Uygun Kredi Bak

Uygun Kredi Bak

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

FETÖcü Ünlü Kaymakamla İlgili Flaş Detaylar

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Arıcı Çocukların Borazan Ve Tenekeli Kuş Nöbeti

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Kızılay Başkanı Kınıktan Arakan Çağrısı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Yol Kenarında Ağaca Asılı Gelinlik Şaşırttı

Altın Düşüşe Geçti
  • Ana Sayfa » Haber
  • 22 Ağustos 2013 - 09:20:43
Altın Düşüşe Geçti

Altın düşüşe geçti…Spot altın yüzde 0.8 düşüşle ons başına 1,355.30 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 13:44’te, 1,363.09 dolara geldi.Altın, Fed’in dün açıkladığı Temmuz ayı toplantı tutanaklarının teşviklerin azaltılacağı beklentisini güçlendirmesinin, Çin’de imalat sanayindeki beklenmedik sıçramaya ağır basması netice-si düşüşünü ikinci güne taşıdı.Bloomberg HT’nin haberine göre, Fiyatlar dün, Fed’in Temmuz ayı toplantısının tutanaklarının, politika […]

Altin-Dususe-GectiAltın düşüşe geçti…
Spot altın yüzde 0.8 düşüşle ons başına 1,355.30 dolara kadar düştükten sonra, Singapur saati ile 13:44’te, 1,363.09 dolara geldi.
Altın, Fed’in dün açıkladığı Temmuz ayı toplantı tutanaklarının teşviklerin azaltılacağı beklentisini güçlendirmesinin, Çin’de imalat sanayindeki beklenmedik sıçramaya ağır basması netice-si düşüşünü ikinci güne taşıdı.Bloomberg HT’nin haberine göre, Fiyatlar dün, Fed’in Temmuz ayı toplantısının tutanaklarının, politika yapıcıların ekonomideki iyileşmenin sürmesi ile berabe r, Fed’in bu se-ne [r] varlık alımlarını azaltmaya başlaması konusunda rahat olduklarını ve birtakım görevlinin varlık alım programının daraltılmasına daha yakın bir zamanda ihtiyaç duyulabileceğini düşündüğünü göstermesinin arkasından yüzde 0.3 düştü.

Altın bu yıl, Fed’in halen aylık 85 milyar dolar olan ve metalin 12 se-ne süren boşa hareketine destek sağlayan varlık alımlarını daraltabileceği spekülasyonu ile yüzde 19 düştü. ABD para biriminin dolar karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi, dünkü yüzde 0.6 yükselişinin arkasından yüzde 0.2’lik bir çıkış daha gösterdi. Altın, Çin’de bugün açıklanan öncü imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) beklenmedik bir şekilde sıçrama yapmasının arkasından kayıplarının bazısını geri aldı.

Çin’in Hangzhou kentinde Yongan Futures Co. analisti Yang Xi, “Altın, Çin PMI verisinin ardından, ötek i metallerden güç aldı,” diye konuş-tu ve “Çin’de talep, ekonomideki iyileşme ile birlik-te devam etmeli. Dolarda Fed’in teşvikleri kısa olancağı beklentisi ile görülen yükselişler altındaki kazançları dengeleyecek” değerlendirmesinde tespit edil-di.

Dünya Altın Konseyi, dünyanın en büyük altın kullanıcıları Hindistan ve Çin’in her ikisinde, mücevher, sikke ve külçe altın satışlarının, JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp.’un fiyatların taban yapmakta olduğu görüşüne öncülük yapması ile birlik-te düşen fiyatların talebi artırmasının etkisi ile, bu se-ne 1,000 tona kadar ulaşacağı tahmininde tespit edil-di. Konsey verilerine göre, Çin’in talebi geçen se-ne toplam 776.1 ton olurken, Hindistan’ın talebi 864.2 ton düzeyindeydi.

SPDR Varlıkları Düşüyor

Dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’taki altın varlıkları dün 913.52 tona geriledi ve bu yılki düşüş oranını yüzde 32’ye genişletti. Çin’de, ޞanghay Altın Borsası verilerine göre, gösterge spot altın kontratının işlem hacmi, 20 Ağustos’ta 10,926 kilogram ile iki haftanın zirvesine çıkmasının arkasından dün 9,573 kilograma düştü.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.1 düşerek, ons başına 1,354.50 dolara kadar düştükten sonra, 1,362.40 dolara geldi. Vadeli kontratlar dün yüzde 0.2 aşağıda kapanmadan önce, yüzde 1 kadar geriledi.

Hangzhou merkezli Cinda Futures Co. analisti Lv Jie, “Altın dün, Fed tutanakları sonrası yükselen dolardan negatif etkilendi, faka t seansın en düşük seviyesinden yükselmeyi başardı,” diye konuş-tu ve “Asya’da güçlü fiziki talep beklentileri fiyatlara destek sağlamaya devam etmeli” değerlendirmesinde tespit edil-di.

Spot gümüş, gün içerisinde yüzde 1.8 kadar düştükten sonra toparlandı ve yüzde 0.1 düşüşle ons başına 22.8545 dolara geldi. Platin yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,513.80 dolara inerken, paladyum dört günlik düşüşünü tersine çevirerek yüzde 0.6 yükselişle ons başına 748.40 dolara çıktı.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz