Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Anne Olmak İsteyenler Dikkat
Anne Olmak İsteyenler Dikkat

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, toplum arasında yaygın olan ‘gebe kaldım, dişlerim gitti, bir çocuk, bir diş’ söyleminin hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde doğru olmadığını belirterek, “Hamile kalmak arzulayan kadınlar, hamilelik öncesinde ağız ve diş sağlığı yönünden checklerini yaptırmalı” diye konuş tu. Duymuş, Türkiye’de koruyucu hekimliğin şimdili […]

Anne-Olmak-isteyenler-DikkatRecep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil Duymuş, toplum arasında yaygın olan ‘gebe kaldım, dişlerim gitti, bir çocuk, bir diş’ söyleminin hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde doğru olmadığını belirterek, “Hamile kalmak arzulayan kadınlar, hamilelik öncesinde ağız ve diş sağlığı yönünden checklerini yaptırmalı” diye konuş tu.
Duymuş, Türkiye’de koruyucu hekimliğin şimdili k istenilen seviyede olmadığını, misafirin bıçak kemiğe dayanmadan, dişi ağrımadan doktora gelmediğini, bunun da diş kayıplarına sebe p olduğunu anlattı. Belli aralıklar ile yapılabilir checklerin dişlerde Ağrı ili aşamasına geçilmeden tedavi olanağı sağladığını ve oldukça çok daha başarılı sonuçların elde [r] edildiğini vurgulayan Duymuş, “Ağızdaki bir bozukluk, iltihap, tüm vücudu, mideyi, hatta kalbi etkileyecek kadar etkin olabiliyor. Bu yönü ile ihmal etmeden hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde tedavi edilmesi gerekli. Tedavi hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde antibiyotik, Ağrı ili kesici şeklinde değerlendirilemez. Uzman hekimler aracılığı ile sebepler ortadan kaldırılmalı. Koruyucu tedbirler en başta uygulamaya konulmalı” ifadelerini kullandı.Hamilelik öncesinde kadınlara önerilerde bulunan Duymuş, “Hamile kalmak arzulayan kadınlar, hamilelik öncesinde ağız ve diş sağlığı yönünden checklerini yaptırmalı. Hanımların ağızlarındaki tüm problemleri giderdikten sonra hamile kalmaları gerek. Hamilelik süreçlerinde de hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde ağız sağlığını ihmal etmemeleri, dişlerine bakmaları, fırçalama ve ağız sağlığına oldukça çok dikkat etmeleri gerek” diye konuş tu.Hamile kaldıktan sonra müdahalenin zor olduğunu anımsatan Duymuş, “Halk arasında yaygın olan ‘gebe kaldım, dişlerim gitti, bir çocuk, bir diş’ söylemi hiçbir şekilde ve hiçbir şekilde doğru değil. soru n annenin ağız sağlığını ihmal etmesi. Hamilelikle ilgilenirken ağız sağlığı ihmal edilince bu sıkıntıla r ortaya çıkıyor. Hamilelik sürecinde müdahale biraz daha güç olduğu için bu süreçte diş kayıpları yaşanabiliyor. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu hamilelik öncesinde alınabilir tedbirler ve hamilelik sürecindeki bakım” diye konuş tu.”SÜT VERDiKTEN SONRA BEBEĞiN AĞZI BOL SU ile TEMiZLENMELi” Duymuş, bebeklerde de doğumdan itibaren ağız sağlığının ehemmiyetli olduğunu ifade ederek, şunları belirt ti:”Süt verdikten sonra bebeğin ağzı bol su ile temizlenmeli. Bebekler besledikten sonra bol su içmeli. Ağızdaki kalıntılar temizlenmeli. Çocukların dişleri temizlenmediği zaman diş çürükleri oluşuyor. Erken yaşta diş çürüğü olduğu zaman tedavisi oldukça çok zor. Çocuk tedaviyi kabullenemiyor. Bu nede n le süt içen çocukların bol su ile ağız temizliği yapılırken, belli bir yaşa gelmeden dış fırçalama alışkanlığının geliştirilmesi gerekli. Aileler bu yönde en etkin rolü oynuyor. Çocukların ağız sağlığı için koruyucu tedbirleri aileler almalı.”Prof. Dr. Duymuş, dil fırçalamanın da ağız kokusu için ehemmiyetli olduğunu ifade ederek, sadece dış fırçalayıp dili temizlememenin ağızda koku oluşturacağını, dolaylı şeklinde diş çürüklerine de yol açabileceğini söyledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz