Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Altın Yatırımcısına Çok Ciddi Uyarı
  • Ana Sayfa » Haber
  • 19 Ağustos 2013 - 15:25:18
Altın Yatırımcısına Çok Ciddi Uyarı

Altın yatırımcısına çok ciddi uyarı…Uluslararası emtia piyasalarını yakından takip eden Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Campbell R. Harvey, altın fiyatlarının zaten yüksek seviyede olduğunu ifade ederek, bundan sonraki dönemde daha oldukça çok aşağı yönlü seyir izlemesi olasılığının daha fazla olduğunu belirt ti.Altının, ABD ekonomisindeki iyileşme işaretlerinin Fed’in teşvikleri azaltmaya başlayabileceği beklentisinin güçlendirmesine karşın, son beş […]

Altin-Yatirimcisina-Cok-Ciddi-UyariAltın yatırımcısına çok ciddi uyarı…
Uluslararası emtia piyasalarını yakından takip eden Duke Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Campbell R. Harvey, altın fiyatlarının zaten yüksek seviyede olduğunu ifade ederek, bundan sonraki dönemde daha oldukça çok aşağı yönlü seyir izlemesi olasılığının daha fazla olduğunu belirt ti.
Altının, ABD ekonomisindeki iyileşme işaretlerinin Fed’in teşvikleri azaltmaya başlayabileceği beklentisinin güçlendirmesine karşın, son beş haftanın en iyi haftalık artışını kaydetmesinin arkasından AA muhabirinin sorularını cevaplayan Harvey, “Altın fiyatlarının tarihsel seyrine bakarsak, zaten fiyatları yüksek seviyede. Bunun bundan sonraki dönemde daha oldukça çok aşağı yönlü seyir izlemesi [r] olasılığı daha fazla. Bu durumda önümüzdeki dönemde altın fiyatlarında yenide n dan 1600 dolarlara çıkıştansa 800 dolar seviyesi oldukça çok daha yüksek bir olasılık” öngörüsünde tespit edil-di.

Altının bu yıl, birtakım yatırımcıların metalin değer koruma niteliğine olan güvenlerini yitirmesi ile birlik-te yüzde 19 düşüş söylediğini ifade eden uzman, “Benim düşüş tahminimi etkileyen birtakım faktörler var. Altın fiyatları genel şeklinde endişenin artması ile artış kaydeder. Altının 1900 dolar seviyelerini görmesi daha oldukça çok misafirin ABD’nin Japonya’dakine benzer bir kapana kapandığına dair endişelenmesi, Avrupa’nın neredeyse dağılmanın eşiğine gelmesindendi” diye konuş-tu.

“ÇiN VE HiNDiSTAN’A RAĞMEN DÜŞžER”

Yakın zamanda ABD ‘deki ekonomik verilerin ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımından çıkış programına uygun bir şekilde gelmesine atıfta bulunan Harvey, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bana göre, biz korku üzerine kurulu bir ticaret içerisindeyiz. ABD ekonomisi büyüyor ve AB ekonomisinin düzelmeye başladığına dairbazı işaretler var. ikincisi de, Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ekonomilerden altına olan talebin artması ile altın fiyatlarında yükseliş görülebilir. Buna rağmen, ben yine de bu yükselişin kısa olan süreliğine olacağını düşünüyorum.”

TL TARiHi DiBiNE iNDi!

Harvey ayrıyetten altın talebinin ehemmiyetli bazısını oluşturan birtakım gelişmekte olan ekonomilerin de halinun pek parlak olmadığını belirterek, “Hindistan halihazırda oldukça çok önemli ve kapsamlı problemler ile uğraşmak zorunda kaldı. Hatta yakın zamanda Merkez Bankası’nın başında (2008 küresel ekonomik krizini doğru tahmin edebilen birtakım ekonomistten biri olan) Raghu Rajan’ın getirildi. Çin halihazırda tahmin edilenden oldukça çok daha yavaş büyüyor. Çin için şimdi yumUşak ili bir iniş mi yoksa sert bir iniş mi yapacağı tartışılıyor” ifadelerini kullandı.

“AޞAĞI YÖNLÜ HAREKET OLABiLiR”

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu ise, “Altın fiyatlarının fiziksel taleple yukarı doğru geldiğini söyleyebiliriz. Uzakdoğu’da, Çin’de, Hindistan’da ve Türkiye’de altına fiziksel bir talep var. Bu durum fiyatları destekledi. pek çok kurumsal yatırımcı da zaten uzun pozisyonlarını halihazırda satmış olduğu için fazladandan satış yapmadılar. Fiyatlar fiziksel taleple bir miktar yukarı gelecek ama 1370-1420 dolar aralığını geçebileceğini sanmıyorum. Fiziksel talep bu aralıkta azalacaktır” tahmininde tespit edil-di.

Kalyoncu, “Gelecek dönemlerde 1300-1400 dolar arası kalabiliriz gibi görünüyor. genelikle yön hala aşağıda. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yukarı gelmeye sürüyor. Fed genişlemeci para politikasından çıkacağının sinyallerini veriyor. Bu da önümüzdeki dönemde altında aşağı yönlü bir hareketin olabileceğini gösteriyor” diye konuş-tu.

Vatan

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz