çıkardığını anlattı. Gökçe, “Arıların yer aldı ğı yerin yüksek yerlerine iplere astığım pet şişeleri arı kovanların üzerinden getirip evin yakınına bağladım. Kuşlar geldiğinde yukarı tırmanacağıma buradan ipi çekiyorum. Çeker çekmez ses çıkınca kuşlar kaçıyor. Ama fazla sürmüyor yenide n geliyorlar. Bir kuş günde 300 arı yiyor. Böyle giderse arı kalmayacak” diye konuş-tu. 

newsHistoryLoad(961751, ‘f5’);

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About -

Leave a comment

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>